• خانه
  • وبلاگ
  • آیا رالی فنی تقریباً به پایان رسیده است؟

آیا رالی فنی تقریباً به پایان رسیده است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا رالی فنی تقریباً به پایان رسیده است؟


سرمایه گذاران اخیراً با نگرانی های فزاینده در مورد چگونگی حل مشکل سقف بدهی ایالات متحده در پناهگاه های امن انباشته شده اند. اما این بار یک پیچ وجود دارد: پناهگاه ترجیحی سهام های بزرگ فناوری است. Nasdaq که از نظر فناوری سنگین است، به تازگی به بالاترین حد خود در 9 ماه گذشته رسیده است که عمدتاً توسط نام‌های بزرگی مانند اپل، آلفابت و آمازون هدایت می‌شود. چندین شرکت بزرگ فناوری، متا و انویدیا، قیمت سهام خود را از ابتدای سال دو برابر کرده اند. چه اتفاقی می افتد و آیا این به هیچ وجه شامل فارکس می شود؟

کلاس کارشناسی ارشد 728 در 90 [EN]

یک موقعیت منحصر به فرد

سهام بلوچیپ معمولاً در دوره‌های عدم اطمینان افزایش می‌یابد، به همین دلیل است که یک تحلیل‌گر سنتی انتظار دارد در حال حاضر داو عملکرد بهتری داشته باشد. اما در واقع بدترین کار را انجام می دهد. در سال جاری تقریباً در +0.8٪ ثابت است، در حالی که نزدک بیش از 30٪ افزایش یافته است. آیا فناوری تراشه های آبی جدید است؟

نه دقیقا. پیشی گرفتن از نزدک تنها توسط چند سهم با بزرگترین مضربی انجام شد. این یک داستان مشابه در S&P 500 است که از داو نیز بهتر بود. در آنجا تنها 5 سهم 80 درصد سود را در شاخص متمرکز می کنند. اکثر نام‌ها در S&P 500 – شاخص اصلی سلامت کسب‌وکار ایالات متحده – زیر 200 SMA معامله می‌شوند، که نشانه‌ای از روند نزولی آنهاست.

نابرابری بازی است

در دوران رکود اقتصادی، پول از همه مهمتر است. وجه مشترک همه این سهام های بزرگ این است که بدهی نسبتا کمی دارند و پول نقد فراوانی دارند. بالاترین رتبه، اپل، نزدیک به 56 میلیارد دلار پول نقد گزارش کرده است. این بدان معنی است که باند قابل توجهی برای رسیدگی به خطرات احتمالی وجود دارد. همچنین به این معنی است که در بحبوحه رکود بالقوه آینده، قادر به خرید مشاغل کوچکتر است.

مشکل دیگر این است که نرخ‌های بهره بالا و در حال افزایش هستند و استرس مالی را بر شرکت‌هایی با نسبت‌های اهرمی بالاتر (به نام اهرم) افزایش می‌دهند. شرکت‌های صنعتی بزرگ معمولاً با اهرمی نزدیک به 30 درصد کار می‌کنند (یعنی کل بدهی معادل حدود یک سوم فروش است). این به این دلیل است که شرکت های بزرگ معمولاً برای تأمین مالی توسعه به بدهی های کم بهره دسترسی دارند و این یک فرصت هدر رفته برای رشد است.

حباب پیش رو؟

حرکت ناگهانی فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره برای کاهش تورم، شرکت های صنعتی سنتی را در موقعیت دشواری قرار داده است، زیرا بسیاری از آنها باید بدهی خود را در محیطی با بهره بالاتر از بین ببرند. این بدان معنی است که آنها در طول زمان سود کمتری خواهند داشت زیرا انتظار می رود نرخ بهره بالا بماند. سهامی که ذخایر نقدی قابل توجهی دارند نه تنها این مشکل را ندارند، بلکه می توانند از نرخ سود بالاتر بهره مند شوند.

اما تمرکز رشد در تعداد معدودی از شرکت‌ها، بازار سهام را به نامتعادل‌ترین بازار تبدیل کرده است. اگر اتفاقی بیفتد که روی این چند سهم تاثیر بگذارد، ممکن است باعث سقوط بازار سهام شود. بازار سهام اساسا “بالا سنگین” است. وضعیتی شبیه به حباب دات کام که منجر به کاهش 74 درصدی ذخیره نزدک در سال 2001 شد.

در همین حال، پناهگاه‌های امن سنتی مانند ین، خزانه‌داری ایالات متحده و فرانک سوئیس در مضیقه بودند. چیزی که می تواند صحنه فناوری ایالات متحده را متزلزل کند، می تواند ناگهان علاقه را به پناهگاه های امن سنتی بازگرداند.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات عمیق بازار است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده