بازار فارکس 101: مروری جامع

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بازار فارکس 101: مروری جامع


این بازار فارکسکه با نام‌های بازار فارکس، فارکس یا ارز نیز شناخته می‌شود، جایی است که ارزها معامله می‌شوند. به عبارت دیگر، شرکت‌کنندگان برای محافظت در برابر ارز بین‌المللی یا سفته‌بازی در مورد تغییرات قیمت و رویدادهای ژئوپلیتیکی، اقدام به خرید، فروش یا مبادله ارز می‌کنند.

اندازه بازار بسیار بزرگ است زیرا گردش مالی روزانه از 6.6 تریلیون دلار در سال 2019 به 7.5 تریلیون دلار در آوریل 2022 رسید. جای تعجب نیست که چرا فارکس بزرگترین بازار جهان است. این اجازه می دهد تا همه از بانک های مرکزی گرفته تا سرمایه گذاران خرد به طور بالقوه از تغییرات ارزی مرتبط با اقتصاد جهانی سود ببرند.

اگر به دنبال بهترین راه برای دستیابی به اقتصاد جهانی هستید، می توانید این کار را با معامله در بازار فارکس انجام دهید.

بازار فارکس 101: مروری جامع

نحوه عملکرد بازار ارز

اکثر ارزهای دنیا دارای ارزش یا نرخ تبدیل روزانه هستند که توسط بازار ارز تعیین می شود. تعداد یوروهای دریافتی هنگام تبدیل دلار به یورو به نرخ فعلی ارز بستگی دارد. مثلاً اگر قیمت پنیر فرانسوی وارداتی یک شبه در سوپرمارکت افزایش یابد، ممکن است ارزش یورو در برابر دلار آمریکا افزایش یافته باشد.

هدف معامله گران فارکس کسب سود از تغییرات مداوم در بازار است ارزش های ارزی. به عنوان مثال، یک معامله گر ممکن است باور کند که ارزش پوند انگلیس افزایش خواهد یافت. او دلار را به پوند تبدیل می کند. اگر ارزش پوند افزایش یابد، معامله‌گر می‌تواند معامله را معکوس کند و در ازای پوند دلار اضافی دریافت کند.

ویژگی های بازار ارز

این بازار جهانی خارج از بورس (OTC) بدون مکان مرکزی است. در عوض، شرکت کنندگان از سراسر جهان به صورت الکترونیکی از طریق شبکه های کامپیوتری با یکدیگر به شیوه ای مستقیم تر تجارت می کنند. این امر کم و بیش بازار را برای هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد قابل دسترس می کند.

بازارهای ارز نسبت به سایرین شفاف‌تر هستند بازارهای مالی. در بازارهای فرابورس که در آن ارزها رد و بدل می شوند، هیچ افشاگری لازم نیست. استخرهای عظیم نقدینگی از سوی شرکت های نهادی یک اتفاق عادی در بازار است.

همچنین لازم به ذکر است که بازار فارکس یک بازار 24 ساعته است که از صبح دوشنبه در آسیا تا بعد از ظهر جمعه در نیویورک باز است. این نشان می دهد که وقتی روز معاملاتی در ایالات متحده به پایان می رسد، بازار ارز در توکیو و هنگ کنگ دوباره آغاز می شود. در نتیجه، بازار ارز می تواند در هر زمان به شدت فعال باشد و مظنه قیمت به طور مرتب تغییر کند.

امروزه تجارت به آسانی یک کلیک ماوس است و بازار فارکس از هر جای دنیا قابل دسترسی است. اکثر کارگزاری‌ها به افراد اجازه می‌دهند تا ارز را از طریق پلتفرم‌های معاملاتی خود معامله کنند.

بازار فارکس 101: مروری جامع

انواع بازار ارز

فارکس معمولاً از طریق بازارهای نقدی، بازارهای آتی و بازارهای آتی معامله می شود. از آنجا که این دارایی «بنیادی» است که بازارهای آتی و آتی بر آن مبتنی است، بازار نقدی بزرگترین بازار از این سه است.

وقتی مردم در مورد بازار ارز صحبت می کنند، معمولاً منظورشان بازار نقدی است. شرکت‌ها یا مؤسسات مالی که باید ریسک‌های ارزی خود را تا تاریخ معینی در آینده پوشش دهند، احتمالاً از معاملات آتی استفاده می‌کنند. بازارهای آتی.

چه کسی در بازار فارکس معامله می کند؟

همانطور که قبلاً گفته شد، بازار ارز محل مبادله ارز است. همچنین جایی است که معاملات ارزی مستمر و مداوم انجام می شود. از لحاظ تاریخی، بازار ارز تحت تسلط شرکت‌های نهادی و بانک‌های بزرگی بوده است که به نمایندگی از مشتریان خود اقدام می‌کنند. با این حال، اخیراً به طور فزاینده‌ای خرده‌فروشی شده است و تجار و سرمایه‌گذاران در هر اندازه شروع به مشارکت کرده‌اند.

به طور کلی بانک ها، شرکت های تجاری، شرکت های سرمایه گذاری، صندوق های تامینی، خرده فروشی خدمات کارگزاری FX و تجار فردی در بازار ارز شرکت می کنند.

بانک ها

بانک های مرکزی که نماینده دولت کشورشان هستند، بازیگران کلیدی بازار ارز هستند. فعالیت های بازار و سیاست های نرخ بهره آن ها تاثیر بسزایی بر نرخ ارز دارد. بانک مرکزی وظیفه تعیین ارزش پول خود در بازار ارز را بر عهده دارد. این سیستم نرخ ارز است که براساس آن ارز کشور در بازار آزاد معامله می شود.

هر اقدامی که بانک مرکزی در بازار ارز انجام می دهد برای حفظ یا افزایش سطح رقابت پذیری اقتصاد کشور متبوع است. بانک های مرکزی و سفته بازان برای افزایش یا کاهش ارزش پول خود می توانند از مداخلات ارزی استفاده کنند. به عنوان مثال، در طول روندهای طولانی مدت کاهش تورم، بانک مرکزی ممکن است با افزایش عرضه، پول خود را تضعیف کند و سپس برای خرید ارز استفاده شود. در نتیجه، پول محلی به طور موثر ضعیف تر است که رقابت پذیری صادرات را در بازار بین المللی افزایش می دهد.

این تاکتیک ها توسط بانک های مرکزی برای کاهش تورم استفاده می شود. آنها همچنین به عنوان شاخص های بلندمدت برای معامله گران ارز عمل می کنند.

صندوق های تامینی و شرکت های سرمایه گذاری

این دسته پس از بانک ها و بانک های مرکزی دومین گروه بزرگ فعالان بازار ارز هستند.

برای تجارت دارایی های خارجی، یک مدیر سرمایه گذاری با سبد جهانی باید ارزها را بخرد و بفروشد. در حالی که برخی از صندوق‌های تامینی به عنوان بخشی از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری خود به معاملات ارزی سفته‌بازی می‌پردازند، مدیران سرمایه‌گذاری نیز ممکن است در چنین فعالیت‌هایی شرکت کنند.

شرکت ها

شرکت های واردات و صادرات برای پرداخت هزینه محصولات و خدمات مبادلات ارزی انجام می دهند. بیایید یک تولید کننده پنل خورشیدی آلمانی را به عنوان مثال در نظر بگیریم. تصور کنید که این شرکت قطعات آمریکایی را وارد می کند و محصولات نهایی را در چین می فروشد. پس از فروش نهایی، یوان چین دریافتی از سازنده باید به یورو مبادله شود. سپس شرکت آلمانی باید یورو را با دلار مبادله کند تا قطعات آمریکایی اضافی را به دست آورد.

شرکت ها همچنین با ارز معامله می کنند تا ریسک مربوط به تبدیل ارز را کاهش دهند.

معامله گران انفرادی

در مقایسه با شرکت ها و سازمان های مالی، میزان تراکنش های فارکس انجام شده توسط سرمایه گذاران عادی بسیار کم است. با این حال، محبوبیت آن به سرعت در حال افزایش است.

سرمایه گذاران خرد مبادلات ارزی را بر اساس ترکیبی از شاخص های اساسی از جمله برابری نرخ بهره، سطوح تورم و انتظارات سیاست پولی و همچنین عوامل فنی مانند حمایت، مقاومت، شاخص های فنی یا الگوهای قیمتی قرار می دهند.

بازار فارکس 101: مروری جامع

دلایل تجارت فارکس با IronFX

معامله گران انفرادی می توانند ارز را از طریق معامله کنند متاتریدر IronFX 4 یک پلت فرم معاملاتی که به معامله گران اجازه می دهد بدون توجه به سطح تخصص خود، استراتژی های خود را آزمایش کنند. آنها همچنین به بیش از 500 ابزار قابل معامله در 6 طبقه دارایی، از جمله سهام، شاخص ها، ارزها، معاملات آتی، فلزات و کالاها دسترسی دارند.

اهرم انعطاف پذیر، اسپرد محدود، اجرای سریع و معاملات کپی از دیگر مزایای معامله با IronFX است. آخرین اما نه کم اهمیت، تحقیق و تحلیل بازار روزانه و همچنین مطالب آموزشی به روز شده همیشه در دسترس است.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.