با تورم بالا چرا طلا رشد نمی کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
با تورم بالا چرا طلا رشد نمی کند؟


نقطه فروش طلا این است که در برابر تورم محافظت می کند زیرا ارزش خود را از دست نمی دهد. این یک کالای واقعی است، برخلاف ارز فیات. با این حال، از آنجایی که تورم امسال در سراسر جهان افزایش یافته است، قیمت طلا افزایش نیافته است. در واقع، پس از رسیدن به اوج در ماه مارس، از آن زمان تاکنون روند نزولی داشته است. چه چیزی می دهد؟

قیمت ها نسبی است

یکی از مواردی که باید در نظر داشت این است که قیمت طلا به دلار است. بنابراین، مطمئناً در بسیاری از ارزهای دیگر (به جز ین که داستان کاملاً متفاوتی است) تورم وجود داشته است. اما دلار با وجود تورم نسبتا قوی تر شد. تا حدودی به این دلیل که تورم در سایر ارزها حتی بالاتر است.

به عنوان مثال EURUSD را در نظر بگیرید که به دسته 0.9900 سقوط کرد که پایین ترین مقدار در بیش از 20 سال است. از ابتدای سال جاری، یورو بیش از 13 درصد در برابر دلار کاهش یافته است که بسیار بالاتر از آخرین نرخ تورم ثبت شده سالانه 8.9 درصدی است. در واقع، کاهش سالانه یورو تقریباً 17 درصد است. این تقریباً 8 درصد سود خالص برای هر کسی است که در سال گذشته دلار نگه داشته است، علی رغم بالاترین تورم در واحد پول رایج.

چرا این مهم است؟

این بدان معنی است که اروپایی ها (و چینی ها، هندی ها، ترک ها و غیره) برای محافظت در برابر تورم در اقتصاد خود مجبور نیستند طلا بخرند. نگه داشتن دلار سرمایه گذاری بسیار بهتری نسبت به نگهداری پول در بانک بود. بنابراین اینکه چه اتفاقی برای قیمت طلا می افتد واقعاً بستگی به اتفاقی دارد که برای دلار رخ می دهد.

اما ارزش دلار 8.5 درصد کمتر از یک سال قبل است. خرید طلا نمی شود حتی بهتر گزینه؟ البته اگر به گذشته نگاه کنیم. اما وقتی سرمایه گذاران تصمیم می گیرند در چه چیزی سرمایه گذاری کنند، به آینده نگاه می کنند. بهترین دارایی برای آینده در پرتفوی آنها چیست در حالی که داده های تورمی که ما داریم مربوط به سال گذشته است.

همه چیز در مورد انتظارات است

یکی از دلایل افزایش قیمت طلا در ماه مارس، تشدید تنش های ژئوپلیتیکی بود. اما چیز دیگری که ماندگارتر است این است که فدرال رزرو شروع به افزایش نرخ بهره کرد. البته انتظار می رفت که تورم برای مدتی افزایش یابد، زیرا مدتی طول می کشد تا سیاست پولی اعمال شود.

اما در نهایت فدرال رزرو تورم را تحت کنترل خواهد گرفت. این بدان معناست که انتظار می رود تورم کاهش یابد. علاوه بر این، انتظار می رود که نرخ بهره همچنان در حال افزایش باشد. افرادی که در ابزارهای با درآمد ثابت دلاری (خزانه، اوراق قرضه، سایر اوراق بهادار) سرمایه گذاری می کنند، شاهد افزایش سود خواهند بود. این بدان معنی است که اگرچه تورم بالا است، اما در واقع به دلیل بالا بودن آن، انتظار افزایش بازدهی برای کسانی که دلار دارند وجود دارد. در همین حال، طلا هیچ سود سهام یا بهره ای پرداخت نمی کند.

پس پرچین چطور؟

به عبارت دیگر، با افزایش تورم، احتمال اینکه فدرال رزرو نرخ ها را افزایش دهد و تورم را کاهش دهد، بیشتر می شود. این امر دلار را قوی تر می کند، بنابراین قیمت طلا در مقایسه با آن کاهش می یابد.

طلا محافظی در برابر تورم است قبل از بالا می رود اما هنگامی که تورم بالا وجود دارد، تصویر برعکس می شود. با فرض اینکه فدرال رزرو بتواند تورم را کنترل کند. اساساً هنگامی که تورم بالا است، برای “بیمه کردن” در برابر تورمی که قبلاً رخ داده است، خیلی دیر است.

استراتژی خود را در مورد عملکرد طلا با Orbex آزمایش کنید – اکنون حساب خود را باز کنید.