• خانه
  • وبلاگ
  • آیا رکودی که مدت ها در انتظار آن بودیم فرا رسیده است؟

آیا رکودی که مدت ها در انتظار آن بودیم فرا رسیده است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا رکودی که مدت ها در انتظار آن بودیم فرا رسیده است؟


بازارهای سهام در حال سقوط هستند، قیمت نفت به اندازه ای کاهش یافته است که از سال 2021 مشاهده نشده است، و طلا در حال افزایش است. علائم کلی که در رکود انتظار می رود ایجاد شده است. سقوط سه بانک آمریکایی و Credit Suisse نه تنها به پایین ترین سطح خود بازگشت، بلکه بزرگترین افت قیمت سهام خود را در تاریخ داشت. جای تعجب نیست که بازار احساس اضطراب می کند. سوال این است که آیا این یک مشکل موقتی است یا می توان انتظار بدتر شدن وضعیت را داشت.

مشکل سرایت

در رسانه ها صحبت های زیادی در مورد “سرایت” وجود دارد. این به این معنی است که مثلاً SVB مشکلی دارد که به بانک های دیگر منتقل می شود و آنها را با مشکل مواجه می کند. و به همین ترتیب برای یک اثر آبشاری. رگولاتورها بارها به بازار اطمینان داده اند که خطر “سرایت” وجود ندارد.

مشکل این است که می تواند مردم را به این فکر برساند که شرکتی که هیچ سرمایه گذاری در SVB (یا هر یک از بانک های مشکل دار دیگر) ندارد، ایمن است. هیچ تماسی وجود ندارد که از طریق آن سرایت وجود داشته باشد. در حالی که این مطمئناً باعث نگرانی است، همچنین ممکن است بانک یا تجارت دیگری بدون ارتباط مستقیم با یکی از بانک هایی که اخیراً شکست خورده است، دچار مشکل شود.

نوک کوه یخ یا فقط سراب؟

برای مثال Credit Suisse را در نظر بگیرید. مشکلاتی را تجربه می کند و به SVB مربوط نمی شود. با این حال، او در یک محیط مشابه کار می کند. دوره طولانی مدت نرخ های سود پایین باعث شده است که بانک ها مقدار زیادی ذخایر کم بهره را انباشته کنند که اکنون با افزایش نرخ سود باعث زیان های غیرقابل تحقق آنها می شود.

مشکل لزوماً “سرایت” نیست، بلکه ممکن است سایر بانک ها در موقعیت مشابهی قرار داشته باشند و SVB تنها اولین بود. شبیه قناری در سناریوی معدن زغال سنگ. به هر حال، مشکلی که سه بانکی که به تازگی شکست خوردند – و به طور فزاینده ای Credit Suisse – داشتند، دسترسی دشوار به نقدینگی است. نقدینگی کم به این معنی است که آنها مجبور می شوند دارایی ها را با تخفیف بفروشند و ارزش آن دارایی ها را کاهش دهند. اگر مؤسسات کافی در این موقعیت قرار گیرند، کل بازار فرو می‌پاشد.

حالا نوبت به سیاست پولی می رسد

اگر سایر موسسات در نهایت مشکل نقدینگی نداشته باشند، یا بانک مرکزی آنها نقدینگی را تامین کند، SVB ممکن است به سادگی در بازاری با ثبات باشد. بنابراین تمرکز به آنچه بانک‌های مرکزی انجام خواهند داد تغییر می‌کند. تا کنون نرخ بهره را برای کاهش تورم بالا برده اند. اما بحران کنونی ممکن است پایانی باشد برای آنچه ممکن است باعث افزایش تورم شود.

تا همین اواخر، ترس از تورم این بود که باعث شود بانک های مرکزی نرخ بهره را افزایش دهند و اقتصاد را کند کنند. اما اگر بانک‌های مرکزی نرخ‌ها را افزایش ندهند، تورم همچنان می‌تواند مشکل ساز باشد، زیرا فرسایش قدرت خرید می‌تواند تقاضا را از بین ببرد. تاکنون خیال بانک‌های مرکزی راحت شده است که هیچ مارپیچی بین دستمزد و قیمت وجود ندارد زیرا دستمزدها کمتر از تورم افزایش یافته است. اگر تورم گذرا باشد خوب است. اما بانک‌های مرکزی از مبارزه با تورم منصرف می‌شوند و دستمزدها با قیمت‌ها همخوانی ندارد، در این صورت ممکن است به جای سقوط، یک افت اقتصادی طولانی‌مدت رخ دهد.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده