• خانه
  • وبلاگ
  • تراز تجاری ایالات متحده تحت تضعیف دلار

تراز تجاری ایالات متحده تحت تضعیف دلار

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تراز تجاری ایالات متحده تحت تضعیف دلار


به طور سنتی، تراز تجاری یکی از محرک های اصلی در بازار ارز است. اما این موضوع اخیراً تحت الشعاع اقدامات بانک های مرکزی قرار گرفته است. این بدان معنا نیست که جریان سرمایه توسط تراز تجاری تعیین نمی شود. و تجارت می تواند عامل اصلی در تصمیم گیری های سیاست پولی باشد.

اکنون که گمان می رود فدرال رزرو در حال افزایش نرخ بهره است، تراز تجاری ممکن است دوباره مورد توجه قرار گیرد. قدرت نسبی دلار تأثیر مستقیمی بر تراز تجاری دارد، اما این رابطه نیز معکوس است. علاوه بر این، داده‌های تجاری می‌توانند بینشی از عملکرد اقتصادی ارائه دهند که بلافاصله در داده‌های تولید ناخالص داخلی آشکار نیست. در واقع تراز تجاری می تواند تفاوت بین رشد اقتصادی و انقباض باشد.

رکود چقدر رکودی است؟

دو رقم اخیر تولید ناخالص داخلی به طرز شگفت انگیزی خوب عمل کرده اند و داده هایی را ارائه می دهند که نشان می دهد ایالات متحده به رکود نزدیک نیست. این احساسی است که توسط مقامات دولتی منعکس شده است و یلن وزیر خزانه داری اخیراً ترس از رکود اقتصادی ایالات متحده را کم اهمیت جلوه داده است.

اما این عملکرد بهتر در داده های تولید ناخالص داخلی عمدتاً به دلیل تغییرات در تراز تجاری است. تجارت ایالات متحده در چند ماه گذشته کاهش یافته است و واردات بیش از صادرات کاهش یافته است. از نظر دلار، این به کاهش خالص تاثیر منفی تراز تجاری تبدیل می شود. به نوبه خود، کاهش تجارت – که به طور کلی برای اقتصاد بد است – به رشد مثبت در اعداد تولید ناخالص داخلی تبدیل شده است.

پس آیا رشد فقط فنی است؟

تولید ناخالص داخلی بیش از اینهاست، اما درک اینکه چرا اخیراً تراز تجاری “بهبود” داشته است نیز مهم است. کاهش تقاضای مصرف کننده یکی از عوامل توضیح دهنده کاهش واردات است. رشد اقتصادی کندتر ممکن است کاهش صادرات را توضیح دهد. اما هر دو می‌توانند با افزایش ارزش دلار انجام شوند.

دلار قوی تر می تواند واردات را ارزان تر و صادرات را گران تر کند. در عمل، کاهش کسری تجاری. این امر واقعاً با افزایش قیمت نسبی محصول، فروش را برای صادرکنندگان دشوار می کند. اما این دشواری لزوماً بلافاصله به کل صادرات، که بر اساس قیمت دلار است، تبدیل نمی شود. از سوی دیگر، دلار قوی تر به این معنی است که واردکنندگان برای خرید همان مقدار محصول هزینه کمتری می کنند. این بدان معناست که وقتی دلار قوی‌تر شد، کسری تجاری به طور چشمگیری کاهش یافت و به تولید ناخالص داخلی مثبت کمک کرد.

آیا همه چیز می تواند تغییر کند؟

این شد یه چیزی؛ اکنون که فدرال رزرو روند افزایش خود را کند می کند، انتظار می رود که دلار ضعیف شود. این می تواند منجر به افزایش کسری تجاری شود. در حقیقت انتظار می رود تراز تجاری ایالات متحده در ماه دسامبر به -68.8 دلار افزایش یابدB در مقایسه با -61.5 میلیارد دلار قبلی. این رقم هنوز نسبتاً با بیش از 80 میلیارد دلار ثبت شده در ماه در اوایل سال گذشته فاصله زیادی دارد، اما ممکن است در این راستا روند داشته باشد.

با تضعیف دلار، تراز تجاری ممکن است دوباره مورد توجه قرار گیرد، به خصوص که معامله گران به داده های تولید ناخالص داخلی توجه می کنند تا بفهمند آیا ایالات متحده در رکود است یا خیر.

استراتژی خود را در مورد نحوه عملکرد USD با Orbex آزمایش کنید

باز کردن یک حساب زنده