• خانه
  • وبلاگ
  • تورم در ایالات متحده، چین و تاثیر بازگشایی

تورم در ایالات متحده، چین و تاثیر بازگشایی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تورم در ایالات متحده، چین و تاثیر بازگشایی


انتظار می رود دو اقتصاد بزرگ جهان در اواخر این هفته آمار تورم را گزارش کنند. اما در حال حاضر، انتظار می رود که رقم ایالات متحده مهم ترین باشد. یوان در محدوده‌های تعیین‌شده توسط PBOC معامله می‌شود و تأثیر داده‌ها را محدود می‌کند. با این حال، پیامدهای گسترده‌تر قیمت‌ها و چین، و علل آن، ممکن است پیامدهای جهانی داشته باشد.

چین به طور رسمی تمام محدودیت‌های مرتبط با کووید را در آخر هفته لغو کرد، که در ابتدا از احساسات ریسک در بازارها حمایت می‌کرد. اما اظهارات مقامات فدرال رزرو در اواخر روز این وضعیت را کاملاً معکوس کرد. این فقط یک نمونه از جایی است که در مورد داده های کلیدی که در این هفته می آیند، تعادل نفوذ وجود دارد.

تورم در چین مهمتر از آن چیزی است که به نظر می رسد

در عمل، چین یک مرکز تولید جهانی است. اگر هزینه‌های تولید برای شرکت‌های چینی افزایش یابد، آنها در نهایت زنجیره تامین را به سایر نقاط جهان سوق خواهند داد. از آنجایی که چین در چند ماه گذشته تحت محدودیت بوده است، بهره وری محدود شده است. در همین حال، دولت برای تقویت اقتصاد هزینه می کند. این امر چین را در وضعیتی مشابه با سایر نقاط جهان قرار می دهد که تورم بالایی را تجربه می کنند.

از سوی دیگر، لغو محدودیت ها توسط چین می تواند به توقف تورم کمک کند. اما این بستگی به این دارد که آیا تقاضای جهانی به اندازه کافی پایدار بماند یا خیر. تورم محصول عدم تعادل بین عرضه پول و میزان بهره وری است. اگر عرضه پول گسترش یابد و بهره وری افزایش یابد تا مطابقت داشته باشد، آنگاه می توان تورم را متوقف کرد. اما اگر جهان در سال جاری وارد رکود اقتصادی شود، بهره‌وری چین می‌تواند کاهش یابد و فشارهای تورمی ایجاد کند. از آنجایی که کسب‌وکارها محصولات را از ماه‌ها قبل خریداری می‌کنند، توسعه CPI چین در ماه‌های آینده ممکن است بینشی در مورد رکود آینده و میزان بد بودن آن ارائه دهد.

مراقب چه چیزی باشیم

انتظار می رود تورم چین به 1.8 درصد افزایش یابد از 1.6 درصد قبل. این هنوز کمتر از هدف 2 درصدی PBOC است، به این معنی که دولت می تواند به ارائه محرک برای اقتصاد داخلی ادامه دهد.

در همین حال، در سراسر اقیانوس آرام، انتظار می رود CPI ایالات متحده به کاهش سریع ادامه دهد، پیش بینی 6.5٪، از 7.1 درصد قبلی کاهش یافته است. پس از دو ماه متوالی غافلگیر شدن، به نظر می‌رسد که اقتصاددانان در پیش‌بینی‌های خود برای کاهش نرخ تورم تهاجمی‌تر عمل می‌کنند. تورم اصلی همچنین انتظار می رود سقوط کند، اما نه به این سرعت: آن پیش بینی برای 5.7٪، کاهش 6.0 درصدی، همچنان نزدیک به سه برابر هدف فدرال رزرو.

همه ی اینها چه معنایی میدهد؟

آنچه برای بازارها اهمیت بیشتری دارد، شماره تیتر است، زیرا این چیزی است که برای فدرال رزرو اهمیت بیشتری دارد. خوش‌بینی اولیه مبنی بر اینکه ممکن است فدرال رزرو به دلیل کاهش تورم، نرخ‌ها را آنچنان افزایش ندهد، اکنون با دوز واقعیت مواجه است زیرا تورم اصلی همچنان «چسبنده» است.

این موضوع در اظهارات روز گذشته مقامات فدرال رزرو منعکس شد که هر دو اصرار داشتند که نرخ نهایی بالاتر از آنچه بازار انتظار دارد خواهد بود. حتی اگر تورم اصلی به میزان قابل توجهی کاهش یابد، مگر اینکه تورم اصلی کاهش یابد، سرمایه گذاران ممکن است روی افزایش بیشتر نرخ بهره از سوی فدرال رزرو شرط بندی کنند.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده