• خانه
  • وبلاگ
  • اتحادیه اروپا (نوعی) با سقف قیمت گاز موافقت می کند، حالا چه؟

اتحادیه اروپا (نوعی) با سقف قیمت گاز موافقت می کند، حالا چه؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اتحادیه اروپا (نوعی) با سقف قیمت گاز موافقت می کند، حالا چه؟


پس از پایان روز اول نشست شورای اروپا در روز گذشته، مشخص شد که سران اتحادیه اروپا در نهایت بر سر سقفی که می توان آن را سقف قیمت نفت روسیه نامید، به توافق رسیدند. این به معنای عقب نشینی آلمان بود که تاکنون با چنین اقداماتی مخالفت کرده بود. دراگی، نخست وزیر ایتالیا، سخنرانی کرد که در آن رهبران آلمان را به دلیل جلوگیری از افزایش سقف قیمت ها و ادامه حمایت درآمد از روسیه مورد انتقاد قرار داد. بسیاری از تحلیلگران از تغییر موضع آلمان ابراز تعجب کردند و به اخطارها و حاشیه‌هایی در این طرح اشاره کردند. اما توضیح ممکن است بسیار ساده تر باشد.

در چند ماه گذشته، آلمان برای پر کردن ذخایر گاز خود قبل از فصل زمستان تلاش کرده است و نشان داده است که تمایل دارد برای تامین منابع خود هر قیمتی بپردازد. این یکی از دلایلی است که قیمت بنزین از تابستان تا این حد جهش کرده است. با این حال، آلمان تقریبا به ظرفیت ذخیره سازی رسیده است و در پر کردن مخازن خود جلوتر از برنامه است. این بدان معناست که آلمان اکنون می تواند خرید خود را به تعویق بیندازد و می تواند سقف قیمت را بپذیرد.

سوخت در حال انباشته شدن است

علاوه بر این، قیمت های بالای پرداخت شده در اروپا، عرضه زیادی را به خود جلب کرده است که ده ها کشتی حامل LNG در سواحل اروپا در حال توقف هستند و منتظر تحویل محموله هستند. پایانه‌های LNG – عمدتاً در اسپانیا و پرتغال – با ظرفیت کامل و پربار کار می‌کنند. این امر باعث شده است که قیمت ذخایر LNG اخیراً افزایش یابد زیرا اروپا به طور مؤثر گاز را در دریا در تانکرها ذخیره می کند.

آیا این بدان معناست که اروپا گاز کافی برای زمستان دارد؟ هنوز یک بحث باز است. ظرفیت ذخیره سازی برای تامین قاره در طول زمستان با فرض تامین پایدار گاز از طریق خطوط لوله طراحی شده است. پس از تعطیلی و انفجارهای بعدی نورد استریم 1، عرضه از روسیه به شدت کاهش یافت. روسیه همچنان به ارسال گاز از طریق اوکراین به اسلواکی و از آنجا به بقیه اروپا ادامه می دهد. با فرض اینکه هیچ گونه اختلالی در تدارکات روسیه یا حملات تروریستی در خط لوله نروژی-آلمانی وجود نداشته باشد، اروپا احتمالا از زمستان جان سالم به در خواهد برد. اما این فرض خوبی در زمان جنگ نیست.

بیرون های حک شده

آلمان تنها کشوری نبود که امتیازاتی را به دست آورد. مجارستان توافقی دریافت کرد که سقف قیمت بر قراردادهای جاری تأثیری نخواهد داشت و هلند نگران نحوه تأمین مالی سقف قیمت بود. در نتیجه، زبان نهایی تا حدودی نامشخص است. سقف قیمت “پویا” است و انتظار می رود که به طور منظم با صلاحدید مقامات اتحادیه اروپا تعدیل شود. وقتی صحبت از بودجه به میان می آید، این زبان حتی مبهم تر است و به مواردی مانند “تصمیمات مشترک در سطح اروپا” اشاره می کند.

با این حال، این بدان معنا نیست که استدلال اولیه اصلی آلمان اشتباه است. مداخله در بازار ساختار مشوق را تغییر می دهد. راه حل آلمان برای قیمت های بالاتر این بود که هزینه ها را به مصرف کنندگان منتقل کند تا مصرف کمتر را تشویق کند. کشورهای دیگر استدلال می کنند که تقاضا برای انرژی غیرکشش است، زیرا این منبع حیاتی برای گرم کردن خانه ها و باز نگه داشتن کارخانه ها است. همانطور که قبلا ذکر شد، وضعیت اقتصادی آلمان با سایر کشورهای بزرگ متفاوت است، به این معنی که راه حل ایده آل برای آنها متفاوت است.

در حالی که سقف قیمت در این مرحله یک توافق است، ابهام پیشنهاد احتمالاً منجر به دور جدیدی از بحث در مورد سطوح قیمت و بودجه خواهد شد. که باز هم احتمالاً شکاف شمال-جنوب را شکافته است.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم. اکنون حساب Orbex خود را باز کنید.