بزرگترین شرکت داروسازی جهان

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بزرگترین شرکت داروسازی جهان


فایزر یک شرکت داروسازی چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در نیویورک، ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این یکی از بزرگترین شرکت های داروسازی در جهان است که طیف وسیعی از داروها و واکسن ها را برای بیماری های مختلف مانند ایمونولوژی، انکولوژی، قلب و عروق، غدد درون ریز و اعصاب تولید و تولید می کند. فایزر همچنین به خاطر تولید داروهای پرفروش مانند ویاگرا، زاناکس و زولافت و اخیراً واکسن Comirnaty علیه کووید-19 با مشارکت BioNTech شناخته شده است. داروهای سرطان Braftovi و Mektovi، و همچنین واکسن آزمایشی RSV، در حال حاضر توسط تنظیم‌کننده‌های سلامت در دست بررسی و تایید هستند.

آغازهای اولیه

فایزر، یک شرکت داروسازی، در سال 1849 در نیویورک توسط چارلز فایزر و پسر عمویش چارلز اف ارهارت تاسیس شد. این شرکت در ابتدا به عنوان یک تولید کننده مواد شیمیایی خوب شروع به کار کرد و تنها در یک ساختمان که به عنوان دفتر، آزمایشگاه، کارخانه و انبار عمل می کرد، فعالیت می کرد. در سال های بعد، فایزر رشدی را تجربه کرد و فعالیت های خود را به منهتن گسترش داد، جایی که در سال 1868 دفتر مرکزی خود را منتقل کرد.

در سال 1882، شرکت با ایجاد یک انبار جداگانه در شیکاگو گسترش بیشتری یافت. محصولات اولیه فایزر، مانند سانتونین، بسیار موفق بودند و این شرکت به عنوان تولید کننده پیشرو ویتامین C در جهان شناخته شد. ادامه موفقیت فایزر نیز با خرید چندین شرکت دیگر تقویت شد، که در نتیجه به دلیل تحقیقات و دارویی تاسیس شده، سود قابل توجهی به دست آورد. توسعه . یکی از خریدهای قابل توجه وارنر-لامبرت، سازنده اصلی لیپیتور، استاتینی بود که برای درمان هیپرکلسترولمی استفاده می شد.

بزرگترین شرکت داروسازی جهان

نقاط عطف فایزر و گسترش جهانی

  • کشف اکسی تتراسایکلین در سال 1950 به فایزر کمک کرد تا دسترسی خود را به چندین کشور گسترش دهد.
  • فایزر در دهه 1960 و 1970 به تولید داروهای جدید مانند آنتی بیوتیک وسیع الطیف ویبرامایسین ادامه داد. در سال 1971، عملیات تحقیق و توسعه خود را به یک بخش تحقیقات مرکزی تغییر ساختار داد و سرمایه گذاری خود را از 5٪ به 15٪ درآمد افزایش داد.
  • تاکید این شرکت بر نوآوری در دهه 1980 با مجموعه ای از داروهای موفق نتیجه داد که با مهارکننده COX Feldene شروع شد که در سال 1980 عرضه شد. فلدن به سرعت به یکی از محبوب ترین داروهای ضد التهابی در جهان و اولین محصول فایزر تبدیل شد. تا یک میلیارد دلار درآمد ایجاد کند.
  • تایید Diflucan در سال 1981 نقطه عطفی برای Pfizer بود، زیرا این اولین داروی خوراکی برای درمان عفونت های قارچی شدید بود.
  • در سال 1989، فایزر ویاگرا را برای درمان فشار خون بالا و آنژین ایجاد کرد، اما در عوض از این دارو برای درمان اختلال نعوظ استفاده شد.
  • فایزر همچنین فروش Zoloft، یک داروی ضد افسردگی را در سال 1991 آغاز کرد. تا سال 2005، Zoloft بیش از 3 میلیارد دلار فروش داشت و بیش از 100 میلیون نفر با این دارو درمان شده بودند.
  • در سال 1996، فایزر وارد همکاری با Eisai شد تا تاییدیه FDA را برای Donepezil که با نام تجاری Aricept به فروش می رسد، به عنوان درمانی برای بیماری آلزایمر به دست آورد.
  • فایزر در سال 1997 یک قرارداد بازاریابی مشترک با وارنر-لامبرت برای Lipitor، دارویی که برای درمان هیپرکلسترولمی استفاده می شود، منعقد کرد. لیپیتور به پرفروش ترین داروی نسخه ای جهان تبدیل شد و سهم قابل توجهی در درآمد سالانه فایزر داشت و در سال 2007 12 میلیارد دلار تولید کرد که 25 درصد از کل فروش این شرکت را به خود اختصاص داد.

کسب

فایزر در ژوئن 2000 وارنر-لامبرت را به مبلغ 116 میلیارد دلار خریداری کرد و دو تا از سریع‌ترین شرکت‌های داروسازی در آن زمان را گرد هم آورد. در سال 2003، فایزر با Pharmacia ادغام شد و همچنین Searle و SUGEN را خریداری کرد که منجر به بسته شدن تأسیسات SUGEN و از دست دادن بیش از 300 شغل شد. در سال 2006، فایزر اعلام کرد که قصد دارد پاورمد را خریداری کند و در سال 2009، Wyeth را به مبلغ 68 میلیارد دلار نقد و سهام خریداری کرد و فایزر را به بزرگترین شرکت داروسازی در سراسر جهان تبدیل کرد.

واکسن کووید-19 فایزر

در آگوست 2021، FDA واکسن Pfizer-BioNTech، معروف به Comirnaty، برای افراد 16 سال و بالاتر را تایید کرد. پیش از این، در دسامبر 2020، این اولین واکسن COVID-19 بود که مجوز استفاده اضطراری (EUA) را از FDA دریافت کرد. این واکسن از فناوری RNA پیام رسان (mRNA) استفاده می کند که نسبتا جدید است و باید در دماهای بسیار پایین نگهداری شود که می تواند توزیع را در مقایسه با سایر واکسن ها پیچیده کند. این شرکت کارایی بالایی در پیشگیری از بیماری علامت دار گزارش کرده است.

این شرکت واکسن کووید اصلی خود را اصلاح کرد تا عنصری را که زیرشاخه‌های BA.4 و BA.5 omicron را هدف قرار می‌دهد، شامل شود.

بزرگترین شرکت داروسازی جهان

داروهای سرطان

Pfizer برنامه‌های دارویی جدید (NDAs) برای Braftovi و Mektovi، داروهای سرطان خود را به FDA ارسال کرده است تا به دنبال تأیید سرطان ریه سلول‌های غیر کوچک متاستاتیک (NSCLC) با جهش BRAF V600E باشد.

انتظار می رود FDA پس از بررسی استاندارد در سه ماهه چهارم سال 2023 تصمیم بگیرد. کارآزمایی PHAROS مبنایی را برای NDA ها فراهم کرد و نشان داد که Braftovi و Mektovi نقطه پایانی اولیه نرخ پاسخ عینی را در بیماران مبتلا به NSCLC متاستاتیک جهش یافته BRAF V600E داشتند. Braftovi و Mektovi قبلاً برای ملانوم متاستاتیک جهش یافته BRAF تأیید شده اند، در حالی که Braftovi به عنوان تک درمانی برای سرطان کولورکتال متاستاتیک جهش یافته با BRAF تأیید شده است. فایزر Braftov و Mektovy را از طریق خرید Array Biopharma در سال 2019 خریداری کرد.

علیرغم کاهش مورد انتظار در خط برتر فایزر در سال 2023 به دلیل تقاضای کمتر برای محصولات COVID-19، این شرکت محصولات جدید و نشانه های زیادی را برای سال 2023 برنامه ریزی کرده است که انتظار می رود تا سال 2030 تقریباً 20 میلیارد دلار فروش داشته باشد و دو سوم از آنها فروش داشته باشند. پتانسیل پرفروش

واکسن RSV

واکسن آزمایشی ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) شرکت Pfizer Inc در هنگام تزریق به مادران باردار در نیمه دوم بارداری 82 درصد در پیشگیری از عفونت های شدید در نوزادان موثر است.

این واکسن در حال حاضر توسط تنظیم کننده های بهداشتی در ایالات متحده و اروپا در دست بررسی است و انتظار می رود تا اوت تائید FDA را دریافت کند. در صورت تایید، این اولین واکسن مادری در دسترس برای پیشگیری از بیماری RSV در نوزادان خواهد بود.

در مقایسه، Sanofi و AstraZeneca در حال توسعه یک آنتی بادی تک دوز به نام nirsevimab برای جلوگیری از RSV در نوزادان هستند که تحت بررسی FDA نیز قرار دارد.

بر اساس آخرین اطلاعات نهایی از کارآزمایی در روز چهارشنبه، 5 آوریل، 3570 نوزاد مورد ارزیابی قرار گرفتند و نشان داده شد که واکسن 82 درصد در پیشگیری از بیماری شدید دستگاه تنفسی تحتانی در نوزادان در 90 روز اول زندگی موثر است. واکسن 69.4 درصد در پیشگیری از عفونت های شدید در 180 روز اول موثر بود. با این حال، واکسن نتوانست به هدف دوم خود یعنی کاهش بیماری خفیف در نوزادان دست یابد.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.

مشترک شدن در خبرنامه ما

لطفا توجه داشته باشید که ایمیل شما فقط برای اهداف بازاریابی استفاده خواهد شد. لطفا برای اطلاعات بعدی قوانین خصوصی ما را مطالعه کنید