تصمیم BOJ برای نرخ بهره: یک شگفتی جدید؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تصمیم BOJ برای نرخ بهره: یک شگفتی جدید؟


جفت ین در چند روز گذشته بسیار فعال بوده است. نوسانات ضمنی USDJPY به بالاترین حد در شش ماه گذشته رسید. نگرانی های زیادی در مورد آنچه ممکن است با تصمیم یک شبه BOJ برای نرخ بهره اتفاق بیفتد وجود دارد. این خنده دار است زیرا اتفاق نظر میان اقتصاددانان و تحلیلگران این است که تغییری در سیاست وجود نخواهد داشت.

مسئله این است که BOJ عادت به ایجاد نوسانات در بازار دارد. بسیاری از جلسات سیاست پولی ژاپن راضی شده بودند زیرا برای مدت طولانی تغییر چندانی ایجاد نشده بود. بانک ژاپن اساساً تسهیلات خود را به حداکثر رسانده بود، بنابراین دیگر کاری برای انجام دادن وجود نداشت.

دنیا در حال تغییر است

اما اکنون که شرایط ایجاب می‌کند که BOJ شروع به سفت شدن کند – یا حداقل تسهیلات فوق‌العاده را متوقف کند – ممکن است تغییراتی در سیاست‌ها ایجاد شود. یعنی احتمال غافلگیری افزایش می یابد. همه در آخرین جلسه BOJ زمانی که دامنه YCC خود را افزایش دادند، یادآوری این موضوع را دریافت کردند و عملاً امکان تشدید سیاست های پولی را فراهم کردند.

BOJ تأکید کرد که این واقعاً یک تغییر سیاست نیست، زیرا نقطه میانی هدف ثابت مانده است. نوار به همان میزان بالا و زیر صفر افزایش یافت. اما اخیراً فشارها فقط در حال افزایش است زیرا ژاپن تورم افزایش یافته را تجربه می کند. بنابراین، از نظر تئوری، تغییر در سیاست نبود. اما در عمل حرکتی به سمت سفت شدن بود.

بعدش چی

گمانه زنی های بی حد و حصر وجود دارد مبنی بر اینکه BOJ دامنه YCC را بیشتر گسترش خواهد داد یا به سادگی آن را به طور کامل حذف خواهد کرد. این مشکل به موقع است. در حال حاضر اتفاق نظر بر این است که تا زمانی که کورودا در آوریل از سمت خود کناره گیری کند، هیچ تغییر رسمی در سیاست وجود نخواهد داشت. حذف YCC یک تغییر در سیاست خواهد بود، اما همانطور که در بالا توضیح داده شد، افزایش دیگری در محدوده تغییر در سیاست پولی تلقی نمی شود.

به همین دلیل است که در آستانه نشست BOJ مقداری دلهره وجود دارد. بسیاری از شاخص‌های اقتصادی به لزوم شروع انقباض برجام اشاره می‌کنند. اما بسیاری از شاخص‌های اقتصادی نشان می‌دهند که این امر کار را برای اقتصاد نوپای ژاپن دشوار می‌کند. BOJ با مشکلی مشابه با BOE مواجه است که در مورد نحوه برخورد با مشکل تقسیم شده است. بنابراین، بر خلاف سایر بانک های مرکزی مانند فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا، هیچ طرح مشخصی برای آنچه که BOJ می تواند انجام دهد وجود ندارد.

بازارها واقعاً عدم اطمینان را دوست ندارند

نظریه ای که بر اساس آن BOJ عمل می کند این است که با غافلگیر کردن بازار با تغییرات، تأثیر بیشتری دارد. به این ترتیب، آنها مجبور نیستند برای به دست آوردن نتیجه ای که می خواهند، تغییرات بزرگی در سیاست ایجاد کنند. اما همانطور که در چند روز گذشته شاهد آن بودیم، بازارها را نیز بی ثبات می کند و نوسانات را افزایش می دهد.

مسئله این است که اخیراً چالش های فزاینده ای برای YCC BOJ وجود داشته است. بازارها سعی کردند نرخ بهره را افزایش دهند. تا آنجا که BOJ مجبور شد اوراق قرضه JGB بی سابقه بسازد تا نرخ های بهره را مطابق با اهداف حفظ کند. این یکی از دلایلی است که به گمانه زنی ها دامن می زند مبنی بر اینکه BOJ ممکن است پس از نشست آتی توسعه YCC دیگری را اعلام کند.

استراتژی خود را در مورد چگونگی عملکرد JPY با Orbex آزمایش کنید

باز کردن یک حساب زنده