• خانه
  • وبلاگ
  • تصمیم گیری نرخ BOJ: آماده شدن برای تغییر سیاست

تصمیم گیری نرخ BOJ: آماده شدن برای تغییر سیاست

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تصمیم گیری نرخ BOJ: آماده شدن برای تغییر سیاست


نرخ تورم ژاپن بالاخره شروع به افزایش کرد. انتظار می رود این کشور افزایش بیشتری در تورم در نوامبر گزارش دهد که از 3.7 درصد قبل به 3.9 درصد خواهد رسید. اما پیش از انتشار این اطلاعات، انتظار می رود BOJ برای تصمیم گیری در مورد موضع خود در مورد سیاست پولی تشکیل جلسه دهد.

به طور معمول، این مشکل برای بانک مرکزی است که باید در مورد نرخ بهره بدون آخرین آمار تورم تصمیم گیری کند. اما اجماع دیرینه این است که بانک مرکزی ژاپن به هیچ وجه سیاست خود را تغییر نخواهد داد و سیاست چند دهه تسهیل افراطی خود را حفظ خواهد کرد. بنابراین اگر نرخ بهره تعجب آور نباشد، چه چیزی می تواند بازارها را به حرکت درآورد؟ خوب، این آماده سازی برای آنچه در سال آینده خواهد آمد.

تغییر در مدیریت

کورودا که به عنوان یک کبوتر فوق العاده شناخته می شود، در پایان دوره ریاست خود در آوریل از سمت خود کناره گیری خواهد کرد. اجماع بر این است که از آنجایی که درصدها در طول مدت تصدی وی منفی بوده است، بعید است که او درست زمانی که در شرف خروج است، اوضاع را تغییر دهد. اما این بدان معنا نیست که او کمکی نخواهد کرد که همه چیز برای کسی که جایگزین او شود درست شود. و این می تواند درست در جلسه بعدی ظاهر شود.

از مدت ها پیش شایعه شده بود که محتمل ترین جانشین کورودا هیروشی ناکاسو خواهد بود. او کارمند سابق وزارت خزانه داری است و بسیار خشن تر از استاندار فعلی به حساب می آید. در گذشته، او قبلاً پیشنهاداتی در مورد چگونگی خروج بانک ژاپن از سیاست تسهیل فوق‌العاده خود ارائه کرده است.

تغییر در جهان بینی

ناکاسو یک تغییر سیاست آهسته با گام های کوچک برای کاهش تورم را پیشنهاد کرد. این می تواند چیزی شبیه به چالش باشد، زیرا بسیاری از بانک های مرکزی دیگر نرخ های بهره را به شدت افزایش داده اند تا از تورم سرسام آور جلوگیری کنند. ژاپن تاکنون توانسته از این وضعیت اجتناب کند، اما تورم تقریباً دو برابر نرخ هدف است و همچنان در حال افزایش است. که فشار بر BOJ را برای انجام کاری افزایش می دهد.

یکی از راه‌هایی که BOJ می‌تواند این فشار را کاهش دهد این است که اعلام کند برخی از افزایش‌های “نرم” نرخ بهره را در نظر می‌گیرد، اما در واقع هیچ تغییری ایجاد نمی‌کند. با توجه به مدت زمانی که BOJ در یک سیاست گیر کرده است، این ممکن است برای تقویت مجدد انتظارات تورمی کافی باشد.

ین ضعیف تر چطور؟

یکی از مواردی که باعث افزایش تورم شد، تضعیف ین در اوایل سال جاری بود. اوضاع آنقدر بد شد که دولت ژاپن مجبور شد چندین بار وارد عمل شود. اما از آنجایی که انتظارات مبنی بر اینکه فدرال رزرو در آستانه تثبیت نرخ بهره است در ذهن بازارها تقویت شد، ین کمی بهبود یافت. این امر به بانک ژاپن – و به ویژه کورودا – فضای بیشتری برای پایین نگه داشتن نرخ بهره، حداقل برای مدتی، داد.

اما اگر روند ارز بتواند معکوس شود، می تواند عوارضی برای BOJ ایجاد کند. یکی از راه‌های مقابله با این موضوع این است که فرض کنیم بانک ژاپن به دنبال کاهش کنترل خود بر منحنی بازده است. این سیاستی است که انتظار می رود اگر ناکاسو فرماندار شود، اعمال شود. اما اینکه آیا BOJ زمان خوبی برای نادیده گرفتن آن در حال حاضر یا حفظ آن کارت برای بازی در سال جدید است، هنوز یک سوال باز است. این می تواند عامل تعیین کننده ای باشد که آیا ین به حرکت در مسیر فعلی خود ادامه می دهد یا با پیش بینی سیاست جدید شروع به بهبود در برابر دلار می کند.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم. اکنون حساب Orbex خود را باز کنید.

باز کردن یک حساب زنده