آینده یورو و دلار چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آینده یورو و دلار چیست؟


در 5 سپتامبر 2022، یورو به دلار آمریکا (EUR/USD) در بحبوحه بدتر شدن چشم انداز کلی اقتصادی در منطقه یورو به دلیل توقف عرضه گاز روسیه به اروپا، به زیر 99 سنت رسید.

پس از یک رالی کوتاه که به دلیل تصمیم اخیر بانک مرکزی اروپا (ECB) برای افزایش هر سه نرخ بهره کلیدی به میزان 75 واحد پایه ایجاد شد، جفت یورو دلار در 12 سپتامبر به بالاترین سطح 1.0197 دلار رسید و سپس در برابر برابری معامله شد. در 27 اکتبر، EUR/USD با 1.0032 دلار معامله شد.

جفت ارز EUR/USD تا به امروز 13.6 درصد کاهش یافته است. افت ارزش مشابه زیان هایی است که در سال 2015 مشاهده شد، زمانی که بانک مرکزی اروپا یک برنامه محرک بزرگ را اجرا کرد.

در این مقاله، ما به عوامل محرک جفت ارز و آنچه در پیش است برای EUR/USD در ادامه تجارت در سطح برابری خواهیم پرداخت.

آینده یورو و دلار چیست؟

تجارت EUR/USD تاکنون در سال 2022 چگونه است؟

پس از سقوط از 1.2275 دلار در اوایل سال 2021، EUR/USD سال 2022 را با قیمت 1.1375 دلار آغاز کرد. در اوایل فوریه، این جفت به بالاترین سطح 1.1495 دلار رسید و به طور پیوسته به پایین ترین سطح 1.0380 دلار در 13 می سقوط کرد.

از پایین ترین سطح ماه ژوئن، قیمت به 1.0790 دلار افزایش یافت و به 1.04 دلار سقوط کرد. EUR/USD در 13 ژوئیه 2022 به طور موقت برابری را نقض کرد زیرا بازارها به داده های تورم ایالات متحده واکنش نشان دادند. به دنبال آن یک جهش فوری دنبال شد که EUR/USD را به بالای 1.0100 دلار بازگرداند.

در 5 سپتامبر، پس از اینکه روسیه خط لوله اصلی گاز خود به اتحادیه اروپا را تعطیل کرد، این جفت برای اولین بار در 20 سال گذشته به زیر سطح 0.99 دلار سقوط کرد و چشم انداز اقتصادی منطقه یورو را بی ثبات کرد.

سپس یورو/دلار آمریکا برای مدت کوتاهی افزایش یافت که با تصمیم بانک مرکزی اروپا در مورد نرخ بهره در 8 سپتامبر تقویت شد، که سه نرخ بهره کلیدی بانک مرکزی اروپا – عملیات تامین مالی اصلی، تسهیلات وام نهایی و تسهیلات سپرده – را به 1.25٪، 1.50٪ و 0.75٪ رساند. به ترتیب.

این جفت در 12 سپتامبر 2022 به بالاترین سطح 1.0317 دلار رسید، قبل از اینکه به شدت سقوط کرد تا در محدوده برابری معامله شود.

برای مدت کوتاهی در 16 سپتامبر به بالای 1 دلار رسید و در چند روز آینده قبل از اینکه دوباره به زیر برابری برسد، افزایش یافت. در 27 سپتامبر، EUR/USD به کمترین حد خود در سال 2022 تاکنون 0.95892 دلار سقوط کرد.

اما یک ماه بعد دوباره برگشت و در 26 اکتبر از برابری بالاتر رفت.

چه چیزی یورو را به حرکت در می آورد؟

یورو در ماه‌های اخیر در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده در مورد سلامت اقتصاد منطقه یورو به طور پیوسته سقوط کرده است زیرا تورم به بالاترین حد خود رسیده و رشد کاهش یافته است.

تورم و کاهش رشد

ضعف در اقتصاد منطقه یورو عمدتا به دلیل تورم بالا و افزایش هزینه های انرژی و استقراض است.

اروپا به شدت به انرژی و غذای روسیه از اوکراین وابسته است. جنگ، همراه با تحریم های غرب علیه مسکو، به معنای افزایش بی سابقه قیمت انرژی و مواد غذایی بوده است. صادرات متوقف شده است و غرب در تلاش است تا وابستگی خود به نفت و گاز روسیه را کاهش دهد و اتحادیه اروپا ممنوعیت تدریجی محصولات نفتی روسیه را طی شش ماه آینده تصویب کرد.

نتیجه تورم در منطقه بود که به سطوح بی سابقه ای رسید و در عین حال بر چشم انداز رشد تاثیر گذاشت. بر اساس داده ها از یورواستات، قیمت مصرف کننده منطقه یورو در ماه سپتامبر نسبت به مدت مشابه سال قبل 9.9 درصد افزایش یافت که نسبت به 9.1 درصد در ماه اوت افزایش داشت.

همانطور که انتظار می رفت، عوامل اصلی افزایش بی سابقه قیمت ها هزینه های انرژی بود که انتظار می رفت در سپتامبر 40.8 درصد (در مقایسه با 38.6 درصد در آگوست) و تورم مواد غذایی که انتظار می رفت در سپتامبر از 10.8 درصد (از 10.6) افزایش یابد. ٪ در ماه آگوست).

بحران گاز روسیه

یورو در 5 سپتامبر به زیر 99 سنت سقوط کرد زیرا روسیه با بستن خط لوله اصلی گاز خود به اروپا، نورد استریم 1، بحران انرژی را تشدید کرد.

به گفته پیت هاینس کریستینسن، استراتژیست ارشد بانک Danske در کپنهاگ، بحران گاز ضربه دیگری به چشم انداز اقتصادی اروپا است که باعث ضعیف شدن یورو در کوتاه مدت به دلیل خطرات حاکمیتی شده است.

در عین حال، بسته محرک دیگری از آلمان تلاشی برای حفظ رشد است که پیش‌بینی تورم و کار بانک مرکزی اروپا را پیچیده‌تر می‌کند.»

قبل از تعطیلی، آلمان در 4 سپتامبر از یک طرح کمکی به ارزش حدود 65 میلیارد یورو رونمایی کرد.

فنلاند همچنین اعلام کرد که با برنامه کمک 10 میلیارد دلاری بازار انرژی خود را تثبیت خواهد کرد. در 3 سپتامبر، سوئد 23 میلیارد دلار ضمانت نقدینگی برای شرکت های انرژی خود را در تلاش برای جلوگیری از بحران مالی گسترده تر اعلام کرد.

موضع جنگ طلبانه بانک مرکزی اروپا

تورم فزاینده بانک مرکزی اروپا را مجبور کرد که موضع جنگ طلبانه تری اتخاذ کند. در نشست ECB در ماه ژوئن، این بانک اقدامی غیرمعمول را انجام داد و متعهد به افزایش نرخ بهره در ماه های جولای و سپتامبر شد.

با این حال، یورو همچنان تحت فشار است که عمدتاً به دلیل چشم انداز وخیم اقتصاد منطقه یورو است. در حال حاضر، فدرال رزرو آمریکا (فدرال رزرو) که در اجرای سیاست های پولی سختگیرانه تهاجمی تر است، تأثیر بیشتری بر نرخ مبادله یورو/دلار آمریکا نسبت به بانک مرکزی اروپا دارد.

در ماه جولای، بانک مرکزی اروپا برای اولین بار در بیش از یک دهه گذشته، هر سه نرخ بهره اصلی را 50 واحد افزایش داد، که انتظارات بازار را پشت سر گذاشت و دستورالعمل خود را برای حرکت 25 واحد پایه نقض کرد.

در جلسه 8 سپتامبر، بانک تصمیم گرفت هر سه نرخ بهره اصلی را 75 واحد افزایش دهد. این حرکت مطابق با انتظارات بازار بود.

آینده یورو و دلار چیست؟

چه چیزی دلار آمریکا را هدایت می کند؟

یک پناهگاه امن

دلار آمریکا به طور پیوسته در حال تقویت است. شاخص دلار آمریکا (DXY) که ارزش دلار آمریکا را در برابر سبدی از ارزها اندازه گیری می کند، در سال جاری تاکنون بیش از 13 درصد رشد داشته است. دلار از وضعیت امن خود سود برده است زیرا تقاضا برای دلار آمریکا از زمان حمله روسیه به اوکراین افزایش یافته است.

از آن زمان به بعد، جریان های امن به دلیل ترس از کاهش رشد جهانی و ترکیبی از تورم بالا و رکود اقتصادی ادامه یافته است. (باtagflation) افزایش یافته است. بازار سهام ایالات متحده در ماه ژوئن به بازار نزولی سقوط کرد و در بازار اوراق قرضه، بازده اوراق دو و 10 ساله معکوس شد. این اغلب به عنوان یک هشدار رکود شناخته می شود.

اروپا به دلیل نزدیکی به جنگ روسیه و وابستگی به گاز روسیه بیشتر از آمریکا به رکود می رود، اما احتمال رکود اقتصادی ایالات متحده نیز در حال افزایش است.

یاستربوف فدرال رزرو آمریکا

دلار همچنین از یک فدرال رزرو فزاینده سود برد، به ویژه در مقایسه با بانک مرکزی اروپا.

با افزایش تورم ایالات متحده به بالاترین حد در 40 سال گذشته، فدرال رزرو به سرعت به برنامه خرید اوراق قرضه پایان داد و چرخه افزایش نرخ را آغاز کرد. در نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در ماه مارس، فدرال رزرو نرخ بهره را 25 واحد پایه افزایش داد و پس از آن در ماه می 50 واحد افزایش یافت. سپس در سه جلسه متوالی در 16 ژوئن، 27 ژوئیه و 21 سپتامبر، نرخ بهره را 75 واحد پایه دیگر افزایش داد و نرخ وام یک شبه معیار را به محدوده 3.0% تا 3.25% رساند.

فدرال رزرو اعلام کرده است که برای کنترل تورم به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد. بانک مرکزی اروپا تا همین اواخر شروع به افزایش نرخ نکرد، حتی با وجود اینکه تورم به رکورد 8.6 درصد رسیده است.

در یک کنفرانس خبری در ماه سپتامبر، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو گفت که بانک مرکزی ایالات متحده به حرکت خود ادامه خواهد داد. [their] سیاستگذاری هدفمند” برای دستیابی به تورم 2 درصدی است و انتظار دارد “ادامه افزایش ها مناسب باشد”. سخنرانی پاول نشانه مستقیمی از قصد فدرال رزرو برای مهار تورم ایالات متحده بود که باعث تقویت بیشتر دلار در برابر اکثر رقبای اصلی و کاهش اشتهای بازار برای سایر دارایی های امن مانند طلا و نقره شد.

پیش بینی EUR/USD: 2022 و پس از آن

با توجه به افزایش نگرانی‌ها از تورم و رکود و اقدامات بانک مرکزی بسیار مورد توجه، بیایید نگاهی به پیش‌بینی تحلیلگران برای یورو/دلار آمریکا بیندازیم و اینکه آیا نشانه‌هایی از بازگشت وجود دارد یا خیر.

کریس ترنر، رئیس بازارهای جهانی بانک هلندی ING Group در بررسی ارزهای خارجی خود در 24 اکتبر، معتقد است که جفت ارز EUR/USD در کوتاه مدت در اطراف سطح برابری معامله خواهد شد، زیرا تأثیر اقدامات حمایتی انرژی در اروپا در حال حاضر اعمال شده است. بانک مرکزی اروپا قادر به رقابت با فدرال رزرو نیست. در یک پیش‌بینی بلندمدت EUR/USD که چند ماه قبل در 11 ژوئیه 2022 منتشر شد، ترنر و همکار ING، فرانچسکو پزوله فاش کردند که تیم ING به احتمال رکود فنی (دو فصل متوالی رشد منفی) در یورو نگاه می‌کند. منطقه در سه ماهه چهارم 2022 و سه ماهه اول 2023.

سلب مسئولیت: این اطلاعات توصیه سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه ارتباطات بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.