• خانه
  • وبلاگ
  • بیکاری استرالیا و اولین بانک مرکزی که چشمک می زند

بیکاری استرالیا و اولین بانک مرکزی که چشمک می زند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ


پس از اظهارنظرهای جالب چند روز پیش لو، فرماندار RBA، داده‌های مشاغل دوباره در استرالیا مورد توجه قرار گرفت. البته RBA مستقیماً به وضعیت اشتغال علاقه مند نیست. اما تئوری این است که مشاغل از تقاضای مصرف کننده حمایت می کنند که به نوبه خود از قیمت ها حمایت می کند. با توجه به اینکه انتظار می رود وضعیت اشتغال تغییر کند، به ویژه در فصل بهار استرالیا، آیا این بدان معناست که زمان آن رسیده است که تغییر در سیاست RBA را در نظر بگیریم؟

فرماندار اصرار دارد که اینطور نیست و این سیاست منسجم خواهد بود. مشکل این است که به نظر نمی رسد انتظارات بازار با چشم انداز RBA مطابقت داشته باشد و قیمت آن در سال آینده جهش بیشتری خواهد داشت. در آخرین سخنرانی خود، به نظر می رسید که لو سعی دارد انتظارات را کاهش دهد. یکی از نکات کلیدی اصرار بر این است که استرالیا نباید با استناد به وضعیت اشتغال، از نرخ فدرال رزرو بالاتر پیروی می کرد.

وضعیت اشتغال چگونه است؟

استرالیا نرخ بیکاری نسبتاً کمی دارد که به افزایش دستمزدها کمک کرده است. با این حال، دستمزدها با افزایش تورم همگام نبوده است، به این معنی که RBA نباید نگران افزایش دستمزدها و قیمت ها باشد. از آنجایی که قیمت مسکن شروع به کاهش کرده است اما صادرات همچنان قوی است، ممکن است بانک مرکزی برای کنترل بازار احساس فوریت نداشته باشد. اشتهای سالم برای مواد خام چینی همچنان از دلار حمایت می کند که به نوبه خود بر قیمت ها فشار وارد می کند. با توجه به حجم واردات از استرالیا، این امر می تواند تأثیر بیشتری بر کاهش تورم نسبت به سیاست پولی مستقیم داشته باشد.

اخیراً ضعف جزئی در اشتغال وجود داشته است، اما این امر در نتیجه مشارکت کمتر دیده شده است. افزایش مشارکت نیروی کار به عنوان کمک به هدف RBA برای کاهش قیمت ها تلقی می شود، زیرا به افزایش تولید و رفع برخی از مسائل مربوط به عرضه کمک می کند. به همین دلیل، RBA ممکن است نسبت به بالا رفتن نرخ خنثی محتاط باشد. لو محدوده خاصی را ارائه نکرد و فقط گفت که سیاست فعلی “نزدیکتر” است.

مراقب چه چیزی باشیم

انتظار می رود نرخ بیکاری استرالیا در ماه اوت در 3.4 درصد ثابت بماند.با وجود اینکه انتظار می رود نرخ مشارکت چند رقم اعشار افزایش یابد و از 66.4 درصد به 66.6 درصد برسد. کسب‌وکارهای استرالیایی ماه‌ها شکایت کرده‌اند که در جذب مجدد کارگران با مشکل مواجه هستند.

پیش بینی می شود که تغییر در اشتغال معکوس شود و 35K را نشان دهد ایجاد شغل در مقایسه با -49.9 هزار نفر در ماه جولای. این ارقام برای خروج استرالیا از اواسط زمستان به صورت فصلی تنظیم شده است. بخش عمده ای که طی چند ماه گذشته تحت تاثیر قرار گرفته، ساخت و ساز بوده است، زیرا فروش مسکن و قیمت ها شروع به کاهش کرده است.

واکنش احتمالی بازار

اکنون سؤال این است که آیا RBA در نشست بعدی خود در اوایل اکتبر 50 بیت در ثانیه دیگر افزایش خواهد داد یا فقط 25 بیت در ثانیه افزایش خواهد یافت. تا کنون اجماع زیادی وجود دارد، اما به نظر می رسد بازار همچنان روی گزینه غیر محتمل تری شرط بندی می کند.

اعداد مشاغل بهتر در واقع به RBA فضای بیشتری برای مانور می دهد و می تواند توسط بازار به این معنا تفسیر شود که افزایش شدیدتر احتمال بیشتری دارد. از سوی دیگر، اگر بازار کار بهبود مورد انتظار را نشان ندهد، می‌تواند تا حدی این اطمینان را که سیاست‌ها به همان اندازه که انتظار می‌رود فشرده خواهد بود، متزلزل کند و باعث تضعیف استرالیا شود.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم. اکنون حساب Orbex خود را باز کنید.