تاریخچه بازار ارز

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تاریخچه بازار ارز


تاریخچه بازار ارز را بفهمیم! آیا تجارت ارز 13.8 میلیارد سال پیش با انفجار بزرگ آغاز شد یا 4.5 میلیارد سال پیش زمانی که صفحات تکتونیکی جدید زمین شروع به مبادله ارز کردند؟

اگرچه ممکن است از دانستن این که تجارت فارکس آنقدرها قدیمی نیست، شوکه شوید، اما سابقه طولانی دارد که به هزاران سال قبل باز می گردد. طبق معمول، رویدادهای جهانی، سیاست و فناوری بر نحوه معامله مردم در بازار فارکس تأثیر گذاشته است.

در این مقاله، منشأ ارزها و معاملات فارکس، چگونگی تحولات معاملات ارزی در طول زمان و وضعیت فعلی و آینده بازار فارکس را بررسی خواهیم کرد. تاریخچه معاملات فارکس نه تنها جذاب است، بلکه به شما کمک می کند تا با محصولات مالی که معامله گران هر روز معامله می کنند ارتباط برقرار کنید و پویایی های اساسی را بهتر درک کنید.

تاریخچه بازار ارز

تجارت سکه در دوران باستان

در سال 6000 قبل از میلاد، قبایل بین النهرین (واقع در عراق امروزی) اولین روش مبادله ای را به نام سیستم مبادله ای توسعه دادند. آنها از سیستم تجارت محصولات با کشتی استفاده می کردند و با گسترش سیستم، نمک و ادویه جات رایج ترین شکل مبادله شدند.

مبادله کالا شامل بابلی ها (همچنین در عراق امروزی یافت می شود) و فنیقی ها در شرق مدیترانه بود و این عمل بیشتر گسترش یافت. استفاده از سکه های طلا در قرن ششم قبل از میلاد بزرگترین تغییر در سیستم تجارت پس از هزاران سال استفاده بود.

از آنجایی که طلا و سایر فلزات خاصیت ارتجاعی، سازگاری دارند (یک گرم طلا همان گرم طلای دیگر است) و به راحتی تقسیم می شوند، به وسیله مبادله تبدیل شدند. این ویژگی ها آن را برای طیف وسیعی از مردم بسیار جذاب می کند.

با این حال، از آنجایی که روش استانداردی برای تعیین ارزش آنها وجود نداشت، استفاده از ارزهای مبتنی بر فلز در تجارت بین‌المللی دشوار شد. یک راه حل استفاده از سکه های ساخته شده توسط یک صادرکننده مورد اعتماد بود. سکه لاک پشت دریایی Aegina، یک قطعه نقره یونانی که در Aegina، جزیره کوچکی در سواحل یونان تولید می شود، اولین ارزی بود که به طور گسترده برای تجارت بین المللی به رسمیت شناخته شد.

13هفتم-18هفتم قرن

جمهوری فلورانس (در حال حاضر بخشی از ایتالیا) در قرن سیزدهم به یک قدرت بزرگ اروپایی و مدیترانه تبدیل شد. از سال 1252 تا 1533، فلورانس سکه‌های طلا و نقره ضرب می‌کرد، با سکه‌های طلایی معروف به «Fiorino d’Oro» یا «Florin» دارای محتوای طلای از پیش تعیین‌شده بود.

زمانی که سایر کشورهای اروپایی پس از فلورانس شروع به ضرب سکه های طلای خود کردند، مقدار طلا در سکه های آنها تغییر کرد. در نتیجه، فلورین به سرعت تبدیل به واحد پول استاندارد تجارت خارجی در اروپا شد و برای تعیین ارزش بین المللی سایر سکه ها مورد استفاده قرار گرفت. بسیاری از مورخان معتقدند که این شکل اولیه استاندارد طلا بود.

خانواده مدیچی در جمهوری فلورانس بانک مدیچی را در قرن پانزدهم تشکیل دادند که در آن دوره به بزرگترین بانک اروپا تبدیل شد. این خانواده به ثروتمندترین موجودیت در اروپا و یک سلسله سیاسی تبدیل شد که چهار پاپ تولید کرد. آنها مجبور بودند به عنوان بخشی از سرمایه گذاری های تجاری خود برای تبدیل ارز از طرف بازرگانان نساجی، بانک هایی را در مکان های خارجی ایجاد کنند. برای بهبود تجارت، بانک مدیچی دفتر کل “nostro” را ایجاد کرد که حاوی دو ورودی ستونی بود که مقادیر را به ارزهای خارجی و داخلی نشان می داد، بنابراین تجارت ارز خارجی را تشویق کرد.

تاریخچه بازار ارز

تجارت ارز و بازار فارکس

یونانیان و مصریان ۲۵۰۰ سال پیش محصولات و ارزها را با استفاده از سکه‌های مذاب نقره و طلا مبادله می‌کردند و ارزش آن‌ها بر اساس وزن و ابعاد واقعی آنها مشخص شد. ضرب سکه 500 سال بعد در زمان امپراتوری روم نهادینه شد و انحصار دولتی در معاملات پولی ایجاد شد. امروزه یک سیستم متمرکز شبیه انحصار هنوز وجود دارد که بانک های مرکزی سیاست های پولی را انجام می دهند.

در قرون وسطی ثابت شد که مس پرمصرف ترین فلز برای ضرب سکه و تجارت است. بنابراین با استفاده از مس به جای طلا می توان سکه هایی با ارزش کمتر ایجاد کرد. سکه های یک سنت امروزی ایالات متحده از 2.5٪ مس و 97.5٪ روی ساخته شده است.

در این زمان بود که قدیمی ترین بانک جهان به نام Monte dei Paschi تنها با هدف تسهیل مبادلات ارزی تأسیس شد. آیا تصور می کنید که ایتالیا خانه قدیمی ترین بانک جهان باشد؟

1St بازار ارز و استاندارد طلا

اولین بازار ارز حدود 500 سال پیش در آمستردام تأسیس شد. امکان تجارت آزاد ارزها به تثبیت نرخ ارز کمک کرد. معاملات فارکس از آمستردام به تمام دنیا معرفی شد.

استاندارد طلا 240 سال پیش، در سال 1875 معرفی شد. طبق استاندارد طلا، یک کشور فقط می تواند به اندازه ذخایر طلا پول ملی تولید کند. استاندارد طلا برای تضمین ارزش یک ارز بود. پس از جنگ جهانی اول، کشورها مجبور بودند پول بیشتری را برای پوشش مخارج خود چاپ کنند که نشان دهنده پایان استاندارد طلا بود.

در کمتر از ده سال، تعداد شرکت های تجارت ارز در لندن از سه شرکت به 71 شرکت در سال 1913 افزایش یافت. پوند استرلینگ نیمی از کل معاملات ارزی را تشکیل می داد. در سال 2013، پوند استرلینگ چهارمین ارز پرمعامله پس از دلار آمریکا، یورو و ین ژاپن بود.

در طول جنگ جهانی دوم، سیستم برتون وودز معرفی شد. در نظر گرفته شده بود که جانشین استاندارد متزلزل طلا باشد.

بعد از جنگ جهانی دوم

با رکود بزرگ در ایالات متحده و دو جنگ جهانی، چند دهه اول قرن بیستم شاهد تحولات اقتصادی و سیاسی در ایالات متحده و سایر نقاط جهان بود. در پایان جنگ جهانی دوم، ایالات متحده آمریکا، کانادا، تعدادی از کشورهای اروپای غربی، استرالیا و ژاپن قرارداد برتون وودز را برای برقراری روابط اقتصادی امضا کردند. این توافق به ارزهای آنها اجازه می دهد تا حداکثر 1٪ از نرخ اسمی مبادله نوسان داشته باشند. این توافق همچنین منجر به ایجاد صندوق بین المللی پول (IMF) و بانک جهانی شد.

قانون بانک ارز خارجی در سال 1954 در ژاپن تصویب شد و از توکیو برای تبدیل شدن به یک مرکز ارز حمایت کرد.

تاریخچه بازار ارز

جورج سوروس GBP و یورو

کشورهای اروپایی در سال 1979 مکانیسم نرخ ارز (ERM) را ایجاد کردند که کشورهای عضو را مجبور کرد ارزهای خود را در یک نرخ ارز ثابت نگه دارند. بریتانیا در اکتبر 1990 به عضویت این مکانیسم درآمد. از سوی دیگر، دولت بریتانیا برای حفظ پول خود در محدوده مورد توافق تلاش کرد و مجبور شد برای حمایت از ارزش پوند انگلیس، نرخ بهره را در یک مقطع تا 15 درصد افزایش دهد.

در نهایت، حفظ پوند در ERM بی اثر شد و ارزش پوند در سال 1992 کاهش یافت. دلالان ارز، به ویژه جورج سوروس، میلیاردها دلار را از فروش پوند به دست آوردند. یکی از بزرگترین معاملات ارزی در تمام دوران، تجارت سوروس در برابر پوند انگلیس توصیف شده است. بحث های قابل توجهی در مورد اینکه آیا سفته بازانی مانند سوروس در کاهش ارزش پول نقش داشته اند یا صرفاً از کاهش اجتناب ناپذیر سود برده اند، وجود داشته است. این حادثه همچنین قابل توجه بود زیرا برای اولین بار بود که بسیاری از مردم در مورد سفته‌بازی ارز می‌شنیدند. پس از یک دهه برنامه ریزی، یورو در 1 ژانویه 1999 با مشارکت 12 کشور اروپایی عملیاتی شد. در 1 ژانویه 2002، سکه ها و اسکناس ها معرفی شدند و بزرگترین تغییر نقدی تاریخ نسبت به 12 ارز قبلی رخ داد. جفت ارز EUR/USD اکنون نقدشونده ترین و پرمعامله ترین جفت ارز در بازار فارکس است.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.

مشترک شدن در خبرنامه ما

لطفا توجه داشته باشید که ایمیل شما فقط برای اهداف بازاریابی استفاده خواهد شد. لطفا برای اطلاعات بعدی قوانین خصوصی ما را مطالعه کنید