• خانه
  • وبلاگ
  • آیا طلا می تواند به بالای 2000 دلار در هر اونس برسد؟

آیا طلا می تواند به بالای 2000 دلار در هر اونس برسد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا طلا می تواند به بالای 2000 دلار در هر اونس برسد؟


طلا پس از تصمیم فدرال رزرو برای نرخ بهره افزایش یافت و در روز پنجشنبه توانست برای مدت کوتاهی از 2000 دلار در هر اونس عبور کند. اما به نظر می رسد مقاومت به اندازه کافی قوی بوده است که قیمت را زیر این سطح نگه دارد. با توجه به آشفتگی های اخیر در بازارها و تغییر موضع فدرال رزرو، آیا دلیل اساسی برای شکست طلا وجود دارد؟ یا می توان انتظار داشت که مقاومت دوام بیاورد؟

تغییر در فدرال رزرو

واکنش اولیه بازار این بود که فدرال رزرو شروع به افزایش «دووی» کرده است. افزایش نرخ مطابق انتظار بود، اما بیانیه سیاست، زبان را از “افزایش مداوم نرخ” به “قدری تشدید بیشتر” نرخ تغییر داد. این به طور گسترده به عنوان باز کردن دری به روی یک وقفه تفسیر شد. در واقع، در حال حاضر، اکثر معامله گران در حال حاضر هیچ افزایش نرخی را در جلسه بعدی فدرال رزرو پیش بینی نمی کنند.

نظرات پاول، رئیس فدرال رزرو پس از آن، که در آن او به طور قطعی موضع جنگ طلبانه تری اتخاذ کرد، وضعیت را کمی تغییر داد. برنامه پیش‌بینی‌های اعضای FOMC نشان داد که با وجود هرج و مرج در بخش بانکی، انتظارات نرخ بهره آنها بدون تغییر باقی مانده است. نظرات پاول در همین راستا بود و نشان می داد که اعتماد به پشتوانه برای بانک ها به این معنی است که فدرال رزرو می تواند به مبارزه با تورم ادامه دهد.

این برای طلا چه معنایی دارد؟

علیرغم صحبت های سخت پاول، بازار بار دیگر به او و پیش بینی های نرخ اعضای FOMC بی اعتماد شد. نه تنها بازار به طور موثر قیمت گذاری را در یک وقفه انجام می دهد، بلکه در سال جاری با کاهش نرخ ها نیز قیمت گذاری می کند. این دقیقا برعکس چیزی است که فدرال رزرو می گوید. بازار دوباره بر این باور است که فدرال رزرو مجبور خواهد شد برای مقابله با عمیق تر شدن رکود، نرخ بهره را کاهش دهد.

این بار برای طلا بسیار خوب است. رکود معمولا زمان خوبی برای طلا است زیرا سرمایه گذاران به پناهگاه های امن هجوم می آورند. اما در طول یک سال گذشته یا بیشتر، اینطور نبود، زیرا همچنان انتظار می رفت که فدرال رزرو در حالی که تورم در حال کاهش بود، به صعود ادامه دهد. این بدان معناست که داشتن اوراق قرضه دولتی سود سهام، سرمایه گذاری بهتری نسبت به طلا بود که سود سهام پرداخت نمی کرد.

به انتظارات تورمی برمی گردد

اما اکنون که انتظار می‌رود فدرال رزرو در حالی که تورم بالاست، از افزایش قیمت خودداری کند، منطقی که طی سال گذشته یا بیشتر از پیشرفت طلا جلوگیری کرده بود، در حال محو شدن است. اگر انتظار می رود تورم برای مدت طولانی بالا بماند، نگهداری طلا گزینه خوبی است. حتی اگر اوراق قرضه دولتی بهره پرداخت کنند، اگر نرخ بهره کمتر از نرخ تورم باشد، نگهداری طلا سودآورتر است.

نرخ‌های بهره در حال حاضر هنوز پایین‌تر از تورم هستند و اگر فدرال رزرو به دلیل نگرانی در مورد رشد اقتصادی واقعاً از مبارزه با تورم دست بکشد، تورم می‌تواند برای مدت طولانی بالا بماند. با انباشتن سرمایه گذاران به پناهگاه های امن پیش از دوره دشوار مورد انتظار برای بازارها، بازده اوراق قرضه دولتی به شدت کاهش یافت. این امر همچنین از جذابیت اوراق بهادار دولتی در مقایسه با طلا می کاهد.

این بدان معناست که عوامل بنیادی برای بالا بردن طلا در صف قرار می گیرند – تا زمانی که بازارها در ارزیابی خود از فدرال رزرو درست عمل کنند. اگر وضعیت بانکی در شش هفته آینده بیشتر آرام شود و انتظارات برای ادامه انقباض فدرال رزرو بازگردد، طلا ممکن است آرامش خود را از دست بدهد. معامله گران طلا بهتر است در هفته های آینده به بازدهی و به ویژه بازدهی دو ساله توجه زیادی داشته باشند.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده