• خانه
  • وبلاگ
  • آیا تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در Q4 می تواند روایت رکود را بشکند؟

آیا تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در Q4 می تواند روایت رکود را بشکند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در Q4 می تواند روایت رکود را بشکند؟


در میان همه بحث ها در مورد اینکه آیا ایالات متحده در سال جاری به سمت رکود پیش می رود، ما اولین نگاه خود را به ارقام تولید ناخالص داخلی سال گذشته داریم. این می تواند بزرگترین رویداد بازار در هفته باشد، به خصوص اگر انتظارات پایین بیاید. و طیف گسترده ای از پیش بینی ها وجود دارد. ابزار GDPNow فدرال رزرو می گوید که این رقم 3.5٪ خواهد بود، در حالی که اتفاق نظر بین اقتصاددانان این است که 2.6٪ خواهد بود. این در مقایسه با نتیجه تجدید نظر شده 3.2 درصدی برای سه ماهه قبل است.

اما یادآوری این نکته مهم است که همانطور که یک کشور می تواند «رکود فنی» داشته باشد، می تواند «رشد فنی» نیز داشته باشد. یکی از محرک های اصلی رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه سوم کاهش غیرمنتظره واردات بود. این بدان معناست که محاسبات تجاری به تولید ناخالص داخلی افزوده شده است، اما فقط به این دلیل که آمریکایی ها کمتر خرید کرده اند.

NFP 3 فوریه 2023

تورم مقصر همه چیز است

با توجه به تورم بالا در آن زمان، منطقی است که آمریکایی ها کمتر خرید کنند. در آن زمان، دلار نسبتاً قوی بود و این بدان معنا بود که واردات فشارهای تورمی ایجاد می کرد. از آن زمان، دلار به دلیل انتظارات مبنی بر اینکه فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را متوقف کند، ضعیف شده است. این بدان معناست که کالاهای وارداتی افزایش قیمت داشته اند که از نظر فنی می تواند از افزایش تولید ناخالص داخلی حمایت کند.

عامل جالب دیگر این است که بررسی اخیر شاخص های برجسته توسط هیئت کنفرانس نشان داد که همه بخش های اقتصاد ایالات متحده به جز دو بخش در حال انقباض هستند. اینها اشتغال و مصرف شخصی بود. نرخ بیکاری به طور قابل توجهی پایین است، فقط چند رقم اعشار از پایین ترین دهه چند دهه. اما این احتمالاً به این دلیل است که هنوز توسط کووید جابجا شده است.

این پول از کجا آمده است؟

با توجه به عامل مصرف شخصی، آمریکایی ها اخیراً کمتر از پس انداز خود را خرج می کنند. نگران‌کننده‌تر برای پایداری بلندمدت اقتصاد این است که آنها در حال افزایش بدهی هستند. بانک های بزرگ ایالات متحده در آخرین درآمدهای خود با کاهش سپرده ها به این موضوع اشاره کردند. در همان زمان، هزینه خالص (معیار بدهی بد) در حال افزایش است زیرا آمریکایی ها برای پرداخت کارت های اعتباری خود تلاش می کنند.

رئیس جی پی مورگان که نسبت به آینده اقتصادی آمریکا کاملاً بدبین است، اشاره کرد که نرخ پس‌انداز در بین مشتریان بانکش رو به کاهش است و تا اکتبر سال جاری به پایان می‌رسد. اگر نرخ بهره بالا بماند، برای مردم سخت‌تر می‌شود که بدهی خود را ادامه دهند. بزرگترین محرک اقتصاد ایالات متحده و یکی از دو بخش مثبت در حال حاضر در حال کاهش است.

اندازه گیری واکنش بازار

ممکن است بازار به طور خاص از یک عدد تولید ناخالص داخلی خوب خوشش نیاید، زیرا به این معنی است که فدرال رزرو ممکن است به افزایش برای کاهش تورم ادامه دهد. اما حتی اگر این به سهام لطمه بزند، می تواند دلار را کمی تقویت کند. در همین حال، یک عدد ناامیدکننده می‌تواند به بازارهای افزایش نرخ بهره کمک کند، زیرا می‌تواند به عنوان نشانه‌ای تعبیر شود که پیش‌بینی‌های فدرال رزرو کمی بیش از حد خوشبینانه است و حتی ممکن است مجبور شوند در آینده نزدیک نرخ‌ها را کاهش دهند.

فدرال رزرو هفته آینده تشکیل جلسه می دهد و اجماع کاملاً محکمی وجود دارد که فقط 25 واحد افزایش خواهد داشت. این آخرین نقطه داده مهم قبل از جلسه است، زیرا داده های NFP ژانویه تا جمعه پس از FOMC منتشر نخواهد شد. بنابراین، این داده ها می تواند برای انتظارات فدرال رزرو اساسی باشد.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده