• خانه
  • وبلاگ
  • تصمیم بانک مرکزی اروپا، افزایش 50 واحدی در ثانیه چقدر قطعی است؟

تصمیم بانک مرکزی اروپا، افزایش 50 واحدی در ثانیه چقدر قطعی است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تصمیم بانک مرکزی اروپا، افزایش 50 واحدی در ثانیه چقدر قطعی است؟


اتفاق نظر میان اقتصاددانان این است که بانک مرکزی اروپا 50 واحد پایه دیگر افزایش خواهد داد. اما این وضعیت غیرعادی وجود دارد که در آن بانک مرکزی اروپا بلافاصله پس از فدرال رزرو در مورد نرخ های بهره تصمیم می گیرد (و اعضا همزمان با BOE جلسه خواهند داشت). با توجه به اینکه ایالات متحده بزرگترین شریک تجاری آن است، منطقی است که بانک مرکزی اروپا در هنگام تعیین سیاست، آنچه را که فدرال رزرو انجام می دهد در نظر خواهد گرفت.

محرک اصلی یورو دلار، البته، اختلاف نرخ بهره بین یورو و دلار است. اما نه تنها نرخ سود، بلکه نرخ تورم نیز باید در نظر گرفته شود زیرا عامل مهمی برای سرمایه گذاران است. به خصوص اکنون که نرخ بهره بسیار بالاست و در مناطق جغرافیایی متفاوت است.

بازگشت سرمایه واقعی چقدر است؟

نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در حال حاضر 2.0 درصد است و نرخ بهره فدرال رزرو دو برابر آن 4.0 درصد است. اما باید تورم را فاکتور بگیریم. ما در اینجا از تورم اصلی استفاده نمی‌کنیم، اگرچه این معیار ترجیحی بانک‌های مرکزی است. سرمایه گذاران با در نظر گرفتن هر چه بیشتر عوامل ممکن، به ارزش واقعی پولشان علاقه مند هستند.

تورم نوامبر منطقه یورو 10% گزارش شده است (اولیه، اما نهایی معمولاً تفاوت زیادی ندارد). در حالی که در ایالات متحده 7.1٪ بود. بنابراین، با توجه به نرخ‌های بهره، یک اسپرد 2.0% (یا 200 واحد پایه) به نفع دلار وجود دارد. اما علاوه بر آن، 2.8 درصد تفاوت در تورم وجود دارد. این بدان معنی است که نگهداری بدهی به یورو ضرر بیشتری نسبت به نگهداری بدهی به دلار به شما وارد می کند. از این رو ترجیح قوی برای دلار است.

این نیز در مورد آینده است

اما سرمایه گذاران در گذشته سرمایه گذاری نمی کنند. آنها می خواهند بدانند که اوضاع در آینده کجا خواهد بود. اگر بانک مرکزی به شدت نرخ بهره را افزایش دهد، به این معنی است که تورم را کاهش خواهد داد. این کاری است که فدرال رزرو اخیراً انجام داده است و تورم ایالات متحده در راه کاهش است. اما بانک مرکزی اروپا در افزایش نرخ بهره بسیار کندتر عمل کرد، بنابراین تورم افزایش یافت و تنها رقم نوامبر (هنوز تایید نشده) روند را معکوس کرد.

مسئله این است که از آنجایی که فدرال رزرو قبلاً نرخ بهره را افزایش داده است، جهش های کمتری برای دلار در پیش است. اگرچه بانک مرکزی اروپا هنوز بیش از 200 امتیاز برای جبران دارد، که به این معنی است که آنها می توانند برای مدت طولانی تری به رشد خود ادامه دهند. به خصوص وقتی در نظر بگیرید که تورم در حال حاضر بالاتر از اوج چرخه در ایالات متحده است. این بدان معناست که یورو در حال حاضر ممکن است کمتر از ارزش گذاری شده باشد و اگر فدرال رزرو سیگنال دهد که شروع به کاهش نرخ خواهد کرد در حالی که بانک مرکزی اروپا سیگنال دهد که به شدت به انقباض خود ادامه خواهد داد، EURUSD ممکن است با باد عقب مواجه شود.

عوامل دیگری نیز وجود دارد

اروپا توانست مصرف انرژی را حدود 20 درصد کاهش دهد. انرژی بزرگترین محرک تورم در اقتصاد اشتراکی است. تا کنون، تولید صنعتی کاهش نیافته است، و منطقه یورو را همچنان با تولید ناخالص داخلی مثبت باقی می گذارد و انتظار می رود که سه ماهه چهارم نیز رشد داشته باشد. این به بانک مرکزی اروپا فضای بیشتری برای ادامه افزایش برخلاف سایر بانک های مرکزی می دهد.

بنابراین، احتمال افزایش غیرمنتظره 75 واحدی در ثانیه از سوی بانک مرکزی اروپا وجود دارد که می تواند شکاف نرخ بهره را کاهش دهد و به EURUSD کمک کند. از سوی دیگر، اگر بانک مرکزی اروپا با 50bps فدرال رزرو مطابقت داشته باشد، تغییر خوبی نیز وجود دارد که لاگارد کاملاً جنگ طلب خواهد بود، که می تواند از یورو نیز حمایت کند. اظهار نظر Dovish از بانک مرکزی اروپا در این مرحله برای بازارها کاملاً شگفت‌انگیز خواهد بود.

استراتژی خود را در مورد نحوه عملکرد EURUSD با Orbex آزمایش کنید

باز کردن یک حساب زنده