تورم سپتامبر چین و تراز تجاری

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تورم سپتامبر چین و تراز تجاری


دومین اقتصاد بزرگ جهان در روز جمعه با انتشار برخی از داده های کلیدی در زمان حساس پیش از نشست عمومی حزب کمونیست چین مورد توجه قرار گرفته است. برخی انتظارات وجود داشت که سیاست کووید صفر پس از جلسه کاهش یابد. اما به نظر می رسد گزارش های تاکنون حاکی از تداوم این سیاست است که بر رشد اقتصادی کشور تاثیرگذار است. آخرین شهری که مسدود شده است، انشان در استان مرکزی لیائونینگ است که یک سایت اصلی تولید فولاد است.

فقدان اشتهای مصرف کننده و ریسک گریزی توسط شرکت های بزرگ چینی انتظار می رود اشتها برای مواد خام وارداتی را کاهش دهد. علاوه بر این، تعطیلی تولید به دلیل کووید صفر ممکن است همچنان بر زنجیره تامین تاثیر بگذارد. نگرانی خاصی در ماه سپتامبر و اکتبر، زمانی که صادرات چین به طور قابل توجهی به قفسه های انبار قبل از تعطیلات افزایش می یابد.

داده های تجاری یک چشم انداز ترکیبی ارائه می دهد

انتظار می رود تراز تجاری چین در سپتامبر به 81.3 میلیارد دلار افزایش یابد از 79.4 میلیارد دلار گزارش شده در ماه اوت. و این با وجود تقویت دلار است که می تواند به حمایت از شرکت های بزرگتر چینی کمک کند. از سوی دیگر، محصول عدم همبستگی بین واردات و صادرات است که ممکن است صادرکنندگان به چین مانند استرالیا، ژاپن و اروپا را نگران کند.

پیش‌بینی می‌شود صادرات چین از 7.1 درصد قبلی به 4.8 درصد کاهش یابد که وضعیتی غیرعادی برای آن دوره است. در همین حال، انتظار می‌رود واردات فقط 1.0 درصد افزایش داشته باشد، اگرچه این افزایش نسبت به افزایش 0.3 درصدی ماه اوت بود.

ثابت نگه داشتن قیمت ها

در زمینه نگرانی‌های تورم جهانی، قیمت‌های چین به‌عنوان تامین‌کننده اصلی برای بسیاری از نقاط جهان اهمیت ویژه‌ای دارند. تضعیف پول چین به کاهش قیمت کالاهای صادراتی کمک کرد که به طور کلی برای روندهای تورمی مثبت است. با این حال، اگر تورم در چین افزایش یابد، می‌تواند سود ارز ضعیف‌تر را از بین ببرد.

انتظار می رود تورم ماهانه چین به 0.3 درصد افزایش یابد. در سپتامبر از -0.1٪ در ماه اوت. در همین حال، انتظار می‌رود قیمت‌های تولیدکننده از 2.3 درصد قبلی به 1 درصد کاهش یابد. این رقم حتی بیشتر به چشم‌انداز اقتصاد جهانی مرتبط است، زیرا قیمت‌های تولیدکننده چینی در صادرات به اکثر نقاط جهان منعکس می‌شود.

رویدادهای آینده

کنگره حزب کمونیست چین روز یکشنبه با انتظارات قابل توجهی در مورد آنچه برای رهبری این کشور اتفاق می افتد آغاز می شود. هیچ تغییر عمده ای در سیاست انتظار نمی رود، زیرا تقریباً اتفاق نظر وجود دارد که شی رهبر کشور باقی بماند.

بحث در مورد چگونگی انجام این روند در پیش است. یکی از گزینه ها این است که سابقه برای بار سوم به عنوان دبیر کل حزب انتخاب شود. راهی برای جلوگیری از این اختلال این است که او به عنوان رئیس حزب انتخاب شود، عنوانی که از زمان مائو استفاده نشده است.

استراتژی خود را در مورد نحوه عملکرد CNY با Orbex آزمایش کنید – اکنون حساب خود را باز کنید.