• خانه
  • وبلاگ
  • آیا مسئله ایرلند شمالی اکنون “از بین خواهد رفت”؟

آیا مسئله ایرلند شمالی اکنون “از بین خواهد رفت”؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا مسئله ایرلند شمالی اکنون "از بین خواهد رفت"؟


از آنجایی که کووید دیگر با روابط بین‌الملل سروکار ندارد، پروتکل ایرلند شمالی بار دیگر باعث ایجاد تنش بین لندن و بروکسل شد. اما در آخر هفته، پیشنهادی بی سر و صدا توسط شفچوویچ، نماینده اتحادیه اروپا ارائه شد که به طور بالقوه می تواند به این موضوع پایان دهد. که می تواند به بهبود وضعیت ریسک در بریتانیا و اتحادیه اروپا و همچنین سرعت بخشیدن به توافق تجاری بریتانیا و ایالات متحده کمک کند.

چه چیزی تغییر کرد؟

در حالی که لیز تراس مدعی اصلی جایگزینی جانسون بود، گمانه زنی های زیادی در مورد اینکه در روابط با اتحادیه اروپا چه اتفاقی خواهد افتاد وجود داشت. او وزیر امور خارجه بود و برای حل مشکل باقی مانده بین دو اقتصاد تلاش کرد: نحوه تجارت با ایرلند شمالی. مهمتر از همه، او علناً تهدید کرد که در این مورد به ماده 16 استناد خواهد کرد. این امر امکان تعلیق یک جانبه بخشی از توافق را فراهم می کند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، انتظار می‌رفت که واکنش بروکسل و تشدید اختلافات پیش بیاید.

با این حال، اکنون که تراس نخست وزیر است، به نظر می رسد که این موضوع دیگر چندان مهم نیست. البته اتحادیه اروپا و بریتانیا با یک بحران انرژی بی سابقه روبرو هستند و باید برای مقابله با آن شرایط خوبی داشته باشند. اما مشکل دیگری وجود دارد: سیاست.

یافتن راه حلی که خوب به نظر برسد

یکی از مشکلات اصلی پیرامون پروتکل این است که هر توافقی احتمالاً شامل امتیازاتی از یک طرف یا طرف دیگر است. و این از نظر سیاسی غیرقابل قبول خواهد بود. با این حال، وضعیت کنونی غیرقابل دفاع است و “ساده ترین” راه حل ممکن است صرفاً متوقف کردن موضوع آن باشد. چیزی که در واقع همان چیزی است که Šefčovič در آخر هفته پیشنهاد داد.

مشکل اصلی این است که توافق برگزیت به طور موثر یک مرز گمرکی برای کالاها بین ایرلند شمالی و بقیه بریتانیا ایجاد می کند. این امر برای جلوگیری از عبور از مرز گمرکی بین ایرلند شمالی و ایرلند، نقض توافق جمعه خوب بود. اتحادیه اروپا نمی‌خواست «مرز باز» با بریتانیا داشته باشد که به کالاهای بریتانیا اجازه دهد بدون بازرسی وارد بازار واحد شوند.

شروع و خاتمه موضوع

زمانی که برگزیت اجرایی شد، اتحادیه اروپا در اجرای قوانین گمرکی سختگیرانه عمل کرد (تا جایی که به‌طور بدنام ساندویچ‌های ژامبون را در کابین کامیون‌هایی که از کانال عبور می‌کردند مصادره کرد). این به این معنی بود که اجرای قوانین در دریای ایرلند خسته کننده بود و ارسال کالاهای بریتانیا به ایرلند شمالی را به تاخیر انداخت.

علاوه بر مشکلات زنجیره تامین به دلیل کووید، این بدان معناست که فروشگاه‌های مواد غذایی در ایرلند شمالی گاهی اوقات خالی می‌مانند. این به طور طبیعی منجر به بسیاری از افراد ناراضی از جمله استعفای دولت شد.

پیشنهاد سفکوویچ تعداد بازرسی‌های محموله‌های عبوری از دریای ایرلند را به «چند کامیون در روز» به شدت کاهش می‌دهد. این امر از نظر فنی اتحادیه اروپا را بر اساس اینکه مرز هنوز وجود دارد راضی می کند، اما گلوگاه های عرضه را ایجاد نمی کند که مانع تجارت شود. البته، هر دو طرف می توانند به طور بالقوه این را به عنوان امتیاز دادن یا دریافت امتیاز از طرف دیگر به تصویر بکشند. که بسته به نحوه درک آن می‌تواند از نظر سیاسی گران تمام شود، بنابراین صرفاً اجازه دادن به “محو شدن” وضعیت بدون اعلام رسمی می‌تواند یک راه حل باشد.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم. اکنون حساب Orbex خود را باز کنید.