تصمیمات آتی نرخ بهره: BOC و BOJ

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تصمیمات آتی نرخ بهره: BOC و BOJ


انتظار می رود دو جلسه مهم باقی مانده بانک مرکزی در این هفته بدون تغییر در سیاست پولی به پایان برسد. اما جزئیاتی از هر یک وجود دارد که می تواند هر رویدادی را قابل توجه کند.

چرخه جهانی افزایش نرخ بهره باید به زودی به پایان برسد. تا همین اواخر، بازار در ماه های ابتدایی سال جاری در یکسان سازی نرخ ها قیمت گذاری می کرد. با این حال، تورم در بسیاری از کشورها پایدار است. بنابراین، بازار با افزایش بیشتر قبل از توقف تنظیم می شود. اما با توجه به این شرایط، دو بانک مرکزی بزرگ که نرخ‌ها را افزایش نمی‌دهند، از علاقه خاصی برخوردار هستند.

وقفه BOC چقدر طول خواهد کشید؟

BOC به دلیل شباهت های اقتصادی بین کانادا و ایالات متحده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از آنجایی که BOC معمولاً قبل از فدرال رزرو تشکیل جلسه می دهد و بر اساس همان تئوری های اقتصادی عمل می کند، اغلب فدرال رزرو را در تصمیم گیری های سیاسی “رهبری” می کند. بنابراین اقدام BOC می‌تواند گاهی اوقات بازارها را به سردرگمی برساند زیرا آنها به دنبال سرنخ‌هایی هستند که فدرال رزرو چه خواهد کرد.

با این حال، کانادا در حال حاضر وضعیت کمی متفاوت از ایالات متحده دارد. تورم به طور پیوسته در حال کاهش بوده است، هم بر اساس نرخ های اصلی و هم بر اساس نرخ های اصلی. اقتصاد همچنین نسبت به همسایه جنوبی خود کمی با ثبات تر دیده می شود. کانادا در ماه ژانویه تعدادی از کارها را از دست داد، درست مانند ایالات متحده، که به طور گسترده تصور می شود که یک بار است.

این در مورد انتظارات است

بنابراین انتظار می رود BOC با تمرکز بر کنفرانس مطبوعاتی پس از دوره، نرخ ها را در حالت تعلیق نگه دارد. نکته کلیدی پس از آخرین جلسه بیانیه ای بود که تاکید می کرد BOC نرخ های بهره را در حالت تعلیق نگه می دارد و داده ها را از نزدیک رصد خواهد کرد. این بدان معناست که BOC آماده است در صورتی که داده ها انتظارات را از دست بدهند، افزایش یابد. یک تغییر در بیانیه که می‌تواند به عنوان شاهین تعبیر شود، در صورتی است که زبان تغییر کند و بگوییم که احتمال افزایش نرخ بیشتر وجود دارد. عدم اشاره به این ایده که BOC در حال «مکث» است، تغییری شدید خواهد بود.

انتظار می رود که BOJ نیز متوقف شود، اما به دلایل بسیار متفاوت و تحت شرایط بسیار متفاوت. تورم در ژاپن افزایش می یابد و بیش از دو برابر هدف BOJ می شود. اگر هر بانک مرکزی دیگری بود، انتظارات افزایش قابل توجهی نرخ بهره وجود داشت و صحبت از انقباض بیشتر بود.

تغییر نگهبان در BOJ

این آخرین نشستی است که هیکارو کورودا ریاست آن را برعهده داشت، که تقریباً یک دهه سیاست های فوق العاده تسهیل کننده را رهبری کرده است. در آخرین جلسه وی (همچنین آخرین جلسه دو تن از معاونان استانداری است) هیچ تغییری در سیاست ها پیش بینی نمی شود که هرگونه تغییر در جهت گیری برجام را به استاندار جدید واگذار می کند.

گمانه زنی های زیادی مبنی بر اینکه کازوئو اوئدا می تواند در روز جمعه رسما به عنوان فرماندار جدید BOJ منصوب شود، وجود دارد. تا کنون، نظرات او در مورد تأیید نیاز به حفظ سیاست موجود بسیار محتاطانه بوده است، اما درها را برای تغییرات بیشتر باز گذاشته است. سرمایه گذاران علاقه مند خواهند بود ببینند که آیا پس از روی کار آمدن وی تغییری در رفتار و دیدگاه او ایجاد می شود یا خیر.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده