• خانه
  • وبلاگ
  • آیا پروتکل ویندزور به معنای پایان برگزیت است؟

آیا پروتکل ویندزور به معنای پایان برگزیت است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا پروتکل ویندزور به معنای پایان برگزیت است؟


در مورد امضای آنچه که اکنون پروتکل ویندزور نامیده می شود، سر و صدای زیادی به پا شد. قرار بود توافق بین اتحادیه اروپا و بریتانیا به پروتکل ایرلند شمالی پایان دهد، پروتکلی که سال ها روند برگزیت را به تعویق انداخته بود. در حالی که در ابتدا با توجه به انتظارات مبنی بر بهبود روابط بین اقتصادها، پوند افزایش یافت، اما برخی از مشکلات وجود داشت.

پوند متعاقباً تحت تأثیر تعدادی دیگر از مسائل کلان اقتصادی قرار گرفت. عدم اطمینان در مورد پروتکل مانع دیگری برای جلوگیری از افزایش پوند بود. و به نظر می رسد که عدم قطعیت برای مدتی بیشتر ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر، اگر حل شود، ممکن است ضربه دیگری به جفت ارز وارد شود. بنابراین، در اینجا مواردی وجود دارد که باید در فرآیند پروتکل ویندزور مراقب آنها بود که می تواند بازارها را متزلزل کند:

موضوع بزرگتر از پروتکل است

وضعیت اطراف ایرلند شمالی ظریف، پیچیده و دارای سابقه طولانی است. اما چند نکته کلیدی وجود دارد که برای نحوه واکنش بازار مهم است. مشکل اصلی در مورد دریافت پروتکل ویندزور به کسب آرای کافی در پارلمان نیست. انتظار می‌رود اکثریت قریب به اتفاق محافظه‌کاران و حتی تعداد بیشتری از نمایندگان حزب کارگر به آن رای مثبت بدهند. یعنی برای تمام اهداف عملی می توان آن را کار انجام شده در نظر گرفت.

اما برخی مسائل داخلی وجود دارد که رای را متوقف می کند و باعث ایجاد عدم اطمینان در مورد چیزهای دیگر فراتر از موضوع پروتکل می شود. و بیشتر برای بازار ارز مناسب هستند. البته اولین مورد، رابطه با اتحادیه اروپا است. اگر توافق ویندزور بدون اعتراض جدی پذیرفته شود، ممکن است به کاهش تنش کمک کند.

مسائل تجاری معلق

مشکل دیگر رابطه ویژه با آمریکاست. دولت بایدن نسبت به کمپین تحت فشار قرار دادن بریتانیا برای دستیابی به توافقی بهتر از اتحادیه اروپا دیدگاهی ضعیف دارد. این امر باعث شد که نخست وزیر سوناک عملاً توافق تجاری تقویت شده بین دو کشور را کنار بگذارد. حداقل تا زمانی که مشکل پروتکل حل شود.

شماره 10 امیدوار است که این مسئله تا پایان ماه حل شود و از بایدن رئیس جمهور به ایرلند شمالی برای برگزاری سالگرد توافقات جمعه خوب دعوت می کند. ما امیدواریم که این به رفع اختلافات بین کشورها و بازگرداندن بحث های توافق تجاری به مسیر خود کمک کند.

چه زمانی اعتراضات پایان می یابد

نخست وزیر سوناک این توافق را از طریق پارلمان پیش نمی برد زیرا سعی دارد نفوذ شورشیان محافظه کار بر رای را به حداقل برساند. این ممکن است مبنایی برای ادعای امتیازات دیگر در زمینه های دیگر فراهم کند.

این محافظه‌کاران اروپا شکاک اساساً گفتند که اگر DUP آن را غیرقابل قبول بداند، به این توافق رای منفی می‌دهند. به نوبه خود، DUP در حال انجام یک بررسی پانل یک هفته ای از این معامله است تا ببیند آیا برای آنها قابل قبول است یا خیر. در صورت تایید هیئت، توافق ویندزور می تواند به سرعت با کمی مخالفت در پارلمان تصویب شود و پوند را تقویت کند.

در غیر این صورت، دور جدیدی از مذاکرات آغاز می شود و با افزایش عدم اطمینان، منجر به ضربه به پوند می شود.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده