از اوپک پلاس چه انتظاری داریم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
از اوپک پلاس چه انتظاری داریم؟


انتظار می رود نشست فردای اوپک یک رویداد واقعی باشد. و نه تنها به این دلیل که برای اولین بار از زمان شروع همه گیری، نمایندگان حضوری ملاقات می کنند. گمانه زنی ها مبنی بر اینکه او ممکن است با کاهش تولید نفت حداقل یک میلیون بشکه در روز موافقت کند، بیداد می کند. این افزایش “اضافی” را که چند ماه پیش در آن توافق شده بود، کاملاً معکوس خواهد کرد
تابستان.

برنت در سه هفته گذشته زیر 90 دلار در هر بشکه معامله شده است و حتی برای مدت کوتاهی به نزدیک 80 دلار در هر بشکه کاهش یافته است. رویدادهای ژئوپلیتیکی قیمت را کمی افزایش داده است، مانند نشت در دو خط لوله نورد استریم (که همچنان گاز طبیعی را آزاد می کنند). با این حال، روند نزولی کلی به عنوان یک نتیجه از تخریب تقاضا از یک رکود قریب الوقوع دیده می شود.

قیمت ها ثابت نیست

حتی 90 دلار در هر بشکه با توجه به روندهای پیش از همه گیری نسبتاً بالا است. قیمت به جایی که قبل از شروع جنگ در اوکراین بود بازگشته است. اما این تورم را محاسبه نمی کند. اگر کاهش قدرت خرید دلار را در نظر بگیریم، قیمت نفت خام به 82 دلار در بشکه یا تقریباً سطح ابتدای سال که تولید اوپک 30 میلیون بشکه در روز بود نزدیک‌تر می‌شود.

اگرچه اوپک پلاس در طول سال با افزایش آهسته تولید موافقت کرد، این کارتل برای دستیابی به اهداف خود با مشکل مواجه شده است. در واقع، تولید واقعی از ماه مه حدود 0.5 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.
بنابراین تأثیر عملی کاهش تولید ممکن است محدود باشد و تأثیر آن بر بازار بیشتر جنبه روانی دارد. در ماه اوت گزارش شد که اعضای اوپک پلاس به اهداف تولید خود دست نیافته اند
حدود 3.6 میلیون بشکه در روز. کاهش حتی 1.5 میلیون بشکه در روز (که بالاترین حد انتظار است) به سادگی اهداف تولید را با داده های واقعی تولید مطابقت می دهد.

جایی که کارها پیش می رود

اعضای اوپک کمبود هزینه های زیرساختی را دلیل کاهش تولید عنوان کردند. ظرفیت تولید همچنان به آرامی کاهش می یابد زیرا ظرفیت موجود تمام شده و ظرفیت جدید وارد نشده است. با وجود قیمت های بالا اخیرا، علاقه چندانی به سرمایه گذاری بیشتر در تولید وجود ندارد. یک رکود در آینده، که قیمت ها را حتی بیشتر کاهش می دهد، ایده سرمایه گذاری در تولید نفت را جذاب تر می کند.

برای جذب سرمایه گذار، قیمت نفت باید برای مدت زمان کافی در قیمت کافی بالا باشد. که می توان آن را به عنوان یکی از استدلال های اوپک پلاس برای کاهش تولید و تلاش برای حفظ قیمت ها بالاتر از یک سطح مشخص دانست. اگرچه هیچ یک از اعضا رسما چنین اظهارنظری نکرده اند، اما اظهارنظرهای مداوم در مورد عدم سرمایه گذاری در این بخش را می توان از این منظر فهمید.

زمینه سازی برای آینده

این بدان معنا نیست که می توانیم تأیید کنیم که 90 دلار در هر بشکه چیزی شبیه به کف قیمت است. با این حال، نکته قابل توجه این است که مدت زیادی از سقوط برنت به زیر این سطح نگذشته بود که شایعات کاهش تولید شروع شد و تماس های سطح بالایی بین روسیه و عربستان سعودی برقرار شد. این دو کشور که دومین و سومین تولیدکننده بزرگ هستند نیز از معدود کشورهایی هستند که ظرفیت تولید اضافی دارند. تا زمانی که آنها مایل به کاهش تولید هستند، قیمت ها احتمالاً حمایت می شوند.

استراتژی خود را در مورد عملکرد نفت با Orbex آزمایش کنید – اکنون حساب خود را باز کنید.