• خانه
  • وبلاگ
  • استارباکس سهام | آنچه باید در مورد خرید بدانید

استارباکس سهام | آنچه باید در مورد خرید بدانید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
استارباکس سهام | آنچه باید در مورد خرید بدانید


استارباکس بزرگترین قهوه زنجیره ای آمریکایی در جهان است. دفتر مرکزی آن در سیاتل، واشنگتن است.

این شرکت چندملیتی نوشیدنی‌های قهوه، دانه‌های قهوه، مواد غذایی و نوشیدنی‌ها را در خرده‌فروشی‌های خود و همچنین عمده‌فروشی در مکان‌های دیگر به فروش می‌رساند.

Starbucks: The Beginning

جری بالدوین (متولد 1942)، گوردون بوکر (متولد 1942) و زیو سیگل (متولد 1942) با عشق مشترک به قهوه، استارباکس را در دهه 1970 تأسیس کردند. آنها برای افتتاح اولین فروشگاه در سیاتل سرمایه گذاری کردند و پول قرض کردند. نام این فروشگاه از اولین دوست، استارباکس، در رمان موبی دیک اثر هرمان ملویل، «استارباکس» گرفته شد. در اوایل دهه 1980، چهار فروشگاه استارباکس در سیاتل وجود داشت.

استارباکس سهام | آنچه باید در مورد خرید بدانید

برداشت جدید استارباکس در مورد قهوه

استارباکس رویکرد جدیدی را برای قهوه معرفی کرد. در سال 1971، زمانی که استارباکس اولین فروشگاه خود را افتتاح کرد، اکثر کافی شاپ های آمریکایی قهوه بی کیفیت را از جعبه می ریختند. همه چیز با سه بنیانگذار استارباکس تغییر کرد. رویکرد کیفیت‌محور آن‌ها، درک عمومی را از اینکه یک فنجان قهوه می‌تواند باشد، شکل داده است.

در ابتدا، آنها دانه های قهوه بو داده شده توسط شرکت قهوه پیت در برکلی، کالیفرنیا را فروختند، قبل از اینکه شروع به برشته کردن خودشان کنند.

آلفرد پیت الهام بخش بنیانگذاران استارباکس است. از دهه 1950، پیت که یک مهاجر هلندی است، قهوه مرغوب عربیکا را به ایالات متحده وارد کرده است. در سال 1966، او مغازه خود – قهوه و چای پیت – را در برکلی، کالیفرنیا تأسیس کرد. موفقیت آن الهام بخش بنیانگذاران استارباکس بود که مدل کسب و کار خود را بر اساس مفهوم Peet برای فروش دانه ها و تجهیزات قهوه با کیفیت بالا قرار دادند. پس از خرید یک روستر هلندی، بالدوین و بوکر شروع به آزمایش تکنیک‌های برشته کردن پیت کردند تا ترکیبات قهوه خود را ایجاد کنند.

برای 10 سال اول، فروشگاه های استارباکس به سادگی لوبیا می فروختند. اولین فروشگاهی که در واقع قهوه می فروخت در سال 1982 افتتاح شد. در همان سال هاوارد شولتز (متولد 1953) استخدام شد.

در سال 1984 اولین اسپرسو بار خود را افتتاح کرد. در سال 1987، بالدوین و بوکر (Siegl سهام خود را در سال 1980 فروخته بود) بنیانگذاران استارباکس را به گروهی از سرمایه گذاران به رهبری شولتز فروختند.

هوارد شولتز: دوره گسترش

هاوارد شولتز تاجر و میلیاردر مشهور آمریکایی که از سال 2001 تا 2006 مالک تیم بسکتبال سیاتل سوپرسونیکز نیز بود، از سال 1982 در استارباکس شروع به کار کرد. او از سال 1986 تا 2000، از سال 2008 تا 2017 مدیر اجرایی استارباکس بود. از سال 2022

اما همه چیز از سال 1981 شروع شد. در آن زمان، شولتز نماینده فروش Hammarplast سوئد بود که استارباکس از آن دستگاه های قهوه قطره ای می خرد. پس از اینکه متوجه شد سفارشات شرکت چقدر بزرگ است، تصمیم گرفت اطلاعات بیشتری در مورد شرکت پیدا کند. در سال 1982 به عنوان رئیس بازاریابی منصوب شد. در سال 1983، پس از بازدید از یک نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی در میلان و دیدن بسیاری از کافی شاپ های ایتالیایی، او الهام گرفت که همین کار را با استارباکس انجام دهد. ایده تبدیل شدن برند به یک زنجیره قهوه زنجیره ای ملی با بالدوین و بوکر که می خواستند به مدل کسب و کار سنتی وفادار بمانند، خوشایند نبود.

شولتز در سال 1985 استارباکس را ترک کرد و یک کافی شاپ زنجیره ای موفق به نام Il Giornale افتتاح کرد. پس از اینکه بالدوین و بوکر استارباکس را در سال 1987 فروختند، شولتز شرکت را با حمایت سرمایه گذاران خرید. او تمام فعالیت های خود را تحت نام تجاری تجمیع کرد و تجارت را گسترش داد.

سهام استارباکس: SBUX

این شرکت در سال 1992 عمومی شد. عرضه اولیه عمومی (IPO) تکمیل شد و سهام عادی شروع به معامله در بازار ملی NASDAQ تحت نماد معاملاتی SBUX کرد.

استارباکس جهانی می شود

در سال 1996 شروع به افتتاح فروشگاه در سراسر جهان کرد و به بزرگترین کافی شاپ زنجیره ای در جهان تبدیل شد. در اواخر دهه 1990، استارباکس حدود 2500 مکان در بیش از 12 کشور داشت. تا سال 2007، این زنجیره بیش از 15000 مکان در سراسر جهان داشت. در سال 2021، در ده ها کشور با بیش از 32000 فروشگاه فعالیت می کند. در سال 2022، اعلام کرد که لاکسمن ناراسیمهان در سال 2023 به عنوان مدیرعامل جایگزین شولتز خواهد شد.

استارباکس سهام | آنچه باید در مورد خرید بدانید

2023: Starbucks 100 فروشگاه جدید در بریتانیا افتتاح می کند

فروش این شرکت آسیب دید وضعیت پاندمی، به ویژه فروش در بزرگترین بازار، چین. با این حال، در سال 2022، این شرکت شروع به بهبود کرد و جهش زیادی در فروش بریتانیا گزارش کرد. طبق اخبار اخیر، استارباکس قصد دارد 100 فروشگاه جدید در بریتانیا افتتاح کند و میلیون ها پوند برای بهبود کافی شاپ های موجود سرمایه گذاری کند.

با وجود تورم که هزینه های شرکت را افزایش داده و سود آن را تحت تاثیر قرار داده است، گسترش استارباکس همچنان ادامه دارد. این شرکت همچنین 300 فروشگاه جدید در سایر کشورهای اروپایی، خاورمیانه و آفریقا (EMEA) افتتاح خواهد کرد. دانکن مویر، که ریاست تجارت در اروپا، خاورمیانه و آفریقا را بر عهده دارد، در مورد چشم انداز اقتصادی ” محتاط” است. این شرکت با چالش‌های مختلفی مانند کمبود درایورهای HGV، افزایش هزینه‌های تامین‌کننده و شکست‌های عرضه مواجه است. قبوض بالاتر انرژی و تقاضای کارکنان برای دستمزدهای بالاتر نیز باعث نگرانی است.

از زمان همه گیری، استارباکس گفته است که عادات مشتری تغییر کرده است. این منجر به تغییراتی در برنامه‌های این شرکت شد که شامل افزایش شعبه‌های قابل دسترسی خودرو و سرمایه‌گذاری در قابلیت‌های دیجیتال در فروشگاه‌های آن بود.

استارباکس در سال گذشته به دلیل رقابت با سایر زنجیره‌ها، فروش کسب‌وکار خود در بریتانیا را در نظر گرفت. همچنین به شدت تحت تأثیر محدودیت های همه گیر قرار گرفت.

مشکلات استارباکس

یک قاضی هیئت ملی روابط کار ایالات متحده (NLRB) حکم داد که استارباکس به طور غیرقانونی شش کارگر را در ایالت نیویورک اخراج کرده است. مایکل روزاس، قاضی حقوق اداری فدرال، این شرکت را به نقض “فحش و گسترده” قوانین کار فدرال در فروشگاه های خود در شهرهای بوفالو و روچستر متهم کرد.

به استارباکس دستور داده شد که کارگران را مجدداً استخدام کند و به سایرین آسیب دیده بازپرداخت کند. روزاس گفت استارباکس در واکنش به کمپین های اتحادیه، حقوق اولیه کارگران را نادیده می گیرد.

استارباکس به بی بی سی گفت که اقداماتش قانونی بوده است: “ما معتقدیم که تصمیم و راه حل های دستور داده شده با توجه به سابقه در این موضوع نامناسب هستند و در حال بررسی همه گزینه ها برای بررسی بیشتر قانونی هستیم.”

قاضی گفت که استارباکس کارگران را مورد بازجویی و تهدید قرار داده و از بحث در مورد حقوق آنها جلوگیری کرده است. او همچنین کارکنان ارشد را به فروشگاه ها فرستاد تا از نزدیک کارکنان را تحت نظر داشته باشند و این تصور را ایجاد کنند که فعالیت های اتحادیه کارمندان تحت نظارت است.

سال گذشته، علی‌رغم مخالفت شرکت، کارگران 270 فروشگاه استارباکس در ایالات متحده به عضویت در اتحادیه‌ها رای دادند. فعالان اتحادیه این شرکت را به نقض قوانین کار متهم کردند. در پاسخ، شرکت دستمزد را افزایش داد و تغییرات دیگری ایجاد کرد.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.