بانک رزرو استرالیا

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بانک رزرو استرالیا


بانک مرکزی استرالیا (RBA) بانک مرکزی استرالیا است که مسئول اجرای سیاست های پولی، تضمین ثبات سیستم مالی و انتشار ارز این کشور است. بانک رزرو علاوه بر نقش سیاست گذاری خود، خدمات تخصصی بانکداری و ثبت را به تعدادی از سازمان های دولتی استرالیا و چندین بانک مرکزی و مؤسسه رسمی خارج از کشور ارائه می دهد. همچنین ذخایر طلا و ارز استرالیا را مدیریت می کند.

در این مقاله به عملکردهای کلیدی RBA و تاثیر آن بر بازار ارز خواهیم پرداخت.

سیاست های پولی

هدف اصلی RBA حفظ ثبات قیمت و نگه داشتن تورم در محدوده هدف 2-3٪ است. برای دستیابی به این هدف، بانک نرخ رسمی پول را تعیین می کند که به عنوان معیاری برای نرخ بهره در اقتصاد عمل می کند. از سال 2020، بانک مرکزی مجموعه ای جامع از اقدامات سیاست پولی را برای کاهش هزینه های تامین مالی و حمایت از تامین اعتبار برای اقتصاد اجرا کرده است. این اقدامات بر رفتار وام گیرندگان و وام دهندگان تأثیر می گذارد، فعالیت های اقتصادی را شکل می دهد و بر سطح تورم تأثیر می گذارد. علاوه بر این، تغییرات نرخ ارز تأثیر مستقیمی بر معاملات ارزی دارد، زیرا بر جذابیت ارز یک کشور برای سرمایه گذاران تأثیر می گذارد.

هنگام تعیین سیاست پولی، بانک وظیفه دارد به ثبات ارز، حفظ اشتغال کامل و تضمین رفاه اقتصادی و رفاه مردم استرالیا کمک کند. با کنترل تورم، بانک مرکزی از ارزش پول محافظت می کند و رشد اقتصادی قوی و پایدار را در بلندمدت ترویج می کند.

هنگامی که RBA نرخ بهره را افزایش می دهد، دلار استرالیا (AUD) را برای سرمایه گذاران خارجی که به دنبال بازده بالاتر سرمایه گذاری خود هستند، جذاب تر می کند. در نتیجه، تقاضا برای AUD افزایش می یابد و باعث می شود ارزش آن در برابر سایر ارزها افزایش یابد. با این حال، زمانی که RBA نرخ های بهره را کاهش می دهد، دلار استرالیا جذابیت کمتری پیدا می کند و باعث کاهش ارزش آن می شود.

بانک رزرو استرالیا

انتشار داده های اقتصادی

RBA به دقت شاخص های مختلف اقتصادی مانند رشد تولید ناخالص داخلی، داده های اشتغال، داده های تورم و تراز تجاری را رصد می کند. این نشریات اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت اقتصاد استرالیا ارائه می دهند و می توانند به طور قابل توجهی بر تجارت فارکس تأثیر بگذارند.

داده های اقتصادی مثبت، مانند رشد قوی تولید ناخالص داخلی یا نرخ های پایین بیکاری، نشان دهنده یک اقتصاد قوی است که می تواند منجر به افزایش اعتماد به دلار استرالیا شود. معامله گران ممکن است با خرید ارز واکنش نشان دهند و باعث افزایش ارزش آن شوند. با این حال، داده های منفی می تواند AUD را تضعیف کند زیرا سرمایه گذاران ممکن است به دنبال جایگزین های امن تر باشند.

عملیات بازار

معاملات در بازارهای مالی داخلی

به منظور اجرای تصمیمات هیئت مدیره بانک ذخیره و حفظ عملکرد کارآمد سیستم پرداخت، بانک ذخیره در معاملات بازارهای مالی داخلی مشارکت می کند.

به طور معمول، اجرای تصمیمات سیاستی شامل اجرای عملیات بازار آزاد توسط بانک مرکزی در بازارهای مالی داخلی است. این کار برای حفظ هدف عملیاتی سیاست پولی، معروف به نرخ نقدی، در راستای نرخ هدف تعیین شده توسط هیئت مدیره بانک ذخیره انجام می شود. از طریق این تراکنش‌ها، بانک مرکزی می‌تواند با تأثیرگذاری بر نرخ ارز و تأمین نقدینگی سیستم مالی، در دسترس بودن وجوه در بازار را کنترل کند.

در طول همه گیری کووید-19، بانک مرکزی مجموعه ای جامع از اقدامات سیاستی اضافی را برای مقابله با چالش های پیش روی اقتصاد استرالیا معرفی کرد. این اقدامات منجر به چندین تغییر مهم در عملیات بازار داخلی می شود.

بانک رزرو استرالیا

معاملات در بازار ارز

همچنین بانک مرکزی به طور مرتب در بازار ارز معاملات انجام می دهد. بسیاری از این تراکنش ها برای ارائه خدمات ارزی به مشتریان انجام می شود که دولت استرالیا بزرگترین مشتری این بانک است. در صورت لزوم، بانک مرکزی نقدینگی دلار استرالیا را از طریق سوآپ ارز کنترل می کند.

همچنین معاملاتی در بازار ارز و دارایی های خارجی برای مدیریت ذخایر ارزی استرالیا انجام می شود. این ذخایر در ترازنامه بانک نگهداری می شود و تخصیص ارز، تخصیص دارایی و ریسک نرخ بهره در برابر اهداف مرجع مدیریت می شود. گاهی اوقات می توان از ذخایر ارزی برای انجام عملیات سیاست گذاری در بازار ارز خارجی و پول داخلی استفاده کرد.

ثبات اقتصادی

تضمین ثبات سیستم مالی همواره یکی از وظایف کلیدی بانک مرکزی بوده است. یک سیستم مالی سالم با جریان روان وجوه بین پس انداز کنندگان و سرمایه گذاران مشخص می شود که توسط مؤسسات مالی، بازارها و زیرساخت های قابل اعتماد تسهیل می شود. این امر به ایفای نقش مهمی در ارتقای رشد اقتصادی کمک می کند.

بانک مرکزی نقش دوگانه ای در حفظ ثبات مالی ایفا می کند. برای کاهش خطر شوک های مالی که می تواند اثرات سیستمی گسترده ای داشته باشد کار می کند و در صورت بروز اختلال در سیستم مالی پاسخ می دهد. بانک روی این موضوعات با سایر آژانس های مربوطه، عمدتاً از طریق شورای تنظیم کننده های مالی (CFR) کار می کند. CFR به ریاست رئیس بانک ذخیره، با بانک، APRA، خزانه داری و ASIC برای بهبود اثربخشی و کارایی مقررات و ثبات سیستم مالی همکاری می کند.

جهت های رو به جلو

RBA از طریق بیانیه‌های سیاست پولی، بیانیه‌های رسمی کلیدی و صورتجلسه‌های جلسات سیاست خود راهنمایی‌های آینده را ارائه می‌کند. این ارتباطات اطلاعاتی در مورد تصمیمات سیاست آتی بانک ارائه می دهد و می تواند بر تجارت ارز تأثیر بگذارد.

در طول همه‌گیری، RBA از راهنمایی پیش رو در مورد نرخ نقدی به عنوان ابزاری کلیدی برای تقویت اثربخشی سیاست‌های پولی خود استفاده کرده است. بانک قبلاً از راهنمایی های آینده به درجات مختلف استفاده کرده است که اغلب از رویکرد کیفی استفاده می کند. در پاسخ به چالش‌های همه‌گیری، RBA رویکرد خاص‌تری را برای راهنمایی‌های رو به جلو اتخاذ کرده است، از جمله آن به عنوان بخش مهمی از بسته پاسخ سیاستی خود. این پاسخ ها شامل کاهش نرخ نقدی تا کف آن، ایجاد یک هدف بازدهی سه ساله، یک تسهیلات مالی سه ساله (TFF) و یک برنامه خرید اوراق قرضه (BPP) بود.

هیئت مدیره در دستورالعمل آتی خود تصریح کرد که تا زمانی که پیشرفت در دستیابی به اشتغال کامل حاصل نشود، نرخ نقدی را افزایش نخواهد داد و اطمینان داشت که تورم به طور محکم در محدوده هدف 2 تا 3 درصد باقی می ماند. در زمان‌های مختلف، این دستورالعمل شامل یک عنصر مبتنی بر زمان و نیز مشخصات دقیق شرایط اقتصادی است که باعث افزایش نرخ‌های بهره می‌شود. پس از افزایش نرخ نقدی در اوایل سال جاری، راهنمای معاملات آتی به جای قوی‌تر و خاص‌تر، به شکل اولیه و کیفی‌تر خود بازگشته است.

مداخله در نرخ ارز

رویکرد بانک مرکزی به مداخله ارزی پس از حرکت دلار استرالیا در سال 1983 تغییر کرد. همانطور که بازار ارز استرالیا توسعه یافت و فعالان بازار در مدیریت ریسک ارز خارجی خود بهتر شدند، مداخله کمتر شد و به طور فزاینده ای اغلب با هدف مقابله با مشکلات بازار

هنگامی که RBA مداخله می کند، می تواند تأثیر قابل توجهی بر تجارت ارز داشته باشد، به خصوص اگر مداخله غیرمنتظره یا با اهمیت باشد. معامله گران به دقت مراقب چنین اقداماتی هستند زیرا می توانند فرصت های کوتاه مدت ایجاد کنند یا باعث حرکت های قابل توجه قیمت شوند.

بانک رزرو استرالیا

RBA نقش مهمی ایفا می کند

بانک مرکزی استرالیا از طریق تصمیمات سیاست پولی، انتشار داده های اقتصادی، راهنمایی های آینده و مداخلات گاه به گاه نقش مهمی در تجارت ارز ایفا می کند. از آنجایی که معامله گران و سرمایه گذاران از نزدیک بر اقدامات RBA نظارت می کنند، آنها موقعیت خود را در واکنش به تغییر نرخ بهره، شاخص های اقتصادی و سیگنال های سیاسی تنظیم می کنند. درک نقش RBA و تأثیر آن بر بازار ارز برای شرکت‌کنندگانی که قصد دارند ارز استرالیا را هدایت کنند و از فرصت‌های تجاری استفاده کنند، ضروری است.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.

مشترک شدن در خبرنامه ما

لطفا توجه داشته باشید که ایمیل شما فقط برای اهداف بازاریابی استفاده خواهد شد. لطفا برای اطلاعات بعدی قوانین خصوصی ما را مطالعه کنید