• خانه
  • وبلاگ
  • تحلیل نفت: حرکت جانبی نفت خام ادامه یافت

تحلیل نفت: حرکت جانبی نفت خام ادامه یافت

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تحلیل نفت: حرکت جانبی نفت خام ادامه یافت


قیمت‌های WTI در هفته گذشته نسبتاً ثابت ماند و بین 70 تا 73 دلار در هر بشکه معامله شد و عوامل بنیادی محرک اصلی این حرکت باقی ماندند، گویی که بازار موضع منتظر ماندن را حفظ کرده است. در این گزارش، هدف ما روشن کردن کاتالیزورهای محرک قیمت WTI، ارزیابی چشم‌انداز آینده آن و نتیجه‌گیری با تحلیل فنی است.

وضعیت در محل برای بازار نفت آمریکا

از زمان آخرین گزارش ما، به نظر می رسد که بازار نفت آمریکا اگر نگوییم ضعیف شده، تنش خود را کاهش داده است. بر اساس گزارش بیکر هیوز، تعداد دکل‌های نفتی فعال ایالات متحده به 731 سکو کاهش یافته است، در مقایسه با گزارش قبلی 748 دکل، که نشانه‌ای از تقاضای ضعیف‌تر است. ما همچنین تاکید می‌کنیم که انتظارات بازار برای کاهش ذخایر نفت ایالات متحده توسط API رد شد، که گزارش داد به جای کاهش 1.3 میلیون بشکه‌ای که انتظار می‌رفت، ذخایر نفت خام آمریکا تقریباً 3.7 میلیون بشکه افزایش یافت. EIA از افزایش حتی بیشتر در ذخایر نفت در هفته بیش از 5 میلیون بشکه خبر داد. به نظر می‌رسد هر دو شاخص با خوانش‌های بیکر هیوز مطابقت دارند، و نشان می‌دهند که تقاضا نمی‌تواند به سطح تولید برسد و فرضیه ذکر شده در بالا را نشان می‌دهد، یعنی به نظر می‌رسد رکود در بازار نفت آمریکا برای هفته وجود داشته باشد، که اگر در آینده تقویت شود. هفته، می تواند بر قیمت نفت تاثیر بگذارد.

پیش فرض آمریکا؟

به نظر می رسد در صورت عدم پرداخت بدهی ایالات متحده، نگرانی قابل توجهی در سمت تقاضای بازار نفت وجود دارد. با این حال، نگرانی های بازار در چند روز گذشته تا حدودی کاهش یافته است، به ویژه پس از دیدار بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، با رئیس جمهوری خواه مجلس، کوین مک کارتی، نماینده کنگره. اگرچه در این نشست توافقی در مورد امکان افزایش سقف بدهی به دست نیامد که می‌تواند احتمال عدم پرداخت بدهی آمریکا را از بین ببرد، هر دو طرف تاکید کردند که نکول یک گزینه نیست و نشان دادند که به نظر می‌رسد پیشرفت‌هایی در جهت توافق وجود دارد. علاوه بر این، بایدن رئیس جمهور ایالات متحده اظهار داشت که مطمئن است ایالات متحده بدهی خود را نکول نخواهد کرد و این امر باعث بهبود بیشتر احساسات بازار خواهد شد. با این حال، بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده نیز اعلام کرده است که ورشکستگی «فاجعه‌بار» خواهد بود، و یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، لطف کرد و به ما یادآوری کرد که ساعت در حال حرکت است و اعصاب بازار را به هم می‌زند. در مجموع، با توجه به اینکه بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده باید برای نشست گروه 7 به ژاپن می رفت و مذاکرات قرار است روز شنبه از سر گرفته شود، اما همچنین با توجه به اینکه به نظر می رسد سیاستمداران قدرت نشان می دهند، ما انتظار داریم که موضوع فعلاً طولانی تر شود. اگر نگرانی‌های بازار در مورد این موضوع و تأثیر نامطلوب احتمالی آن بر تقاضا تشدید شود، می‌توانیم شاهد کاهش قیمت نفت باشیم و بالعکس.

دیدگاه های چین

به طور کلی، ما متذکر می شویم که اعلامیه آژانس بین المللی انرژی به طور دقیق چشم انداز افزایش تقاضا و در عین حال کاهش انتظاری تولید نفت را برجسته می کند. در سمت تقاضا، به نظر می رسد چین حدود 60 درصد از رشد تقاضای جهانی در سال را به خود اختصاص دهد. با این حال، داده های چین چندان دلگرم کننده نیست. به دنبال کاهش PMI تولیدی چین در ماه آوریل، ما همچنین شتاب ضعیف‌تر از حد انتظار را در نرخ رشد تولید صنعتی و خرده‌فروشی در همان ماه نشان می‌دهیم که نشان می‌دهد بهبود اقتصادی چین ممکن است آنطور که انتظار داشتیم سریع نباشد و بنابراین اثر سودمند بر تقاضای نفت ممکن است کمتر باشد.

تحلیل فنی

نمودار WTI Cash 4H

تحلیل نفت: حرکت جانبی نفت خام ادامه یافت
  • پشتیبانی: 67.80 (S1)، 61.50 (S2)، 57.20 (S3)
  • مقاومت: 72.80 (R1)، 77.70 (R2)، 83.35 (R3)

WTI حرکت جانبی را تا حد زیادی زیر خط مقاومت 72.80 (R1) حفظ می کند. ما تمایل داریم تعصب جانبی خود را فعلا حفظ کنیم. با این حال، ما همچنین خاطرنشان می‌کنیم که شاخص RSI بالای 50 باقی می‌ماند، که نشان‌دهنده باقی‌مانده صعودی در تمایل قیمت کالاها و ویژگی آن است که چگونه اقدام قیمت WTI در روز گذشته نوسان دیگری در خط مقاومت 72.80 (R1) داشت. از سوی دیگر، توجه داشته باشید که باندهای بولینگر تمایل دارند یک مسیر نسبتاً باریک قیمت را تشکیل دهند، که نشان‌دهنده نوسانات پایین‌تر است، که ممکن است اجازه دهد حرکت جانبی ادامه یابد، اما جهت جفت ممکن است در هر لحظه تغییر کند. اگر گاوها دست بالا را بگیرند، ممکن است شاهد باشیم که قیمت WTI در نهایت خط مقاومت 72.80 (R1) را شکسته و سطح مقاومت 77.70 (R2) را هدف قرار دهد که گاوها را در روزهای پایانی ماه گذشته نگه داشت. از سوی دیگر، اگر خرس ها دست بالا را به دست آورند، می توانیم شاهد کاهش قیمت کالا باشیم و در جستجوی سطوح پایین تر، خط حمایت 67.80 (S1) را بشکنیم.

سلب مسئولیت:
این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.

مشترک شدن در خبرنامه ما