• خانه
  • وبلاگ
  • اکنون بانک مرکزی اروپا چه کاری می تواند انجام دهد؟

اکنون بانک مرکزی اروپا چه کاری می تواند انجام دهد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اکنون بانک مرکزی اروپا چه کاری می تواند انجام دهد؟


ECB فردا برای آخرین ارزیابی سیاست خود تشکیل جلسه می دهد. اتفاق نظر بین اقتصاددانان این است که 75 واحد افزایش خواهد داشت و به نظر می رسد بازار آن را قیمت گذاری می کند. بنابراین، واکنش در جفت ارز ممکن است حداقل باشد، زیرا بیش از دو سوم اقتصاددانان مورد نظر موافق هستند. آنهایی که نبودند بین 50 bps و 100 bps تقسیم شدند، با نقطه میانی 75.

این بدان معناست که بازارها احتمالاً فراتر از جلسه فعلی نگاه خواهند کرد، با انتظارات در مورد آنچه در دسامبر اتفاق خواهد افتاد احتمالاً کلید عملکرد این جفت ارز خواهد بود. یورو به دو دلیل اصلی احترام خود را در برابر دلار از دست داد: بانک مرکزی اروپا در افزایش نرخ بهره بسیار کندتر عمل کرد و تورم در اقتصاد اشتراکی افزایش یافت. این بدان معناست که اسپرد نرخ بهره واقعی همچنان در حال گسترش است. با توجه به اینکه فدرال رزرو انتظار می رود نرخ بهره را تا 75 واحد دیگر افزایش دهد، بانک مرکزی اروپا باید برای جلوگیری از سقوط یورو، سرعت خود را حفظ کند. برای برداشتن پول رایج باید بیش از این کار کند.

چه چیزی می تواند یورو را قوی تر کند؟

نکته این است که یک یورو قوی تر به بانک مرکزی اروپا در دستیابی به اهداف خود در شرایط فعلی کمک می کند. تقریبا نیمی از تورم در اروپا به دلیل هزینه بالای سوخت است – که با دلار اندازه گیری می شود. یک یورو قوی تر به کاهش تاثیر تورم از این منبع کمک می کند. این امر به کاهش هزینه سایر واردات نیز کمک می کند. البته، از سوی دیگر، این امر صادرات را دشوارتر می کند، اما یورو به پایین ترین سطح خود نزدیک شده است که بیش از چند دهه است که ندیده است.

با این حال، بعید است که این یک ملاحظات سیاستی باشد. فقط یک عارضه جانبی بالقوه مفید. بانک مرکزی اروپا با مشکل دیگری دست و پنجه نرم می کند و آن به اصطلاح «نقدینگی مازاد» است. سرمایه گذاران با توجه به عدم اطمینان در اروپا در حاشیه باقی ماندند. و با توجه به پرداخت اندک اوراق قرضه، آنها عجله ای برای خرید بدهی ندارند. از آنجایی که انتظار می رود تورم برای مدت طولانی بالا بماند، اما انتظار نمی رود نرخ بهره برای جبران آن افزایش یابد، خرید اوراق قرضه یورو (در مقایسه با سایر ارزها) سرمایه گذاری خوبی نیست.

مراقب چه چیزی باشیم

انتظار می رود بانک مرکزی اروپا در این جلسه به این موضوع بپردازد و به دنبال مکانیسم دیگری برای پاکسازی این “پول اضافی” باشد که به افزایش تورم کمک می کند. یکی از آنها تسهیل کمی است، یعنی فروش اوراق قرضه ای که بانک مرکزی اروپا خریداری کرده است. انتظار می‌رود این امر نرخ بهره بازار را افزایش دهد و سرمایه‌گذاران را تشویق کند که بدهی بیشتری بپذیرند.

با این حال، لاگارد اصرار داشت که تا زمانی که بانک مرکزی اروپا به نرخ بهره خنثی خود نرسد، این اتفاق نمی افتد، به این معنی که بعید است که هنوز اجرا شود. با این حال، تغییر در لفاظی پیرامون احتمال QT – برای مثال، اینکه نرخ خنثی نیازی به دستیابی نیست – می تواند محاسبات بازار را تغییر دهد. بعید است که برای بالا بردن ارزش یورو به میزان قابل توجهی کافی باشد، اما می تواند زمینه را برای تحقق آن در اواخر سال فراهم کند.

گزینه دیگر این است که موضع محکم تری در مورد آنچه که “نرخ پایانی” نامیده می شود، یا نرخی که بانک مرکزی اروپا با آن افزایش ها را کاهش می دهد، اتخاذ کنید. تاکنون مسئولان از رسیدن به 2.0 درصد تا پایان سال صحبت کرده اند. با انتظار 75bps فردا، این یعنی فقط 50bps در دسامبر. اما اگر اعضا در مورد نرخ نهایی بالاتر صحبت کنند، این می تواند بازده اوراق قرضه را نیز بالاتر ببرد. اما، دوباره، این بیشتر زمینه سازی برای اقدامات آینده در یک محیط بسیار نامطمئن خواهد بود.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم. اکنون حساب Orbex خود را باز کنید.