اتریوم چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اتریوم چیست؟


اتریوم که در سال 2015 راه اندازی شد، یک پلتفرم غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین است که عمدتاً به خاطر ارز دیجیتال اتر (ETH) شناخته شده است. این 2 استn.d بزرگترین ارز دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار، با بیت کوین در رتبه اول.

هدف چه بود؟

برخلاف بیت کوین که در ابتدا به عنوان یک روش پرداخت طراحی شده بود، اتریوم به عنوان یک فناوری بلاک چین قابل برنامه ریزی برای ساخت هزاران برنامه و سازمان مختلف تاسیس شد. این امر باعث می‌شود اتریوم بسیار بیشتر از یک شبکه پرداخت باشد، بلکه بازاری غیرمتمرکز از برنامه‌ها، خدمات و بازی‌های نامحدودی است که توسط بلاک چین پشتیبانی می‌شوند.

اتریوم چگونه کار می کند؟

در سپتامبر 2022، اتریوم یک الگوریتم اثبات سهام را پیاده‌سازی کرد که یک مکانیسم توافقی است که توسط آن اعتبار داده‌های جدید برای بلوک‌های جدید ایجاد شده توسط شبکه‌ای از شرکت‌کنندگان (برنامه‌های خودکار) که به عنوان اعتبارسنجی شناخته می‌شوند تأیید می‌شود. هیچ تغییری در بلاک چین نمی توان ایجاد کرد مگر اینکه توسط شرکت کنندگان به توافق برسند. فرآیند اعتبار سنجی اطلاعات جدید، تصدیق نامیده می شود که شامل گروهی از اعتبار رسانان است که اعتبار آن را بررسی و رأی می دهند.

مکانیسم اجماع Gasper نامیده می شود. این شامل یک پروتکل نهایی سازی به نام Casper-FFG و الگوریتم LMD Ghost است. گاسپر از آرای تایید کنندگان برای پذیرش یا رد بلوک ها در بلاک چین استفاده می کند. گاسپر همچنین بر اجماع نظارت می‌کند و تعیین می‌کند که در مواردی که تشخیص داده می‌شود که کار غیر صادقانه انجام داده‌اند، چگونه برای کار پاداش می‌گیرند یا مجازات می‌شوند.

مصرف انرژی و ردپای محیطی

تغییر اتریوم به اثبات سهام از اثبات کار، مصرف انرژی را تا 99.95 درصد کاهش داده است. اتریوم در حال حاضر یک بلاک چین سبز در نظر گرفته می شود و گفته می شود که حتی به چشم انداز خود برای افزایش امنیت، مقیاس پذیری و پایداری نزدیک تر می شود.

کیف پول های اتریوم

دارندگان اتریوم از کیف پول ها برای تعامل با حساب اتریوم خود استفاده می کنند، همان روشی که برنامه های بانکی مرسوم کار می کنند. یک کیف پول برای ارسال وجه به حساب و دسترسی یا مدیریت اتر (ارز دیجیتال برنامه های اتریوم) مورد نیاز است.

این کیف دارای یک آدرس دیجیتالی (شبیه به آدرس ایمیل) است و حاوی کلیدهای خصوصی است که برای دسترسی به ETH و شروع تراکنش ها استفاده می شود. هر ETH کلید خصوصی خود را دارد.

محافظت از کلیدهای خصوصی

روش‌های ذخیره‌سازی مختلفی برای محافظت از کلیدها استفاده می‌شود، یکی از رایج‌ترین آنها ذخیره‌سازی سرد است که شامل گرفتن ارز دیجیتال شما، در این مورد اتر، به صورت آفلاین (یعنی بدون اتصال به شبکه یا اینترنت) است. ذخیره سازی سرد یکی از امن ترین راه ها برای ایمن سازی ارزهای دیجیتال است، البته تا حدودی ناخوشایند. روش های معمول نگهداری سرد عبارتند از:

  • کیف پول های سخت افزاری (مانند یک درایو USB که می تواند به دستگاه خاصی که از طریق آن به کیف پول دسترسی پیدا می شود وصل شود)
  • کیف پول کاغذی (چاپ کلیدها روی کاغذ، گاهی اوقات کد QR اضافه کنید)

روش های نگهداری سرد مبهم تر شامل استفاده از کیف پول های سالم (رایت کردن کلیدهای خصوصی فایل های صوتی رمزگذاری شده روی سی دی یا دیسک های وینیل)، یا انبار سرد عمیق (ذخیره فیزیکی کلیدها در یک صندوق بانکی یا حتی در یک جعبه در اعماق زمین).

اتریوم چیست؟

اتریوم چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

  • ارز دیجیتال بیت کوین برای استفاده به عنوان یک روش پرداخت ایجاد شد، در حالی که بنیانگذاران اتریوم، ویتالیک بوترین و جو لوبین، پتانسیل این پلتفرم را به عنوان شبکه ای با برنامه های متنوع فراتر از پرداخت های مجازی می دانند.
  • تعداد بیت کوین های قابل صدور به 21 میلیون محدود شده است. در مقابل، می توان مقدار نامحدودی از ETH ایجاد کرد. تا به امروز، بیش از 120 میلیون اتر در گردش وجود دارد.
  • نحوه پرداخت هزینه های پردازش تراکنش نیز بین بیت کوین و اتریوم متفاوت است. در حالی که هزینه های اتریوم (به نام گاز) توسط شرکت کنندگان درگیر در تراکنش اتریوم پرداخت می شود، هزینه تراکنش بیت کوین بر عهده شبکه بیت کوین است.
  • تفاوت دیگر بین اتریوم و بیت کوین استفاده از مکانیسم های اجماع است. اتریوم در سپتامبر 2022 به مکانیسم اثبات سهام روی آورد، در حالی که بیت کوین همچنان از روش اجماع اثبات کار استفاده می کند، که شامل استخراج بسیار انرژی بر است.

بیشتر در مورد گاز

گاز «سوختی» است که به اتریوم اجازه کار می دهد. میزان تلاش محاسباتی مورد نیاز برای انجام برخی فعالیت ها در شبکه اتریوم را اندازه گیری می کند. هر تراکنش در شبکه به منابع محاسباتی نیاز دارد. گاز به کارمزد مورد نیاز برای یک تراکنش اشاره دارد و به ETH پرداخت می شود. قیمت گاز به gwei نشان داده شده است (هر gwei معادل 0.000000001 ETH (10-9 ETH) است.

مقیاس پذیری اتریوم

توسعه شاردینگ در سال 2023 برای رفع نیاز به مقیاس پذیری ادامه دارد. این ارتقاء چند مرحله ای شامل پارتیشن بندی (تقسیم) پایگاه داده اتریوم بین شبکه آن برای توزیع بار و کاهش زمان محاسبات است. هر خرده یک قطعه نامیده می شود و توسط کسانی که دارای سهام ETH هستند روی آن کار می کنند. مزیت بخش‌ها این است که به تعداد افزایش اعتباردهنده‌ها اجازه می‌دهند به طور همزمان کار کنند و زمان توافق را کاهش می‌دهند. به این فرآیند، اجماع شاردینگ گفته می شود.

چه چیزی بر قیمت اتریوم تأثیر می گذارد؟

به عبارت ساده، عرضه و تقاضا، یعنی. اگر تقاضا برای اتر افزایش یابد، قیمت ETH افزایش خواهد یافت (و بالعکس). اما چه چیزی بر عرضه و تقاضا تأثیر می گذارد؟

  • پتانسیل تراکنش های بیشتر در ثانیه یا کارمزد تراکنش های کمتر می تواند شبکه را جذاب تر کرده و کاربران بیشتری را به پلتفرم جذب کند.
  • جوایز بیشتر برای سهام طولانی‌تر یا بزرگ‌تر نیز می‌تواند بر عرضه/تقاضا تأثیر بگذارد.
  • ارتقاء پلتفرم نیز می‌تواند تأثیر داشته باشد، همراه با ازدحام شبکه و هزینه‌های گاز.
اتریوم چیست؟

تجارت CFD در اتریوم

مانند سایر ارزهای دیجیتال، ETH را می توان از طریق حساب های Contract for Difference (CFD) از جمله ETH/USD CFD با استفاده از پلتفرم های معاملاتی مانند MetaTrader 4 (MT4) معامله کرد. در جریان معاملات CFD، معامله‌گر معمولاً در مورد نوسانات (حرکات) قیمت ارز دیجیتال بدون داشتن مالکیت واقعی آن حدس و گمان می‌زند. یافتن یک کارگزار CFD قابل اعتماد بسیار مهم است، به خصوص کاری که تجربه صنعتی درجه یک و پشتیبانی قابل اعتماد مشتری را ارائه می دهد. عوامل دیگری که باید در هنگام انتخاب یک کارگزار CFD در نظر بگیرید، پلتفرم (های) معاملاتی است که ارائه می دهند، منابع آموزشی متنوعی که به شما کمک می کند تاجر بهتری شوید، اخبار بازار روزانه و بینش در مورد رویدادهای مالی و ژئوپلیتیک جهانی. همچنین، به دنبال یک کارگزار CFD باشید که اسپرد ارزان و ثابت ارائه می دهد.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.