تحرکات یوان چین پیامدهای جهانی دارد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تحرکات یوان چین پیامدهای جهانی دارد


این هفته، یوان از مرز 70000 در برابر دلار عبور کرد و به رشد خود ادامه داد. به طور کلی، پول چین یک تجارت محبوب نیست زیرا به طور رسمی در یک منطقه تجاری برگزار می شود. دولت برای اولین بار از اواخر سال گذشته اجازه داد این گروه از سطح مهم فنی و روانی فراتر رود.

کلاس کارشناسی ارشد 728 در 90 [EN]

ضعف یوان به عنوان یکی دیگر از شاخص های عدم وقوع رونق مورد انتظار پس از رفع محدودیت های کووید تلقی می شود. این ارز ابتدا در برابر دلار در ماه دسامبر افزایش یافت زیرا بسیاری از معامله گران انتظار داشتند اقتصاد چین رشد قابل توجهی داشته باشد. اما نتایج سه ماهه اول ضعیف است و آخرین PMI نشان می دهد که بخش صنعتی دوباره در حال انقباض است. اما به نظر می رسد این یک داستان جهانی تر است.

دلار همچنان پادشاه است

وزارت دارایی چین آخرین اقدام در واحد پول این کشور را عامل تقویت دلار دانست. علیرغم ادامه بحث سیاسی بر سر افزایش سقف بدهی، دلار در بیشتر هفته افزایش یافت. در حالی که سیاستمداران هشدارهای هولناکی در مورد نکول احتمالی ایالات متحده صادر می کنند، هیچ کس در بازارها واقعاً فکر نمی کند که این یک احتمال واقعی است. با این حال، احتمال نااطمینانی اقتصادی در مورد چگونگی حل مشکل سقف بدهی می تواند باعث ایجاد برخی ضعف ها در بازارها شود. که به نوبه خود باعث افزایش تقاضا برای دلار به عنوان یک پناهگاه امن شد.

عامل دیگر این است که معامله گران بیشتری به این ایده رسیده اند که فدرال رزرو می تواند در جلسه بعدی نرخ بهره را افزایش دهد. در ابتدای ماه، به طور گسترده انتظار می رفت که FOMC متوقف شود، اما این دیدگاه اکنون از 85 درصد در یک هفته پیش به 60 درصد کاهش یافته است.

فراتر از چین

با توجه به موضوع تورم، یک یوان ضعیف تر می تواند به کاهش هزینه ها در بیشتر اقتصادها کمک کند. به عنوان بزرگترین مرکز تولیدی در جهان، قدرت پول چین با قیمت کالاهای وارداتی از چین مرتبط است. اگر ارز ضعیف شود، به این معنی است که کالاهای ساخت چین ارزان‌تر می‌شوند، که می‌تواند به کاهش قیمت‌های مصرف کننده کمک کند. این امر به ویژه برای ایالات متحده در اروپا که بیشتر از چین واردات دارد، مهم است.

از سوی دیگر، ضعیف‌تر شدن یوان به این معنی است که خرید کالاهای وارداتی از جمله ژاپن، استرالیا، نیوزلند و آلمان برای شرکت‌های چینی گران‌تر است. اگر یوان به حرکت خود در جهت فعلی خود ادامه دهد، این اقتصادها می توانند فشار را احساس کنند. اگرچه یورو نیز در چند روز گذشته تضعیف شده است زیرا معامله گران گمانه زنی می کردند که بانک مرکزی اروپا ممکن است در نشست بعدی خود چندان تهاجمی نباشد. اما آخرین داده ها نشان می دهد که RBNZ و RBA ممکن است برای افزایش بیشتر آماده باشند، که می تواند ارزهای آنها را در کوتاه مدت به قیمت عملکرد اقتصادی ضعیف تر در بلندمدت افزایش دهد.

پنهان کردن رکود

اما آنچه که ممکن است بزرگترین نگرانی برای اکثر فعالان بازار باشد این است که ضعیف تر شدن یوان به معنای تقاضای ضعیف تر برای صادرات چین است. این یکی از اولین نشانه های مورد انتظار از کندی قریب الوقوع جهانی است، اگر نه یک رکود آشکار.

بانک های دولتی چین در تلاش برای حمایت از این ارز، یوان را در بازار فراساحلی خریداری کرده اند. در حالی که این مطابق با سیاست داخلی دولت چین است، به این معنی است که اگر یوان به حال خود رها شود، می تواند حتی ضعیف تر شود. این نشانه بزرگ‌تر از کاهش تقاضای جهانی است و نشانه‌ای هشداردهنده از بزرگی رکود جهانی است.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات عمیق بازار است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده