بررسی عوامل موثر بر جفت ارز GBP/USD

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بررسی عوامل موثر بر جفت ارز GBP/USD


پوند انگلیس و دلار آمریکا جفت ارز یا جفت متقاطع معروف به GBP/USD (پوند انگلیس/دلار آمریکا) را تشکیل می دهند. جفت ارز تعداد دلار آمریکا (ارز مظنه) و پوند انگلیس (ارز پایه) مورد نیاز برای خرید یک واحد از هر کدام را نشان می دهد.

با سهم بازار فارکس حدود 11٪، GBP/USD سومین جفت معامله بزرگ است. تجارت کابلی نام دیگری برای تجارت جفت ارز GBP/USD است.

برای زن و شوهر: درک عمیق تر

ارزش 1 پوند انگلیس X دلار آمریکا در جفت ارز GBP/USD است. اگر قیمت جفت به عنوان مثال 1.50 باشد، به این معنی است که برای خرید 1 GBP، 1.5 دلار نیاز است.

در میان 5 جفت ارز محبوب جهان، GBP/USD بیشترین معامله را دارد. متغيرهايي كه بر ارزش پوند انگليس و/يا دلار آمريكا نسبت به ارزهاي ديگر و نسبت به يكديگر تأثير مي‌گذارند، متأثر است. بنابراین تفاوت در نرخ بهره بین فدرال رزرو و بانک انگلستان (BoE) بر ارزش نسبی این دو ارز تأثیر خواهد داشت.

به عنوان مثال، زمانی که فدرال رزرو در فعالیت های بازار آزاد مداخله می کند، ارزش GBP/USD متقاطع ممکن است در نتیجه افزایش ارزش دلار آمریکا در برابر پوند انگلیس کاهش یابد.

بررسی عوامل موثر بر جفت ارز GBP/USD

عوامل بیشتر موثر بر پوند/دلار آمریکا

رکود اقتصادی بزرگ

ارزش پوند انگلیس در طول رکود بزرگ کاهش یافت. جفت GBP/USD در سال 2007 به بالاترین سطح معاملات بالای 2.10 دلار رسید، اما در سال 2009 به کمتر از 1.40 دلار سقوط کرد و تقریباً یک سوم ارزش خود را از دست داد زیرا سرمایه گذاران به سمت دلار آمریکا هجوم بردند که به آن ارز پناهندگی می گویند. پوند انگلیس در حدود 5 سال پس از رکود بزرگ به معاملات در حدود 1.6 در برابر دلار بازگشته است.

برگزیت

در ژوئن 2016، زمانی که بریتانیا تصمیم به خروج از اتحادیه اروپا گرفت، پوند/دلار آمریکا شاهد کاهش چشمگیر دیگری بود. در یک جلسه معاملاتی، جفت GBP/USD 10 درصد کاهش یافت و در ماه قبل از رأی گیری برگزیت، حدود 20 درصد از دست داد. سرمایه گذاران پس از تصمیم برای خروج از اتحادیه اروپا، سرمایه خود را با سرعتی بی سابقه از بریتانیا خارج کردند، که به همان اندازه برای اقتصاد بریتانیا بد تلقی می شد که مجبور به مذاکره مجدد در قراردادهای تجاری بود.

لیز تراس در سپتامبر 2022 به عنوان نخست وزیر بریتانیا جانشین بوریس جانسون شد که در پی رسوایی های بسیاری استعفا داد. بلافاصله پس از روی کار آمدن، تراس پیشنهادهایی را برای کاهش عمده مالیات در تلاش برای افزایش بهره وری اقتصادی در بریتانیا ارائه کرد. با این حال، به نظر می رسد سرمایه گذاران و معامله گران ارز نگران هستند که برنامه های اقتصادی دولت تراس می تواند بدهی کشور را افزایش دهد و تورم بالا را بدتر کند. GBP/USD در 26 سپتامبر 2022 در نتیجه واکنش نامطلوب بازار به پایین ترین سطح تاریخ 1.03 سقوط کرد. این جفت در ابتدای اکتبر 2022 پس از یک بازگشت جزئی، کمی بیش از 1.12 معامله می شد.

فدرال رزرو

ارزش دلار آمریکا به طور قابل توجهی تحت تاثیر سیاست های فدرال رزرو (فدرال رزرو) در مورد نرخ بهره و تورم است. در حالی که نرخ های بهره بالا، ارزها را برای سرمایه گذاران خارجی جذاب تر می کند، افزایش تورم ارزش پول را کاهش می دهد.

بررسی عوامل موثر بر جفت ارز GBP/USD

بانک انگلستان

بانک مرکزی انگلستان (BoE)، بانک مرکزی بریتانیا، بر ارزش پوند انگلیس به روشی مشابه تأثیر فدرال رزرو بر ارزش دلار تأثیر می گذارد. قیمت جفت پوند/دلار آمریکا می تواند در پاسخ به تصمیمات اتخاذ شده توسط کمیته سیاست پولی بانک انگلستان (MPC) تغییر کند. نرخ ها توسط BoE و Fed هر سال هشت بار بررسی می شود.

تورم

ارقام مرتبط با تورم، محرک اصلی سیاست نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس و فدرال رزرو هستند. بانک های مرکزی برای کند کردن اقتصاد خود و مقابله با افزایش نرخ تورم، اغلب نرخ های بهره را افزایش می دهند. از سوی دیگر، تورم پایین ممکن است آنها را به کاهش نرخ بهره ترغیب کند.

داده های اشتغال

سلامت اقتصادهای ایالات متحده و بریتانیا را می توان با نگاهی به آمار اشتغال ارزیابی کرد که بر سیاست های دولت و بانک مرکزی برای محرک های اقتصادی نیز تأثیر می گذارد.

تغییرات در ژئوپلیتیک

ارز ذخیره جهانی دلار آمریکا است. به عنوان پناهگاه در دوره های غیرقابل پیش بینی سیاسی و اقتصادی دیده می شود. به همین دلیل، سرمایه گذاران مجبور به فروش ارزهای دیگر و خرید دلار آمریکا در هنگام وقوع حوادثی مانند حمله روسیه به اوکراین هستند.

خرده فروشی

خرده فروشی و سایر اطلاعات منتشر شده از مصرف کنندگان، شاخص های کلیدی سلامت اقتصادی هستند که می توانند بر درک پوند و دلار تأثیر بگذارند.

تولید صنعتی

یکی دیگر از شاخص های مهم رشد اقتصادی یا رکود، فعالیت های تولیدی است که بر ارز مورد نظر تأثیر می گذارد.

بررسی عوامل موثر بر جفت ارز GBP/USD

نحوه معامله جفت GBP/USD

بدون نگهداری دارایی پایه، معامله گران می توانند از CFD ها برای گرفتن یک موقعیت خرید یا فروش در نرخ مبادله GBP/USD استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر فکر می کنید ارزش پوند در برابر دلار آمریکا کاهش می یابد، می توانید پوند/دلار آمریکا را کوتاه کنید.

قراردادهای CFD هرگز منقضی نمی شوند. با تعهد اولیه کمتر، می توانید یک موقعیت اهرمی با استفاده از حاشیه ایجاد کنید. توجه داشته باشید که اهرم هم سود و هم زیان را بزرگ می کند.

تاریخ

اگرچه در گذشته عملکرد بهتری نسبت به دلار آمریکا داشته است، اما پوند انگلیس به آرامی از ارزش تقریباً 5 دلاری قبل از جنگ جهانی دوم به ارزش فعلی خود در حدود 1.10 دلار کاهش یافته است. این احتمالاً نتیجه از دست دادن نسبی بیشتر مستعمرات برون مرزی بریتانیا و کاهش نسبی قدرت اقتصادی بریتانیا و همچنین قدرت فزاینده اقتصاد ایالات متحده بود.

پوند به طور کلی کاهش یافت، اما فراز و نشیب های کوتاه مدت داشت. قبل از سقوط در دهه آینده به پایین ترین سطح 1.05 دلار. در سال 1972 به طور موقت اوج ارزش خود را که 2.65 دلار بود، به دست آورد.

ارزش پوند در قرن بیست و یکم کاهش یافته است، از اوج آن 1.90 دلار به ارزش فعلی آن که کمی بیش از 1.10 دلار است.

نگرانی های اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا، همراه با از دست دادن بازار اروپا، به طور کلی چشم انداز اقتصاد بریتانیا را کاهش داده است.

پوند در برابر دلار: کدام قوی تر است؟

از آنجایی که پوند انگلیس (GBP) به طور سنتی از ارزش دلار آمریکا بهتر است، یک پوند معادل بیش از یک دلار است. اما پوند در سال های اخیر جایگاه خود را در برابر دلار از دست داده است. ارزش یک پوند انگلیس در زمان نگارش این مقاله در حدود 1.15 دلار است.

طی 20 سال گذشته، ارزش پوند از 1.03 تا 2.10 دلار متغیر بوده است که نشان می دهد به طور سنتی از دلار آمریکا بهتر عمل کرده است. قدرت نسبی اقتصاد یک کشور و نرخ های بهره به شدت با ترجیحات سرمایه گذاران و قدرت ارز مرتبط است. علیرغم این واقعیت که ارزش یک پوند انگلیس از یک دلار آمریکا بیشتر است، دلارهای بسیار بیشتری نسبت به پوند در گردش هستند که یکی دیگر از نکات مهم است.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.

The post بررسی عوامل موثر بر جفت ارز GBP/USD اولین بار در IronFX™ ظاهر شد | رهبر جهان در تجارت آنلاین.