تصمیم BOC نرخ بهره: افزایش دیگری؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تصمیم BOC نرخ بهره: افزایش دیگری؟


پس از آخرین جلسه، ماکلم، فرماندار BOC گفت که نرخ به احتمال زیاد یک مکث خواهد بود، مگر اینکه تغییر بزرگی در داده ها ایجاد شود. البته او این را با کلمات بسیار بیشتر و اصطلاحات فنی بیان کرد، اما این اصل پیام بود. به طور طبیعی، بازارها انتظارات را برای نرخ های باثبات BOC تعدیل کردند.

آخرین ارقام تورم کاهش شدید رشد را نشان می دهد. اگرچه این نرخ بسیار بالاتر از هدف باقی می‌ماند، اما همیشه بین افزایش نرخ‌ها و زمانی که تورم به محدوده قابل قبول کاهش می‌یابد، فاصله وجود دارد. بنابراین انتظار می‌رود بانک مرکزی زمانی که تورم نشانه‌هایی از تحت کنترل بودن خود را نشان می‌دهد، افزایش را متوقف کند و نه لزوماً تا آخر.

چه چیزی تغییر کرد؟

داده های تورم مطابق با انتظارات بود که نظر بانک مرکزی آمریکا را تایید می کرد. اما نرخ بیکاری افزایش شگفت انگیزی را نشان داد. بیش از 100000 نفر در دسامبر کار پیدا کردند که بسیار بالاتر از 7000 مورد انتظار بود. این درست است که کانادا دارای نوسانات باورنکردنی در تعداد مشاغل است. اما با توجه به شرایط BOC که می گوید این به داده های جلسه بعدی بستگی دارد، اجماع اکنون در حال تغییر است تا انتظار افزایش 25 bps در جلسه بعدی را داشته باشیم.

این زمینه پیامدهایی فراتر از کانادا دارد، زیرا ایالات متحده با شرایط اقتصادی مشابهی مواجه است و اغلب دو بانک مرکزی پشت سر هم حرکت می کنند. تورم ایالات متحده در حال کاهش است، اما بازار کار به طرز شگفت انگیزی انعطاف پذیر است. رشد مشاغل کانادا در ماه های گذشته کند بوده است و این تصور را ایجاد می کند که کانادا ممکن است زودتر از همسایه جنوبی خود از چرخه افزایش نرخ خارج شود. اما اگر BOC نرخ‌های بهره را افزایش دهد، می‌تواند تاثیر کمی ضعیف‌تر بر USDCAD داشته باشد زیرا معامله‌گران ارزیابی می‌کنند که آیا مشاغل قوی در ایالات متحده به معنای افزایش فدرال رزرو نیز خواهد بود یا خیر.

در ادامه مسیر چطور؟

جنبه دیگر اقتصاد جهانی است. بیشتر کاهش تورم به دلیل کاهش قیمت سوخت بوده است. قیمت عمده فروشی مواد غذایی کاهش یافت، اما نه آنچه خریداران در فروشگاه ها پرداخت می کردند. این به این معنی است که متوسط ​​کانادایی ها ممکن است شاهد بهبود وضعیت قیمت نباشند و به نوبه خود، ممکن است همچنان بر تقاضای مصرف کننده تأثیر بگذارد.

اما آنچه مستقیماً به بازار ارز مرتبط است، قیمت نفت خام است. به عنوان صادرات اصلی کانادا، کاهش قیمت نفت به طور طبیعی بر CAD تأثیر گذاشته است. اما اکنون که چین سریعتر از حد انتظار بازگشایی می شود، گمانه زنی ها مبنی بر ادامه افزایش قیمت نفت خام وجود دارد. به ویژه در زمینه آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی، که پیش بینی می کند تقاضای نفت خام در سال آینده به بالاترین حد خود برسد در حالی که عرضه ها کم است.

واکنش احتمالی بازار

پس از این افزایش نرخ، انتظار می رود BOC دوباره اعلام کند که بسته به داده ها انتظار توقف دارد. گزینه دیگر این است که می تواند با افزایش ندادن نرخ ها، بازارها را شگفت زده کند. این ممکن است به این دلیل باشد که داده‌های شغلی را یکباره در نظر می‌گیرد و قویاً فرض می‌کند که می‌تواند نرخ‌ها را در جلسه بعدی تخمین بزند. هر دو اقدام احتمالاً چشم‌انداز بلندمدت CAD را ثابت می‌گذارند، اما می‌توانند در کوتاه‌مدت نوسانی ایجاد کنند.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده