از تصمیم نرخ BOE چه انتظاری داریم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
از تصمیم نرخ BOE چه انتظاری داریم؟


BOE با یک مسئله تا حدودی منحصر به فرد روبرو است که می تواند در جلسه فردا به یک رای تقسیم شده در مورد سیاست منجر شود. و این می تواند سیگنال گیج کننده ای را به بازارها ارسال کند که منجر به حرکت های غیرمنتظره در فارکس شود. به همین دلیل است که 25، 50 و 75 امتیاز پایه قابل بحث است:

لاک پشت خرگوش را کتک نزد

BOE اولین بانکی بود که در این چرخه شروع به انقباض کرد، که منجر به برخی گمانه زنی ها شد مبنی بر اینکه بریتانیا می تواند بهتر از سایر همتایان خود با وضعیت تورم مقابله کند. با این حال، سایر بانک های مرکزی، و به ویژه فدرال رزرو، بسیار سریع تر رشد کردند و به سرعت از BOE پیشی گرفتند. سرعت آهسته‌تر افزایش نرخ‌های بهره باعث کاهش نرخ تورم نشده است که باعث شده است بریتانیا پایین‌ترین بازدهی واقعی را در میان شرکت‌های بزرگ داشته باشد. به طور طبیعی، این امر به تضعیف پوند کمک کرد و به پایین ترین سطح دهه در برابر دلار رسید.

ارز ضعیف تنها به فشارهای تورمی می افزاید زیرا کالاهای وارداتی (یا کالاهایی که به دلار قیمت دارند، مانند گاز طبیعی و نفت) حتی بالاتر می روند. در نهایت، در آخرین جلسه، BOE تصمیم گرفت تا نرخ بهره را 50 واحد افزایش دهد و نرخ ها را در 1.75 در مقایسه با 2.5 در ایالات متحده باقی بگذارد.

موقعیت منحصر به فرد

انتظار می رود تورم تا پایان سال به افزایش خود ادامه دهد و به طور بالقوه به اوج خود در 14 درصد برسد. این امر مستلزم آن است که BOE علیرغم هشدار در مورد رکود قریب الوقوع اقدام تهاجمی انجام دهد. در آن مقطع، تورم قبلاً دو رقمی بود، چیزی که در دهه‌های گذشته دیده نمی‌شد.

سپس نخست وزیر جدید برنامه ای را برای محدود کردن قیمت انرژی اعلام کرد. و اینجاست که همه چیز واقعاً پیچیده می شود. برای شروع، جزئیات دقیق این طرح تا روز جمعه مشخص نخواهد شد. از یک سو، افزایش مخارج دولت می تواند منجر به افزایش تورم شود. از سوی دیگر، مهار قیمت انرژی، به ویژه برای مشاغل، احتمالاً به کاهش نرخ عمومی تورم کمک می کند.

خوب BOE

موضوع این است که BOE به نرخ اولیه اهمیت می دهد. یعنی نرخ تورم بدون نوسانات زیاد ناشی از قیمت انرژی و مواد غذایی. تورم اصلی در حال حاضر کمی کاهش یافته است، اما تورم اصلی همچنان در حال افزایش است. اما چه مقدار از این تورم اصلی ناشی از اثرات افزایش قیمت انرژی بر هزینه های حمل و نقل و عملیاتی است؟ بخشی از این اثر ممکن است با سقف قیمتی دولت کاهش یابد. اما باز هم، ما همه جزئیات را نداریم. و BOE باید بر اساس اطلاعاتی که در حال حاضر دارد تصمیم بگیرد.

بنابراین، این بحث وجود دارد که BOE نباید به افزایش شدید خود ادامه دهد زیرا تورم می تواند با رشد اقتصادی کندتر و اقدامات دولت کاهش یابد. این ممکن است موضع تنریو باشد که دفعه قبل مخالفت کرد و به افزایش 25 امتیازی رای داد. و این بار او می تواند این کار را دوباره انجام دهد.

برخی از اعضای BOE به طور بالقوه به 75bps رای می دهند، به خصوص اگر فدرال رزرو در اواخر امروز امتیاز کامل را انتخاب کند. بنابراین ممکن است یک تقسیم سه طرفه در آرا وجود داشته باشد. اکثر اقتصاددانان انتظار دارند که 50bps در نهایت برنده شود. اما اینکه بازار چگونه ممکن است واکنش نشان دهد احتمالاً به تقسیم آرا و میزان تمایل هیئت مدیره به 25 یا 75 bps بستگی دارد.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم. اکنون حساب Orbex خود را باز کنید.