آیا ECB فقط فدرال رزرو را پیش بینی کرد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا ECB فقط فدرال رزرو را پیش بینی کرد؟


از زمان شروع بحران بانکی تنها یک هفته پیش، بازارها انتظارات خود را از بانک های مرکزی تعدیل کردند. به طور گسترده پذیرفته شده است که عامل اصلی ضعف در بخش بانکی در حال حاضر نرخ بهره بالاتر است. این منجر به این نتیجه طبیعی شد که فدرال رزرو در جلسه هفته آینده به این شدت یا اصلاً صعود نخواهد کرد. اما این ممکن است بر اساس چند فرض عجولانه باشد.

فدرال رزرو ممکن است همچنان در حالت انقباض باشد

پس از آخرین جلسه، فدرال رزرو اساساً اعلام کرد که در ماه مارس 25 واحد پایه دیگر افزایش خواهد یافت. ظاهراً در قالب بیان شده بود، پاول این ایده را به وضوح بیان کرد که فدرال رزرو در حال آماده شدن برای توقف است. او به طور خاص گفت “چندین” افزایش دیگر، احتمالا شامل جلسات مارس و مه.

از آن زمان، حدس و گمان ها در مورد آنچه فدرال رزرو انجام خواهد داد بسته به رویدادها بسیار متفاوت بوده است. 50bps اولین بار پس از اعداد از دست دادن شغل در ژانویه مطرح شد. این موضوع کمتر از دو هفته پیش زمانی که پاول در مقابل کنگره شهادت داد و گفت فدرال رزرو ممکن است سرعت افزایش را افزایش دهد، به موضوع غالب تبدیل شد. اکنون این وضعیت کاملاً برعکس شده است، با احتمال 50/50 افزایش 25 bps یا عدم افزایش.

حدس و گمان خیلی زیاد؟

مسئله این است که همه این تغییرات بر اساس خواندن برگ چای از آنچه فدرال رزرو ممکن است در مورد نقاط داده فکر کند، است. تا آنجا که به “روایت” فدرال رزرو مربوط می شود، 25bps همچنان برنامه بازی است. این چیزی است که پس از جلسه رسما اعلام شد و مقامات تا پایان دوره خاموشی فدرال رزرو در مورد آن صحبت کردند. به عبارت دیگر، اگر فدرال رزرو امتیاز یک چهارم را اعلام کند، تغییری نسبت به دستورالعمل قبلی که ارائه کرده است، نخواهد بود.

بانک مرکزی اروپا را وارد کنید، که دیروز نرخ های بهره را همانطور که انتظار می رفت 50 واحد در ثانیه افزایش داد، بدون اینکه واکنشی در EURUSD نداشته باشد. بانک مرکزی اروپا برنامه تلگراف شده خود را دنبال کرد و گفت که آنها بر تورم متمرکز هستند و اقدامات دیگری برای حل مشکل بانکی انجام خواهد شد. این جداسازی جنبه های سیاست و مداخله است که قبلاً به آن اشاره کردیم. به طور کلی تصور می شود که بانک های مرکزی دو ابزار اصلی برای تأثیرگذاری بر بازارها دارند: نرخ بهره و ترازنامه. اگرچه بانک‌های مرکزی ابزار اصلی سیاست‌گذاری هستند، اما می‌توانند از اقدامات دیگری برای مقابله با مشکلات خاص استفاده کنند. بنابراین، ممکن است کمی زود باشد که فرض کنیم فدرال رزرو از تلاش های خود برای کنترل تورم برای حمایت از بخش بانکداری عقب نشینی می کند، همانطور که ممکن است برای این فرض که فدرال رزرو 50 واحد در ثانیه افزایش یابد، کمی زود باشد.

بازار دوباره از خودش جلو می زند

یکشنبه گذشته، فدرال رزرو تسهیلات جدیدی به نام BTFP را اعلام کرد که عملاً وام های کوتاه مدت نامحدودی را به بانک هایی که نیاز به نقدینگی دارند و با نرخ های بهره بالا ضربه می زنند، ارائه می دهد. اگرچه از معامله گران سهام حمایت نکرد و سهام بانکی در چند روز گذشته به شدت سقوط کرد، اما ممکن است توسط مقامات فدرال رزرو کافی تلقی شود. همانطور که ECB اقدامات SNB برای محافظت از Credit Suisse را کافی تشخیص داد.

استفاده بانک مرکزی اروپا از این اصل بدون هیچ گونه اثرات نامطلوب چشمگیری – در واقع، سهام بانک های اروپایی پس از تصمیم بانک مرکزی اروپا افزایش یافت – می تواند چنین اقدامی را توسط فدرال رزرو تشویق کند. شاید افزایش 50 واحدی نباشد، زیرا فدرال رزرو نگفته است که در جلسه بعدی این کار را انجام خواهد داد. اما فدرال رزرو همچنان به دنبال حفظ اعتماد خود در مبارزه با تورم است که می تواند با برآورده کردن پیش بینی خود برای افزایش یک چهارم واحدی در هفته آینده انجام دهد.

حال باید دید که آیا بازار تا قبل از چهارشنبه با این نوع تفکرات سازگار می شود یا خیر.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم

باز کردن یک حساب زنده