• خانه
  • وبلاگ
  • ادامه کاهش قیمت نفت خام: آیا معامله گران باید نگران باشند؟

ادامه کاهش قیمت نفت خام: آیا معامله گران باید نگران باشند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ادامه کاهش قیمت نفت خام: آیا معامله گران باید نگران باشند؟


از ابتدای نوامبر قیمت نفت خام به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. برنت در این مدت حدود 20 درصد کاهش داشته است و چند روز پیش حتی به زیر سطح سال تا به امروز نیز سقوط کرده است. نه تنها دستاوردهای جنگ اوکراین از بین رفته است، بلکه برنت اکنون بیش از 13 دلار ارزان تر از روز قبل از حمله است.

البته نگرانی اصلی در سال گذشته تورم بوده است که افزایش قیمت انرژی به عنوان یکی از محرک های اصلی آن تلقی می شود. بنابراین اگر قیمت نفت خام در حال کاهش است، آیا این چیز خوبی نیست؟ در مورد کاهش تورم، در بهترین حالت ممکن است. اما مشکل اینجاست که قیمت نفت خام اغلب نشانه‌ای از وقوع اتفاق دیگری است. کاهش شدید قیمت نفت خام می‌تواند نشانه هشداردهنده‌ای از وجود مشکل در اقتصاد جهانی باشد. و این می تواند به معنای تغییراتی در بازار ارز باشد.

چین و انتظارات

روز گذشته، مقامات چینی از یک سری تغییرات در سیاست کووید-19 خود خبر دادند. پس از اعتراضات گسترده و گزارش‌هایی مبنی بر کند شدن رشد اقتصادی، آنها به طور گسترده به عنوان تغییر تمرکز در کاهش تأثیرات اقتصادی تلقی می‌شوند. اما بازار واکنش مثبتی نشان نداد زیرا اقدامات عمدتاً تلگراف شده بود و ابهامات زیادی باقی می ماند.

تا همین اواخر، گمانه زنی های زیادی مبنی بر افزایش قیمت نفت خام در صورت اعلام پایان محاصره چین وجود داشت. مقامات چینی راه درازی را برای رسیدن به این هدف طی کرده اند، اما قیمت نفت خام بهبود نیافته است. یکی از اقدامات کلیدی اعلام شده، حذف کنترل سفرهای داخلی بود که به عنوان یک مانع بزرگ برای زنجیره تامین تلقی می شد. اما عجله مورد انتظار چینی ها برای خرید بلیط هواپیما و در نظر گرفتن سفرهای ماشینی با افزایش تقاضا برای سوخت مواجه نشده است.

مشکل کجاست

قیمت نفت خام، به نوعی، می تواند به عنوان زنگ خطری برای اقتصاد تلقی شود، زیرا تقریباً همه چیز به انرژی نیاز دارد. افزایش بهره وری اقتصادی نیازمند انرژی بیشتر یا سرمایه گذاری ریشه ای برای بهبود بهره وری انرژی است. اروپا، دومین بازار بزرگ انرژی جهان، توانسته است مصرف انرژی را تا حدود 20 درصد در مقایسه با سطوح قبل از جنگ کاهش دهد. این در حالی است که تولید صنعتی در اقتصاد اشتراکی نسبتاً ثابت ماند و حتی در نیمه دوم سال جاری افزایش یافت.

در سراسر اقیانوس اطلس، بزرگترین مصرف کننده انرژی، ایالات متحده، تولید صنعتی سریعتر از اروپا رشد می کند، اما سرعت رشد در حال کاهش است. در آخرین گزارش DOE، موجودی بنزین بیش از حد انتظار افزایش یافته است. این یکی از عواملی بود که منجر به کاهش قیمت نفت خام شد زیرا نشان داد آمریکایی‌ها کمتر رانندگی می‌کنند. افزایش قیمت بنزین تنها یکی از عواملی است که قدرت خرید آمریکایی ها را از بین می برد.

الان چه خبره

قیمت نفت خام در ابتدای سال به دلیل ترس از شوک عرضه به ویژه در فصل زمستان افزایش یافت. این بدان معناست که منابع زیادی خریداری و ذخیره شده است، اما تاکنون شوک عمده ای در عرضه رخ نداده است. این بدان معناست که بسیاری از شرکت‌ها تمام سوخت مورد نیاز خود را برای ماه‌های آینده در اختیار دارند که می‌تواند به فشار بر نفت خام ادامه دهد.

در حالی که قیمت نفت خام اغلب می تواند به افزایش انتظارات در مورد کندی اقتصاد جهانی اشاره کند، ممکن است در حال حاضر چنین نباشد. حداقل تا زمانی که بدانیم زمستان چقدر تلخ خواهد بود.

استراتژی خود را در مورد چگونگی عملکرد مواد اولیه در برابر Orbex آزمایش کنید

باز کردن یک حساب زنده