• خانه
  • وبلاگ
  • بهبود اقتصادی چین چندان خوب پیش نمی رود

بهبود اقتصادی چین چندان خوب پیش نمی رود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بهبود اقتصادی چین چندان خوب پیش نمی رود


در اواخر سال گذشته، گمانه زنی های زیادی مبنی بر اینکه چین در آینده نزدیک شاهد رشد قابل توجهی خواهد بود، وجود داشت. سپس اعلام شد که مقامات به تدریج تمام محدودیت های کووید را لغو خواهند کرد. آخرین مورد از این محدودیت ها در ماه گذشته برداشته شد و به دنبال آن یک تعطیلات یک هفته ای رخ داد که در آن کارگران مهاجر برای دیدار با خانواده به خانه سفر کردند.

اکنون که همه کارخانه‌ها به طور کامل راه‌اندازی شده‌اند، همه محدودیت‌های کووید برداشته شده‌اند و چین پس از کووید در حال عادی شدن است، «راه‌اندازی مجدد» تا حدودی ساده به نظر می‌رسد. داده های اولیه تاکنون نشان می دهد که علیرغم لغو اکثر اقدامات کنترل کووید برای بیش از دو ماه، رشد باز نمی گردد. داده های کلان اقتصادی تصویری متفاوت را نشان می دهد.

ردیابی پرش

بخشی از این تأثیر می تواند چیزی باشد که با انتشار اعداد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم چین به آن اشاره شد. در آن زمان، عملکرد اقتصادی غول آسیایی اندکی از انتظارات فراتر رفت و نشان داد که اقتصاد آنطور که ابتدا انتظار می رفت تحت تأثیر قرنطینه کووید نبوده است. این به طور طبیعی به عنوان یک خبر خوب در نظر گرفته شد.
این همچنین به این معنی است که فضای کمتری برای بازگشت وجود داشته است و پایه بالاتری را برای رشد چین ایجاد می کند. شرط بندی بازارها برای بازگشت قوی در چین مبتنی بر این تصور است که اقتصاد چین در سه ماهه گذشته بسیار تحت تأثیر قرار گرفته است.

علاوه بر این، چین در درجه اول یک کشور صادراتی است. اگرچه دولت تلاش زیادی برای احیای اقتصاد داخلی انجام داده است، اما شرایط اقتصاد جهانی همچنان تاثیر زیادی بر چین دارد. این به این معنی است که بهبود متوسط ​​فعلی چین نیز با کاهش پیش‌بینی‌ها برای اقتصاد جهانی کاهش خواهد یافت.

آنچه داده ها می گویند

داده های چینی تاکنون به یک جهت روشن اشاره نمی کند. به عنوان مثال، وام های جدید در renminbi، یکی از ارقام اخیر منتشر شده است. وام های تجاری نسبت به سال قبل رشد قابل توجهی داشته است. اما وام های مصرف کننده به شدت کاهش یافت. این نشان می دهد که کسب و کارها بهتر از شهروندان عادی عمل می کنند.

اما داده های دیگر بر عکس این موضوع را نشان می دهند. مطالعه ای توسط Nomura نشان می دهد که ترافیک جاده ها و مترو در شهرها به سطح قبل از همه گیری بازگشته و از آن فراتر رفته است. اما در عین حال حمل و نقل بار نسبت به سال قبل کاهش یافته است. مصرف کنندگان فعال تر هستند، اما کسب و کارها حجم کمتری می فروشند.

انتظارات دیگر

راه دیگر برای تفسیر این داده ها این است که کسب و کارها در حال گرفتن اعتبار برای گسترش پیش از افزایش مورد انتظار در تقاضا هستند. و اینکه بازگشت مورد انتظار چین هنوز محقق نشده است. بیکاری نسبتاً بالا و تورم نسبتاً پایین باقی می ماند که نشان دهنده ضعف بازار داخلی است.

با این حال، در بازار جهانی، رنمینبی که اخیراً به پایین ترین سطح خود رسیده است، نشان می دهد که تقاضای جهانی مصرف کنندگان ضعیف است. کندی کلی در اقتصاد می‌تواند باعث سیاست‌های سست بیشتر از سوی PBOC و حمایت دولت شود که در نهایت می‌تواند دوباره تقاضا را احیا کند. اما به نظر نمی رسد بهبود سریع بلافاصله پس از لغو تحریم های کووید، خود را نشان دهد.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده