ترس از رکود در اروپا در حال افزایش است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ترس از رکود در اروپا در حال افزایش است


کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که با افزایش نگرانی‌های سرمایه‌گذاران در مورد وضعیت نابسامان اقتصاد جهانی، قیمت‌های نفت همچنان در حال کاهش است، تورم دو رقمی خواهد شد.

جنگ در اوکراین بر بازارهای سراسر جهان تأثیر می گذارد و نوسانات شدید ایجاد می کند.

با گذشت 6 ماه از جنگ در اوکراین، ترس از رکود در اروپا افزایش یافت

نگرانی ها در مورد تورم در اروپا حتی قبل از جنگ روسیه با اوکراین در ماه فوریه وجود داشت. در حالی که برخی فکر می کردند که موقتی است، برخی دیگر هشدار می دادند که نشانه ای از یک بحران عمیق تر است. اکنون با گذشت شش ماه از آغاز جنگ در اوکراین، آیا رکود اقتصادی در اروپا اجتناب ناپذیر است؟

تأثیر درگیری احتمالاً بسته به موقعیت جغرافیایی متفاوت است. اروپا و کشورهایی مانند کشورهای بالتیک و لهستان نسبت به کشورهایی که کمتر به روسیه برای انرژی وابسته هستند، احتمالاً مشکلات بیشتری را تجربه خواهند کرد. اروپای غربی، به ویژه آلمان، هیچ منبع انرژی جایگزین آسانی برای جایگزینی گاز طبیعی روسیه ندارد.

پس از تصمیم مسکو برای توقف موقت عرضه گاز به آلمان، قیمت گاز به 295 یورو در هر مگاوات ساعت افزایش یافت. آخرین داده ها نشان می دهد که فعالیت های تجاری در آلمان و فرانسه در ماه اوت به دلیل کاهش تقاضا و افزایش قیمت ها کاهش یافته است.

یورو در برابر دلار آمریکا به پایین ترین حد خود در 20 سال اخیر رسید و خرید انرژی در بازارهای بین المللی را که به دلار آمریکا پرداخت می شود گران تر کرد. بوندس بانک، بانک مرکزی آلمان، پیش بینی کرده است که تورم 7.5 درصدی در پاییز به دو رقمی خواهد رسید.

ترس از رکود در اروپا در حال افزایش است

انتظار می رود تورم در بریتانیا در سال 2023 به اوج خود برسد

اقتصاددانان گلدمن ساکس هشدار داده اند که اگر قیمت گاز طبیعی در ماه های آینده بالا بماند، تورم بریتانیا در سال 2023 می تواند از 20 درصد فراتر رود. بانک سرمایه گذاری هشدار داده است که تورم بالا اقتصاد بریتانیا را به سمت رکود سوق خواهد داد.

اروپا با لیست طولانی مشکلات مواجه است. کاپیتال اکونومیکس می‌گوید که بیشتر کشورهای اروپایی از افزایش قیمت گاز بیشتر از بحران‌های نفتی سال‌های 1974 و 1979 که «رکود اقتصادی به دنبال داشت» آسیب خواهند دید.

در واقع، ترس از رکود بیشتر در پیش بینی های اقتصادی ذکر شده است. بانک هلندی ING اخیرا گزارش داد که PMI ترکیبی، که روندهای تجاری در بخش های تولید و خدمات را دنبال می کند، به زیر 50 واحد سقوط کرد. این موسسه با اشاره به ماه جولای گفت: “هر چیزی زیر 50 نشان دهنده کاهش فعالیت تجاری است، بنابراین نظرسنجی به انقباضی اشاره دارد که در سه ماهه سوم آغاز شده است.”

گلدمن ساخ رکود اقتصادی در اروپا را پیش بینی می کند

بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس در گزارشی رکود خفیف را در نیمه دوم سال 2022 به دلیل اختلال در عرضه گاز در نتیجه جنگ روسیه در اوکراین پیش بینی کرد. قطع کامل گاز روسیه می تواند باعث رکود شدید در اروپا شود.

در این گزارش آمده است که کشورهای وابسته به گاز روسیه مانند آلمان و ایتالیا بیشترین ضربه را از رکود خواهند دید.

یک افزایش دیگر نرخ بهره

از آنجایی که تورم قدرت خرید را کاهش می دهد و مردم را مجبور به کاهش هزینه ها می کند، فشار فزاینده ای بر بانک مرکزی اروپا (ECB) برای افزایش نرخ بهره وجود دارد. تورم منطقه یورو در ماه جولای به 8.9 درصد افزایش یافت و یورو در برابر دلار به تضعیف خود ادامه می دهد.

به نظر می رسد بانک مرکزی اروپا در ماه سپتامبر نرخ بهره را 50 واحد دیگر افزایش دهد. با این حال، به دلیل چشم انداز بدبینانه اقتصادی، این احتمال وجود دارد که بانک مرکزی اروپا از افزایش بیشتر نرخ بهره خودداری کند.

نگرانی در مورد رکود احتمالی به قیمت انرژی مرتبط است. خوشبین ترین اقتصاددانان استدلال می کنند که بحران انرژی فعلی ناشی از جنگ در اوکراین است، به این معنی که این یک مشکل غیر مستقیم است. بنابراین، این دیدگاه استدلال می کند که هر رکودی موقتی خواهد بود، اما هیچ نشانه ای وجود ندارد که جنگ در اوکراین به زودی پایان یابد.

اروپا مقابل آمریکا

در ایالات متحده، در حال حاضر نشانه هایی از بهبود وجود دارد زیرا تورم در ماه جولای از 9.1٪ به 8.5٪ به دلیل کاهش قیمت بنزین کاهش یافت.

با این حال، اروپا به پرداخت هزینه وابستگی خود به گاز ادامه می دهد و تورم در اروپا در حال حاضر بالاتر از ایالات متحده است.

کاهش قیمت مواد غذایی و کاهش قیمت نفت برای مقابله با افزایش قیمت گاز در اروپا کافی نبود. اما برخی از تحلیلگران می گویند که رکود می تواند به مقابله با تورم کمک کند تا زمانی که رکود طولانی مدت نباشد.

ترس از رکود در اروپا در حال افزایش است

آمریکا بیشتر از اروپا محافظت شده است

به دلیل اقتصاد عظیم داخلی و توانایی آن برای تامین نیازهای انرژی بدون واردات، ایالات متحده بیش از اروپا از پیامدهای جنگ اوکراین و روسیه محافظت می شود.

با این حال، با توجه به ماهیت جهانی بازارهای مالی، این می تواند به این معنی باشد که سرمایه گذاران آمریکایی در ماه های آینده شاهد نوسانات بیشتری خواهند بود، حتی اگر ایالات متحده از رکود در مقایسه با اروپا اجتناب کند. اقتصاد اتحادیه اروپا بزرگتر از اقتصاد ایالات متحده است و بسیاری از شرکت های فهرست شده در ایالات متحده برای بخش قابل توجهی از سود خود به مصرف کنندگان اروپایی وابسته هستند. اگر این مصرف کنندگان اروپایی به دلیل ترس از بیکاری در دوران رکود، کمتر هزینه کنند، سود شرکت و قیمت سهام در پرتفوی سرمایه گذاران آمریکایی نیز ممکن است کاهش یابد.

فراتر از جنگ با روسیه، احتمال عواقب ناخواسته تحریم‌های غرب علیه روسیه و خطراتی که سیاستمداران آمریکا را به درگیری می‌کشانند که در غیر این صورت ایالات متحده ممکن است از آن اجتناب کند، نااطمینانی را نیز افزایش می‌دهد.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.

اشتراک گذاری:

ترس از رکود در اروپا در حال افزایش است
ترس از رکود در اروپا در حال افزایش است