آیا باید نگران کاهش تورم باشیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا باید نگران کاهش تورم باشیم؟


تحلیل بنیادی

در نگاه اول، ممکن است در حال حاضر این موضوع عجیبی به نظر برسد. اکثر کشورهای جهان با مشکلات جدی تورم مواجه هستند. از میان “سه بزرگ” که برای پاسخ به سوال عنوان روی آنها تمرکز خواهیم کرد، ایالات متحده با سه برابر نرخ هدف، کمترین تورم را دارد. بریتانیا بدترین وضعیت را دارد و تورم همچنان دو رقمی است. این به نظر نزدیک به کاهش تورم نیست، اینطور است؟

اما قسم می خورم که هیچ چیز خنده داری در قهوه امروز صبح من وجود ندارد. ارقام تورمی که در اطراف پرتاب می شوند سالانه هستند. آنها قیمت های فعلی را با قیمت 12 ماه پیش مقایسه می کنند. از آن زمان قیمت ها به طرز چشمگیری افزایش یافته است، بله. اما در حال حاضر ممکن است روند ثابتی داشته باشند یا شروع به کاهش کنند و نرخ درصد سالانه همچنان بالا باشد.

همه چیز نسبی است

در واقع، کاهش قیمت ها به کاهش سریع تورم کمک می کند. این در حال حاضر در برخی از کالاها، به ویژه انرژی، رخ می دهد، زیرا قیمت نفت خام نسبت به ده ماه قبل کاهش یافته است. هنوز به بقیه اقتصاد سرایت نکرده است. تغییر ماهانه CPI هنوز مثبت است. اما چند مورد وجود داشت که قرائت اولیه ماهانه منفی بود اما بعداً اصلاح شد.

تورم ماهانه کمی متفاوت است، به همین دلیل است که همه بر نرخ سالانه تمرکز می کنند. یک یا دو ماه رشد منفی CPI مشکلی نخواهد داشت. اما اگر قیمت‌های مصرف‌کننده شروع به کاهش کافی کند، انبوهی از مشکلات دیگر را باز می‌کند. و نکته اینجاست: اکثر کارشناسان انتظار تورم بالا را نداشتند. بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم حق با آنهاست که در مقطعی تورم کاهش نخواهد یافت.

چرا کاهش تورم وجود دارد؟

بانک های مرکزی برای کنترل تورم تمام تلاش خود را می کنند. مکانیسم اصلی تخلیه نقدینگی از بازار با افزایش هزینه استقراض است. در همین حال، مردم و سرمایه گذاران پول خود را در سریع ترین زمان ممکن خرج می کنند تا از زیان ناشی از تورم جلوگیری کنند. این هزینه ها می تواند به صورت خرید سهام، کالا یا سرمایه گذاری شخصی باشد. و همچنین صرف صرف هزینه برای کالاها و خدمات گران قیمت. همه اینها به این معنی است که میزان درآمد قابل تصرف به حداقل می رسد، حتی با وجود تلاش بانک های مرکزی برای کاهش سرعت عرضه پول.

چیزی که بسیاری از مردم نگران آن هستند این است که بانک‌های مرکزی با انقباض خود بیش از حد پیش رفته‌اند که می‌تواند منجر به رکود شود. راهی که این اتفاق می افتد دقیقاً از طریق کاهش تورم است، همانطور که معلوم است. اگر درآمد قابل تصرف به طور قابل توجهی کاهش یابد، در برخی موارد تقاضا شروع به کاهش می کند. این کاهش تقاضا ابتدا به موجودی های بالاتر و سپس به قیمت های پایین تر تبدیل می شود زیرا شرکت ها سعی می کنند کالاها را جابجا کنند. سپس این کسب و کارها از خرید بسیار زیاد و آبشار دست می کشند

پست آیا باید نگران تورم باشیم؟ اولین بار در وبلاگ تجارت فارکس Orbex ظاهر شد.