تصمیم نرخ RBA: 50 bps دیگر؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تصمیم نرخ RBA: 50 bps دیگر؟


به طور معمول، نرخ های بالاتر برای بخش بانکی خوب در نظر گرفته می شود. بنابراین، به‌طور قابل‌توجهی نگرانی‌هایی در مورد بازارهای مالی وجود دارد، زیرا سهام بانک‌های استرالیا به‌رغم اجماع گسترده مبنی بر اینکه RBA نرخ‌ها را فردا (یا اواخر امشب، بسته به اینکه در کجای جهان هستید) افزایش دهد، به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است.

یک مشکل جهانی وجود دارد و ممکن است RBA کمی مکث کند. شایعاتی در روز یکشنبه منتشر شد مبنی بر اینکه یک “بانک بزرگ” “در آستانه سقوط” است. این امر باعث سقوط سهام بانکداری جهانی شد. همچنین گزارش شده است که BOE با توجه به آشفتگی در بازارهای جهانی، به Credit Suisse نگاه می کند. حرکت ناگهانی پوند و ین کار را برای بانک‌ها سخت کرده است.

این برای RBA به چه معناست

تنها چیزی که می تواند به طور قابل توجهی برنامه های سیاست پولی بانک های مرکزی را مختل کند، خطر شکست بزرگ بانک است. این می تواند معادل یک رویداد Lehman Brothers باشد، اما در مقیاس جهانی. حتی اگر این بانک در کشور نباشد، از دست دادن اعتماد به صنعت مالی می‌تواند سیاست را متزلزل کند و بانک‌های مرکزی را مجبور به تزریق نقدینگی کند.

با این حال، اینها در این مرحله فقط شایعه هستند. این را کنار بگذاریم، به طور کلی، انتظار می‌رود RBA نرخ‌ها را 50bps افزایش دهد. و به سفت شدن ادامه دهید. با این حال، با پیش بینی ها مغایرت وجود دارد. 97 درصد از اقتصاددانان استرالیایی 50 واحد در ثانیه را پیش بینی می کنند، اما تنها 75 درصد از اقتصاددانان بین المللی این کار را انجام می دهند.

این برای بازارها به چه معناست

در طرح اثرات عملی، اجماع مستحکم نشان می دهد که افزایش نرخ بهره کاملاً تعبیه شده است. چه سطحی از عدم اطمینان در مورد چشم انداز وجود دارد. نظرسنجی اخیر بلومبرگ نشان داد که اکثر اقتصاددانان بین المللی معتقدند این آخرین افزایش “بیش از حد” RBA است و در نشست بعدی تنها 25 واحد در ثانیه خواهد بود.

اقتصاددانان استرالیایی چندان مطمئن نیستند و بیشتر روی اقدام قوی تر بانک مرکزی شرط بندی می کنند. آنها اشاره می کنند که تورم همچنان در حال افزایش است و داده ها (به استثنای وضعیت مسکن) قوی هستند. نکته دیگری که مطرح شد این است که RBA می تواند یک و نیم افزایش پیدا کند زیرا در نرخ “غیر معمول” است که مضربی از 0.25 نیست. بنابراین، درخواست فزاینده ای برای افزایش “اجماع” 40 bps در جلسه بعدی وجود دارد که شکاف را بین 25 و 50 تقسیم می کند.

همه چیز به آنها بستگی ندارد

در مورد ارز، مشکل اصلی این است که فدرال رزرو سریعتر از هر ارز اصلی دیگری به افزایش نرخ بهره ادامه می دهد. حتی بدترین سناریو برای RBA باعث افزایش شکاف نرخ بهره می شود. و از آنجایی که تورم استرالیا همچنان در حال افزایش است در حالی که تورم ایالات متحده (حداقل در عنوان اصلی) در حال کاهش است، پس اسپرد واقعی حتی گسترده تر می شود.

افزایش نرخ باید نشانه های واضحی را نشان دهد که احتمالاً بیش از 25 bps در جلسه بعدی می تواند به سرعت ناپدید شود. اگر RBA نتواند به همان اندازه که اقتصاددانان استرالیایی انتظار دارند تندرو باشد، ممکن است این ارز بیشتر سقوط کند.

استراتژی خود را در مورد نحوه عملکرد AUD با Orbex آزمایش کنید – اکنون حساب خود را باز کنید.