تصمیمات BOC و BOJ در مورد نرخ این هفته

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تصمیمات BOC و BOJ در مورد نرخ این هفته


توافق بین تحلیلگران این است که BOC نرخ بهره را 75 واحد پایه دیگر افزایش می دهد و نرخ هدف را 4.0 درصد باقی می گذارد. به تازگی، کانادا “رهبری” فدرال رزرو را بر عهده دارد، زیرا جلسات آن قبل از جلسات همسایه جنوبی خود برنامه ریزی شده است. در شرایطی که هر دو کشور با موقعیت‌های مشابهی روبرو هستند، آنچه BOC انجام می‌دهد اغلب به عنوان پیش‌بینی کمی از انتظارات از فدرال رزرو تفسیر می‌شود. بنابراین، اگر BOC کمتر از انتظارات باشد، می‌تواند اعتماد به اجماع را که فدرال رزرو نرخ‌ها را 75 واحد در ثانیه افزایش می‌دهد، متزلزل کند.

داده‌های اقتصادی کانادا در چند هفته گذشته عملکرد نسبتاً خوبی داشته است که در حمایت از حرکت قوی BOC دیده می‌شود. اما اخیرا، یک مگس در پماد وجود داشت: PMIهای تولیدی ایالات متحده در این ماه دچار انقباض فنی شدند. کانادا هیچ رعد و برق قابل مقایسه ای ندارد، به این معنی که وضعیت در آنجا ممکن است مشابه باشد، اما معلوم نیست.

کانادا اول شد؟

تفاوت دیگر این است که در کانادا، تورم اصلی در مقایسه با ایالات متحده به آرامی در حال کاهش است، اما همچنان بالاتر از انتظارات است. این انتظارات را افزایش داده است که اگرچه انتظار می رود BOC افزایش یابد، اما این کار را “کمی” انجام دهد. یعنی پس از افزایش نرخ، فرماندار مکلم انتظارات برای افزایش تهاجمی بیشتر را در طول تصمیم پس از نرخ خود تعدیل خواهد کرد.

BOC گزارش سیاست پولی (MPR) را همزمان با تصمیم گیری در مورد نرخ بهره منتشر می کند و این احتمالاً برای هر گونه سرنخ در مورد زمان انجام «پیوت» منتشر می شود. اگر بانک پیش‌بینی‌های اقتصادی خود را کاهش دهد، احتمالاً این به عنوان نشانه‌ای تلقی می‌شود که افزایش بعدی نرخ بهره چندان تهاجمی نخواهد بود. یا حتی ممکن است BOC در دسامبر متوقف شود.

BOJ چقدر می تواند بماند؟

علیرغم همه چیزهایی که اخیراً در مورد ین اتفاق افتاده است، انتظار می‌رود که BOJ سیاست پولی خود را در جلسه آخر هفته بدون تغییر نگه دارد. تورم در ژاپن در حال افزایش است، اما به اندازه ای نیست که موضع بانک ها مبنی بر تسهیل افراطی را متزلزل کند.

اما این بدان معنا نیست که کورودا در کنفرانس مطبوعاتی گسترده خود پس از جلسه نتوانست بازار را تحت تأثیر قرار دهد. از آنجایی که ین طی چند ماه گذشته تضعیف شده است، درخواست‌های فزاینده‌ای برای انجام کاری از بانک مرکزی آمریکا وجود داشته است. تاکنون حداقل دو مداخله برای جلوگیری از افت ارز صورت گرفته است. اگرچه برجام مداخله می کند، اما به دستور خزانه داری است که به بانک مرکزی اجازه داده از وضعیت ارزی دور بماند.

چه کاری می توان انجام داد

BOJ در حال حاضر در حال اجرای یک سری ابزارهای تسهیل کننده است، از نرخ بهره منفی گرفته تا کنترل منحنی سود و خرید اوراق. در حالی که می تواند مسیر هر یک از این موارد را معکوس کند، اگر BOJ تصمیم به اقدامی اتخاذ کند، به احتمال زیاد ابتدا کنترل های منحنی بازده را حذف می کند، زیرا آنها کمترین خط مشی متعارف هستند و احتمالاً به عنوان کوچکترین تغییر در سیاست تفسیر می شوند.

با این حال، بعید است در این جلسه تصمیم گیری شود. اما این می تواند چیزی باشد که کورودا در طول کنفرانس مطبوعاتی به آن اشاره کرده و در نهایت می تواند ین را در جهت بادوام تری حرکت دهد. در غیر این صورت، دوره ممکن است برای مداخلات کوچکتر باشد، که فقط گمانه زنی در مورد اقدام هماهنگ در آینده را افزایش می دهد.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم. اکنون حساب Orbex خود را باز کنید.