تاثیر بحران روسیه و اوکراین

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تاثیر بحران روسیه و اوکراین


جنگ بین روسیه و اوکراین بدون شک اقتصادهای جهان را تحت تأثیر قرار داده است و همچنان در کانون توجه بسیاری از مردم در همه جا قرار دارد. بازارهای مالی جهانی نوسانات قابل توجهی را تجربه کردند و قیمت ارز خارجی به شدت تحت تأثیر قرار گرفت و معامله گران و سرمایه گذاران در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داد.

در 25 فوریه، S&P رتبه روسیه را از BBB- به BB+ کاهش داد و به دنبال آن در 2 مارس از Moody’s و Fitch به ناخواسته کاهش داد. طبق گزارش ها، تا مارس 2022، روبل روسیه بیش از 64 درصد در برابر دلار از ابتدای سال کاهش یافته است و به پایین ترین سطح بی سابقه ای رسیده است. همچنین ضعف قابل توجهی را در برابر سایر بازارهای ارز عمده نشان داد. این امر عمدتاً به دلیل شدت تحریم‌های غرب علیه این کشور و سیستم مالی آن است که قصد داشتند مسکو را از اقتصاد جهانی منزوی کنند.

با گسترش بحران، تأثیر آن بر بازارهای بین المللی نیز افزایش یافت. این شامل اختلالات زنجیره تامین و لجستیک، افزایش چشمگیر قیمت انرژی و مواد غذایی، و نوسانات شدید در بازارهای جهانی کالا، ارز و سهام است. اروپا (از جمله بریتانیا) به دلیل وابستگی آن به روسیه برای گاز طبیعی آسیب‌پذیر بود.

در این مقاله، برخی از پیامدهای کلیدی جنگ اوکراین و روسیه در سال گذشته و رویدادهای سال 2023 را بررسی خواهیم کرد.

قدرت دلار آمریکا

در سپتامبر 2022، پس از بسیج نسبی 300000 نیروی ذخیره در روسیه، دلار آمریکا به بالاترین حد خود در دو دهه اخیر رسید. این اعلامیه باعث شد تا دلار در برابر چندین ارز اصلی 0.4 درصد افزایش یابد و به قوی ترین سطح خود از سال 2002 رسیده است.

تاثیر تقویت دلار بر اقتصادهای جهانی

دلار قوی اثرات متعددی بر اقتصادهای جهانی دارد. کالاها معمولاً به دلار (مانند نفت و گندم) ارزش گذاری می شوند. افزایش قیمت دلاری این کالاها تاثیر زیادی بر کشورهایی خواهد داشت که ارزش پول آنها در برابر دلار کاهش یافته است. کشورهای در حال توسعه (بازارهای نوظهور) و کشورهای با درآمد پایین به ویژه آسیب جدی خواهند دید. این امر نه تنها به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت، بلکه به دلیل پرداخت وام های دلاری است که با افزایش قیمت دلار گران تر می شود. دلار بالاتر در این مناطق همچنین منجر به افزایش قیمت واردات و افزایش احتمال بی ثباتی مالی می شود.

تاثیر بحران روسیه و اوکراین

نوسانات بازار ارز

با شروع بحران در اوکراین، بازارهای ارز با زیان های شدید و نوسانات شدید روبرو شدند، دقیقاً مانند سایر طبقات دارایی. در حالی که در مارس 2022 یورو/دلار آمریکا کاهش شدیدی داشت، یورو در برابر زلوتی لهستان (PLN)، کرون سوئد (SEK)، دلار آمریکا (USD)، فورینت مجارستان (HUF) و انگلیس نسبتا قوی بود. پوند (GBP) در حالی که در برابر فرانک سوئیس (CHF) اندکی ضعیف است. همچنین گزارش شد که EUR/CHF به دلیل موقعیت فرانک سوئیس به عنوان یک پناهگاه امن سنتی، به شدت به رویدادهای اوکراین در آن زمان واکنش نشان داد.

چالش های زنجیره تامین و لجستیک

جنگ بین روسیه و اوکراین به دلیل افزایش قیمت کالاها و وابستگی به روسیه و اروپای شرقی برای مواد خام، تأثیر شدیدی بر زنجیره‌های عرضه جهانی داشته است. افزایش قیمت منابعی مانند فلزات کلیدی، نفت خام، گاز طبیعی، بنزین و گازوئیل به شدت ضربه خورده و باعث اختلال لجستیکی بی‌سابقه در صنایع شده است. این شامل خطوط هوایی، حمل و نقل دریایی و ریلی می‌شد که منجر به انباشته‌های بزرگ و کانتینرهای سرگردان شد. اوکراین و روسیه همچنین بزرگترین صادرکنندگان گندم و ذرت بودند که بیش از یک چهارم تجارت جهانی گندم و تقریباً یک پنجم ذرت را به خود اختصاص دادند. شیوع آنچه که اکنون یک درگیری مداوم است باعث نوسانات شدید قیمت برای هر دو غلات شده است و نگرانی ها را در مورد تورم مواد غذایی و قحطی افزایش داده است. این امر باعث شده است تا کشورهایی که به واردات از منطقه متکی هستند، منابع جایگزین را از جاهای دیگر تهیه کنند.

تحولات جدید در سال 2023

تاثیر بحران روسیه و اوکراین

با اوج گیری کامل سال 2023، جنگ روسیه و اوکراین نشانه کمی از فروکش نشان می دهد. رکود اقتصادی ناشی از این بحران همچنان اثرات موجی در سراسر جهان دارد و برخی از کشورها با تهدیدهای رکود، جهش تاریخی تورم و هزینه های هنگفت انرژی مواجه هستند.

سقف قیمت نفت

در دسامبر 2022، ائتلاف G7+ اجرای سقف قیمت نفت برای نفت خام دریایی روسیه را نهایی کرد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شورا این اجرا را به موازات اتحادیه اروپا تصویب کردند. سقف حداکثر 60 دلار در هر بشکه برای نفت خام تعیین شد که ممکن است در آینده بر اساس تحولات بازار تعدیل شود. در فوریه 2023، اتحادیه اروپا به همراه شرکای G7 سقف های اضافی قیمت نفت خام روسیه (مانند دیزل و نفت کوره) را معرفی کردند. این مکمل ممنوعیت کامل اتحادیه اروپا برای واردات نفت خام و فرآورده های نفتی از طریق دریا به منطقه خواهد بود. حدس زده می شود که این تصمیمات باعث کاهش سود روسیه از سوخت های فسیلی و کاهش توانایی این کشور برای ادامه تلاش های نظامی خود در اوکراین خواهد شد. همچنین انتظار می‌رود این سقف به تثبیت بازارهای انرژی در سطح جهانی کمک کند، اما به طور مداوم نظارت می‌شود و در صورت لزوم تعدیل می‌شود.

تضعیف دلار آمریکا

بر اساس گزارش فایننشال تایمز، اکنون در فوریه 2023، دلار آمریکا به پایین ترین حد خود از آوریل 2022 رسیده است. دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند این کاهش را توضیح دهد، از جمله کاهش قیمت کالاها، بهبود شرایط تجارت برای کشورهایی که به شدت به آن وابسته هستند. واردات کالاها (به عنوان مثال بریتانیا، ژاپن و اروپا) و تاخیر در افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو. عوامل دیگر شامل تقویت یورو و اخیراً بازگشایی چین است. علاوه بر این، بدهی‌ها و سهام بازارهای نوظهور از نیمه دوم ژانویه حدود 1.1 میلیارد دلار در روز جریان داشته است که فشار بر بازارهای نوظهور را کاهش داده و دلار را تحت فشار قرار داده است.

تاثیر بحران روسیه و اوکراین

روندهای زنجیره تامین

گفته می شود که اختلالات زنجیره تامین تا سال 2023 ادامه خواهد داشت و بر دسترسی به کالاها و افزایش قیمت ها تأثیر می گذارد، اما نظرات در مورد این موضوع به طور گسترده ای متفاوت است. دولت ها به دنبال خودکفایی داخلی یا پیوندهای تجاری احتمالی با سایر کشورها هستند تا از عرضه کالاهای کلیدی مختلف اطمینان حاصل کنند و با اختلالات آینده مبارزه کنند. شرکت ها به دنبال تطبیق با تغییرات خواهند بود و به طور بالقوه از فناوری برای بهبود تدارکات و زنجیره ارزش استفاده می کنند.

منتظر بودن

جنگ روسیه و اوکراین بدون شک بر بازارها و اقتصادهای مالی جهان تأثیر گذاشته است. کشورهای سراسر جهان هنوز با اختلالات عمده زنجیره تامین و نوسانات ارز خارجی دست و پنجه نرم می کنند. با ادامه جنگ تا سال 2023، تأثیرات آتی همچنان در معرض حدس و گمان است و عدم قطعیت، به ویژه در مورد بحران هزینه زندگی و تأثیر اقتصادی جهانی باقی می‌ماند.

با IronFX معامله کنید

اگر می خواهید وارد معاملات فارکس شوید یا می خواهید مهارت های معاملاتی خود را گسترش دهید، با IronFX، یک کارگزار پیشرو ثبت نام کنید و شروع کنید. برای طیف گسترده ای از منابع آموزشی به مدرسه و وبلاگ های IronFX دسترسی پیدا کنید. اگر برای شروع معامله مادام العمر آماده نیستید، یک حساب آزمایشی باز کنید و با پول مجازی تجارت ارز را تمرین کنید. حساب آزمایشی محیط معاملاتی شبیه سازی شده عالی را برای آزمایش برنامه و استراتژی های معاملاتی شما ارائه می دهد.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.