ابزارهای نمودار در متاتریدر 4

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ابزارهای نمودار در متاتریدر 4


هنگامی که یک حساب معاملاتی فارکس باز می کنید و شروع به معامله می کنید، باید یاد بگیرید که چگونه از چندین ابزار برای کمک به تصمیم گیری آگاهانه معاملات استفاده کنید. علاوه بر خواندن اخبار بازار و انجام تحلیل فاندامنتال، به انجام تحلیل تکنیکال نیز نیاز دارید. ترسیم نمودار فارکس برای تحلیل تکنیکال، با استفاده از مشاوران متخصص و آزمایش ضروری است. به همین دلیل است که یادگیری نحوه خواندن نمودارهایی مانند نمودار خطی، نمودار میله ای یا نمودار شمعی به شما کمک می کند تا یک معامله گر کارآمدتر و مطمئن تر شوید.

در این مقاله به نمودارها، نحوه خواندن آنها، انواع مختلف نمودارها و موارد دیگر خواهیم پرداخت.

ابزارهای نمودار در متاتریدر 4

نحوه خواندن نمودارهای فارکس

برای شروع، باید نموداری را در پلتفرم معاملاتی MT4 خود باز کنید. سپس می توانید نوع نمودار را انتخاب کنید: نمودار خطی، نمودار میله ای یا نمودار شمعی. از آنجایی که نمودار قیمت تغییرات قیمت یک اوراق بهادار و زمان را نشان می دهد، باید بتوانید نقاط قیمت و همچنین چارچوب زمانی نمودار را درک کنید.

نمودار 1 دقیقه ای یا نمودار حداکثر 1 ماهه.

نحوه باز کردن نمودار در MT4

برای باز کردن نمودار، وارد MT4 شوید. یک جفت ارز خاص را از پنجره ساعت بازار انتخاب کنید، روی آن کلیک راست کرده و سپس گزینه باز شدن پنجره نمودار را انتخاب کنید.

همچنین، در گوشه سمت راست بالای پنجره MetaTrader 4، می‌توانید روی دکمه mt4_new_chart_ در نوار ابزار استاندارد کلیک کنید و سپس یک جفت ارز را انتخاب کنید.

هنگامی که نمودار جدیدی را باز می کنید، می توانید عملکرد قیمت جفت ارز انتخابی خود را مشاهده کنید. می توانید نمودار خود را سفارشی کنید و الگوی دلخواه خود را ایجاد کنید.

اجزای اصلی نمودار

با نمودار فارکس می توانید تغییرات قیمت یک جفت ارز را مشاهده کنید. نمودار دو محور را نشان می دهد: محور عمودی یا y که قیمت را نشان می دهد و محور افقی یا محور x که یک دوره زمانی خاص را نشان می دهد.

پیشرفت عملکرد قیمت از سمت چپ به سمت راست نمودار رخ می دهد و در نتیجه جدیدترین داده های قیمت در سمت راست نمایش داده می شود. نشانگرهای محور x یک دوره زمانی خاص را نشان می دهند که بسته به بازه زمانی انتخاب شده برای نمودار می تواند متفاوت باشد.

3 نوع اصلی نمودار

ما 3 نوع نمودار اصلی در MT4 داریم: نمودارهای میله ای، شمعی و خطی. شما می توانید هر یک از این موارد را در نوار ابزار استاندارد انتخاب کنید: mt4_standard_tool_bar.

  • برای ایجاد نمودار میله ای، دکمه Bar Chart را از نوار ابزار نمودارها، Alt + 1، گزینه معادل آن از پنجره Chart Setup فشار دهید، یا دستور منوی Charts – Bar Chart را اجرا کنید.
  • برای ایجاد نمودار شمعی، دکمه Chart “Candlesticks”، Alt + 2، گزینه مربوطه را از پنجره تنظیم نمودار فشار دهید یا دستور منو “Charts – Candlesticks” را اجرا کنید.
  • برای ایجاد نمودار خطی، دکمه Line Chart، Alt + 3، گزینه مربوطه از پنجره Chart Setup را فشار دهید یا دستور منو “Graphs – Line Chart” را اجرا کنید.
ابزارهای نمودار در متاتریدر 4

نمودار میله

نمودار میله ای OHLC از یک خط عمودی و دو خط افقی تشکیل شده است. انتهای بالایی و پایینی خط عمودی نشان دهنده بالاترین (H) و کمترین (L) سطح قیمت در یک دوره زمانی معین است. دو خط افقی به ترتیب سطوح قیمت باز (O) و بسته شدن (C) را نشان می دهند. بنابراین، نمودارهای میله ای معمولاً به عنوان “میله های OHLC” شناخته می شوند.

نمودارهای میله ای بسته به صعودی یا نزولی بودن رنگ های مختلفی دارند.

سبز برای نشان دادن صعودی یا خرید میله ها استفاده می شود، به این معنی که قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت افتتاحیه است.

قرمز برای نشان دادن نوارهای نزولی یا میله های فروشندگان استفاده می شود، به این معنی که قیمت بسته شدن کمتر از قیمت افتتاحیه است.

نمودارهای شمع

هنگامی که یک شکل جعبه به نوارهای OHLC اضافه می شود، به یک نوار شمعدانی تبدیل می شود. به جای یک خط عمودی و دو خط افقی، نوار شمعدان دارای شکل مستطیلی است که نمایانگر بدنه شمع است. قیمت باز و بسته شدن به ترتیب از نقطه شروع و پایان بدنه به تصویر کشیده شده و رنگ بدنه جهت حرکت قیمت را نشان می دهد.

وقتی بدنه شمعدان سبز یا توخالی است (مطابق با رنگ پس زمینه نمودار)، به معنای شمع صعودی است. برعکس، اگر شمعدان قرمز باشد، نشان دهنده یک شمع نزولی است.

علاوه بر این، یک شمعدان معمولاً شامل دو خط است، یعنی سایه و فتیله. پسوندهای بالا و پایین این خطوط نشان دهنده بالاترین و کمترین قیمت های بدست آمده در یک دوره معین است.

میله‌های مقدس که به آنها میله‌های ژاپنی نیز گفته می‌شود، نام خود را از ریشه و نظریه بازار مرتبط با آنها گرفته‌اند. معامله گران فارکس آنها را ترجیح می دهند زیرا الگوهایی را تشکیل می دهند که به عنوان سیگنال های بازار برای خرید یا فروش معاملات ارز عمل می کنند. نمودارهای کندل استیک به دلیل توانایی آنها در فشرده سازی مؤثر اطلاعات هنگام ارائه، محبوبیت زیادی به دست آورده اند.

نمودارهای خطی

نمودار خطی نسخه ساده تری از عملکرد قیمت را در مقایسه با نمودارهای میله ای و شمعی نشان می دهد. این به این دلیل است که فقط قیمت های بسته شدن را برای دوره های خاص نشان می دهد و پیوند می دهد.

عناصر نمودار MT4

محور X که به عنوان محور افقی نیز شناخته می شود، در پایین هر نمودار قرار دارد و نشان دهنده خط زمانی است. دوره های زمانی مختلف را بر اساس چارچوب زمانی انتخاب شده برای تحلیل بازار مانند دقیقه، ساعت، هفته یا ماه به هم متصل می کند. هرچه بیشتر به چپ حرکت کنید، دوره های قدیمی تر را بیشتر می بینید، در حالی که هر چه بیشتر به سمت راست حرکت کنید، دوره های جدیدتر را بیشتر می بینید.

محور Y که در سمت راست نمودار قرار دارد، نشان دهنده محور عمودی است و مقادیر اندازه گیری شده در پیپ را نشان می دهد.

قیمت ها از پایین به بالای نمودار افزایش می یابد. روند صعودی نشان دهنده افزایش قیمت ها از چپ به راست است. از سوی دیگر، کاهش روند نزولی را نشان می دهد.

یک روند جانبی یا افقی نشان می دهد که قیمت ها در محدوده ای از قیمت ها به سمت بالا یا پایین حرکت می کنند.

قیمت پیشنهادی و استعلام

خطی در نمودار که دائماً در حال حرکت است، خط قیمت نامیده می شود و قیمت Bid فعلی یک جفت ارز را نشان می دهد. اگر می‌خواهید یک جفت ارز بخرید، باید از قیمت Ask استفاده کنید، اما اگر جفت ارز می‌فروشید، به قیمت Bid پیشنهاد می‌شود.

اگر روی نموداری راست کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید، می توانید هر دو خط قیمت را در متاتریدر 4 ببینید. تب Common را انتخاب کنید و گزینه Show Ask Line را علامت بزنید و سپس روی OK کلیک کنید.

اسپرد فضای بین خط درخواست و خط پیشنهاد است. بسته به جفت ارز و میزان نقدینگی آن، فاصله می تواند متفاوت باشد. این همچنین کمیسیونی است که کارگزار شما در هر معامله انجام می دهد.

ابزارهای نمودار در متاتریدر 4

چارچوب زمان

در MetaTrader 4، می توانید بین تایم فریم های زیر یکی را انتخاب کنید:

  • دقیقه: 1 (M1)، 5 (M5) و 15 (M15) دقیقه.
  • ساعت: 1 (H1) و 4 (H4) ساعت.
  • روزانه: D1
  • هفتگی: W1
  • ماهانه: تعداد

برای تغییر بازه زمانی نمودار، روی دکمه mt4_tb_charts_period_button در جعبه ابزار استاندارد MT4 کلیک کنید. یا می توانید روی نمودار کلیک راست کرده و دوره مورد نظر برای نمایش را انتخاب کنید.

تحلیل تجاری

قبل از انجام معامله، می توانید از نمودارهایی با بازه های زمانی مختلف برای بهبود تحلیل بازار خود استفاده کنید و دید جامع تری از روند کلی یک جفت ارز خاص به دست آورید.

نمودارها را سفارشی کنید

شما می توانید با ایجاد الگوهای نمودار خود در زمان تجزیه و تحلیل معاملات خود صرفه جویی کنید. برای سفارشی کردن نمودارهای خود در MT4، روی نمودار خود راست کلیک کرده و روی خواص کلیک کنید. سپس می توانید عناصر نمودار را تنظیم کنید. برای ذخیره الگوی نمودار خود،

روی نمودار کلیک راست کرده، گزینه Save Template را انتخاب کنید، نام آن را بگذارید و روی Save کلیک کنید.

اگر در تجارت فارکس تازه کار هستید، IronFX یک کتابخانه جامع از منابع آموزشی برای کمک به تجارت فارکس در MT4 فراهم می کند. به وب سایت ما بروید و مدرسه یا وبلاگ IronFX ما را بررسی کنید تا به دوره های رایگان فارکس، کتاب های الکترونیکی، وبینارها و تجزیه و تحلیل تخصصی دسترسی رایگان داشته باشید.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.

مشترک شدن در خبرنامه ما

لطفا توجه داشته باشید که ایمیل شما فقط برای اهداف بازاریابی استفاده خواهد شد. لطفا برای اطلاعات بعدی قوانین خصوصی ما را مطالعه کنید