• خانه
  • وبلاگ
  • “اثرات پایه”، CPI و نحوه قضاوت در مورد عملکرد بانک مرکزی

“اثرات پایه”، CPI و نحوه قضاوت در مورد عملکرد بانک مرکزی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
"اثرات پایه"، CPI و نحوه قضاوت در مورد عملکرد بانک مرکزی


نرخ بالای تورم بریتانیا در ماه آینده کاهش خواهد یافت، عمدتاً به دلیل ریاضیات. به طور معمول شما نمی توانید چنین پیش بینی های قطعی را در بازارها انجام دهید. اما یک پدیده اساسی در اعداد CPI وجود دارد که تأثیر مهمی در سال جاری خواهد داشت. و برای معامله‌گرانی که سعی می‌کنند نحوه فشار بانک‌های مرکزی به ارزها را در نظر بگیرند، درک این محاسبه خاص بسیار مفید خواهد بود.

رمضان پاورقی EN

بریتانیا در میان اقتصادهای بزرگ با تورم دو رقمی به یک کشور پرت تبدیل شده است. بنابراین این پدیده محاسبه CPI در آنجا بسیار بارزتر است و آن را به یک مطالعه موردی ساده تر تبدیل می کند. درک اثر اغراق‌آمیز در بریتانیا تشخیص آن را در کشورهای دیگر که چندان واضح نیست آسان‌تر می‌کند. با توجه به ماهیت جهانی روندهای تورمی اخیر، این تقریباً برای همه ارزهای اصلی (ین و یوان استثناهای قابل توجه هستند) صدق می کند.

“اثرات پایه” به چه معناست؟

سرمایه گذاران و بازار معمولاً تغییر سالانه CPI را دنبال می کنند که ما آن را تورم می نامیم. این یک عدد مستقیم و خام نیست، بلکه یک محاسبه بر اساس داده های اساسی است. هر ماه اداره آمار دولتی (در بریتانیا این ONS است) قیمت سبدی از کالاها و خدمات را محاسبه کرده و آنها را در یک شاخص وزن می کند. این بخش «شاخص» شاخص قیمت مصرف کننده یا CPI است.

سپس تفاوت بین هر ماه به صورت درصد محاسبه می شود که نرخ تورم را به ما می دهد. فقط مشکل کجاست؟ نکته اینجاست که نرخ تورم با مقایسه شاخص ماه گذشته با ماه مشابه سال قبل تعیین می شود. این سال قبل “پایه” است. اگر تغییر قابل توجهی در پایه ایجاد شود، این امر بر نحوه محاسبه تورم برای ماه جاری تأثیر می گذارد. این اثری است که پایه (یعنی وضعیت تورم یک سال قبل) می تواند بر محاسبات تورم جاری داشته باشد.

این چه تاثیری بر تورم دارد؟

بیایید از انگلستان به عنوان مثال استفاده کنیم. در مارس 2022 CPI انگلستان (یعنی فهرست مطالبنه در درصد) 117.1 بود. سپس در آوریل 2022 به 120 رسید که 2.5 درصد افزایش داشت. فوراً تا مارس 2023 (این داده‌هایی است که ما به تازگی دریافت کرده‌ایم) CPI اکنون 128.9 بود و تفاوت بین شاخص اکنون و سال قبل 10.1٪ بود. بنابراین، نرخ تورم (CPI تغییر دادن) 10.1 درصد ثبت شد.

برای نگه داشتن تورم در 10.1 درصد برای ماه آینده، CPI باید 2.5 درصد افزایش یابد و به بالای 132 برسد. ناشی از تغییر شدید قیمت انرژی از Ofgem است. بنابراین، از آنجایی که مبنای محاسبه تورم ماه آینده بیشتر خواهد بود، تورم در مقایسه با آن کمتر خواهد بود.

مهمتر از آن، این به چه معناست برای ارزها؟

تغییر شاخص بهای مصرف کننده در ابتدای سال گذشته بسیار زیاد بود. در چند ماه آینده، معیار محاسبه تورم به سمت پایه های فزاینده بالاتر خواهد بود. که از نظر ریاضی تورم را پایین می‌آورد حتی اگر نرخ تورم فعلی ثابت باشد یا در واقع افزایش یابد. در حالی که نسبت به سال گذشته سریعتر رشد نمی کند، به نظر می رسد که کند شده است.

بانک‌های مرکزی از این موضوع آگاه هستند و احتمالاً سیاست‌های پولی را بر این اساس تنظیم می‌کنند. یعنی با وجود اینکه تورم هنوز بالاست، ممکن است برای ادامه افزایش نرخ ها تحت فشار زیادی نباشند. چون تورم به هر حال پایین می‌آید و می‌توانند ادعا کنند که به خاطر سیاستشان است. این وضعیت در ارزهایی که در سال گذشته شاهد تحرکات زیادی در تورم بودند، مانند بریتانیا و اتحادیه اروپا، بارزتر خواهد بود. بنابراین، معامله‌گران مراقب باشند که این بانک‌های مرکزی ممکن است با بالا نرفتن آن‌طور که از اعداد تورم انتظار می‌رود، بازارها را غافلگیر کنند.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده