از مجلس ملی چین چه انتظاری باید داشت؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
از مجلس ملی چین چه انتظاری باید داشت؟


یکشنبه آغاز کنگره ملی خلق چین (NPC) سالانه و یک هفته ای است. سپس همه رهبران کشور گرد هم می آیند تا سیاست های ملی کلیدی را برای بقیه سال و بعد از آن ترسیم کنند. این اولین بار پس از پایان محدودیت های کووید است که NPC برگزار می شود و این بار اهمیت بیشتری پیدا کرده است زیرا تغییرات رهبری در نقش های کلیدی دولت رخ خواهد داد.

بنر پلاتی 10 مارس NFP

یکی از اقلام اصلی اقتصادی مورد انتظار از کنگره، تعیین هدف رشد تولید ناخالص داخلی برای سال 2023 است. سال گذشته، اقتصاد چین 3.0 درصد رشد کرد که تحت تأثیر اختلال در سیاست کووید صفر بود. این دومین بدترین عملکرد اقتصادی از سال 1970 و بزرگترین عدم موفقیت از زمانی بود که کنگره هدف 5.5 درصدی را برای سال 2022 تعیین کرد.

ریکاوری یا اوردرایو؟

توافق بر این است که NPC با توجه به ضعف اقتصاد جهانی و رکود اقتصاد در دفعه قبل، هدف رشد 5.0 درصدی را برای سال 2023 تعیین خواهد کرد. با این حال، برخی گزارش‌ها در مطبوعات وجود دارد مبنی بر اینکه مقامات بلندپروازانه‌تر می‌شوند و نه تنها به دنبال بازگشت به رشد، بلکه برای جبران «سال از دست رفته» 2022 هستند.

با این حال، افزایش رشد با توجه به مدل‌های اقتصادی سنتی به معنای قیمت‌های بالاتر است. چین از زمان شروع کووید و فروپاشی صنعت مسکن در حالت امداد کامل بوده است. تورم به طور رسمی مخفی مانده است و رئیس سازمان برنامه و بودجه اخیراً گفته است که نرخ های بهره در یک راستا هستند. همچنین انتظار می رود NPC اهداف تورمی را تعیین کند که بیشتر به عنوان یک “سقف غیر الزام آور” تلقی می شود. تورم در سال گذشته حدود 2 درصد بود و انتظار می رود در سال آینده به زیر 3 درصد برسد.

سیاست در کانون توجه

گذشته از داده‌های کلیدی اقتصادی، آنچه می‌تواند سرفصل‌های مهمی داشته باشد، تغییرات سیاستی مورد انتظار در کنگره است. این می تواند پیامدهای اقتصادی اضافی و همچنین اثرات ژئوپلیتیکی داشته باشد که می تواند منجر به ریسک پذیری بهتر یا محتاطانه تر شود.

NPC تنها چند ماه پس از کنگره دو بار در دهه حزب کمونیست چین (ح‌ک‌پی) برگزار می‌شود که در آن رئیس‌جمهور شی در حال تحکیم قدرت بود. او برای سومین دوره ریاست جمهوری انتخاب خواهد شد. همچنین انتظار می رود که سیستم مالی را تحت کنترل خود درآورد و به طور بالقوه کمیسیون مرکزی کاری مالی را احیا کند. CFWC در سال 2003 به عنوان بخشی از اصلاحات آزادسازی با پیوستن چین به WTC و افزایش روابط تجاری با سایر اقتصادها لغو شد.

دیدگاه کسب و کار

انتظار می رود که فرماندار PBOC با ژو هکسین، یکی از اعضای مورد اعتماد شی و رئیس CITIC جایگزین شود. در همین حال، نگرانی‌ها در مورد سرکوب فزاینده بخش خصوصی در نتیجه فروپاشی نگرانی‌های اصلی مسکن وجود دارد. گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که دولت ممکن است نقش بیشتری در هدایت فعالیت‌های تجاری با هدف تحریک اقتصاد و ارتقای روابط تجاری خود با سایر کشورها داشته باشد. به خصوص ایالات متحده که تنش ها بر سر تایوان و صنعت نیمه هادی شعله ور می شود.

استراتژی خود را در مورد نحوه عملکرد CNY با Orbex آزمایش کنید

باز کردن یک حساب زنده