• خانه
  • وبلاگ
  • آیا بانک مرکزی اروپا با افزایش 50 واحدی در ثانیه مواجه خواهد شد؟

آیا بانک مرکزی اروپا با افزایش 50 واحدی در ثانیه مواجه خواهد شد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا بانک مرکزی اروپا با افزایش 50 واحدی در ثانیه مواجه خواهد شد؟


تا جمعه گذشته انتظار می رفت که بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو 50 واحد پایه افزایش پیدا کنند. در مورد بانک مرکزی اروپا، رئیس جمهور لاگارد تائید کرده است که نیمی از امتیاز برنامه ریزی شده است. جایی که شک وجود داشت تغییرات احتمالی در برنامه QT بود.

با فروپاشی سه بانک منطقه ای ایالات متحده، انتظار می رود که فدرال رزرو تا این حد جهش نکند. حتی یک اجماع فزاینده وجود دارد که فدرال رزرو اصلاً افزایش نخواهد یافت. اما بانک مرکزی اروپا چطور؟ رهبران اتحادیه اروپا بارها و بارها به رسانه ها رفته اند تا به بازار اطمینان دهند که هیچ بانک اروپایی در معرض SVB قرار ندارد و بخش مالی روی پایه های سالمی قرار دارد.

چقدر می توانیم مطمئن باشیم؟

موضوع این است که پدیده ای که سه بانک را به موقعیتی سوق داد که باید توسط FDIC برای محافظت از سپرده های مشتریان توقیف می شدند، در اروپا نیز وجود دارد. در این مرحله، احتمالاً نه به همان میزان، با توجه به اینکه بانک مرکزی اروپا کندتر از فدرال رزرو در افزایش رشد داشته است. پویایی هایی که منجر به “تصادف فلش” در سپتامبر با “مینی بودجه” فاجعه بار بریتانیا شد، مشابه است.

نرخ بهره در اتحادیه اروپا برای مدت طولانی بسیار پایین بوده است، به این معنی که بانک های اروپایی پرتفویی از مقادیر زیادی بدهی با نرخ بهره پایین تا منفی ایجاد کرده اند. همانطور که بانک مرکزی اروپا به رشد خود ادامه می دهد، این بدهی ارزش خود را از دست می دهد و زیان های تحقق نیافته در بین بانک های اتحادیه اروپا ایجاد می کند. بانک هایی که به دلیل نرخ بهره پایین برای حفظ سودآوری خود تلاش می کنند، در حال حاضر با چالش هایی روبرو هستند.

شایعاتی وجود دارد

بانک‌های ایتالیا دارایی‌های غیرعملکردی پرتفوی دارند. Credit Suisse مستقیماً توسط بانک مرکزی اروپا نظارت نمی شود، اما همچنان در اروپا تجارت زیادی انجام می دهد. مگابانک همین دیروز اعتراف کرد که مشکلات حسابداری را در دفاتر خود کشف کرده است و سهام برای دو روز متوالی به پایین ترین سطح خود رسیده است.

منابعی در بانک مرکزی اروپا به مطبوعات مالی گفته‌اند که بانک مرکزی مشترک قصد دارد طبق برنامه‌ریزی شده به افزایش 50 واحدی در ثانیه ادامه دهد. تورم در اتحادیه اروپا در ماه گذشته به بالاترین حد خود رسید، حتی اگر اقتصاد به سختی از رکود جلوگیری کرد. تغییر به سمت پناهگاه های امن به کاهش بازده در سراسر جهان کمک کرده است، به این معنی که بانک مرکزی اروپا فضای بیشتری برای سفت کردن دارد.

قضیه کبوترها

اما گروهی از مقامات بانک مرکزی اروپا که خواهان افزایش کمتری هستند، استدلال های قانع کننده ای نیز دارند. انتظار می رود که تورم کاهش یابد و اقتصاد در حال فروپاشی است. علت اصلی تورم غیر پولی است. قیمت بالای انرژی ناشی از جنگ در اوکراین است، نه سرمایه مازاد در بازارها. و هر چه ECB بیشتر افزایش یابد، بانک‌های اروپایی که از قبل شکننده‌تر هستند از ذخایر اوراق قرضه خود ضرر خواهند کرد.

اروپا مانند ایالات متحده منحنی بازده معکوس دارد، اما این اسپرد زیر 40 واحد در ثانیه است. در ایالات متحده، قبل از سقوط SVB، اسپرد بیش از 100bps بود. بانک مرکزی اروپا فضای بیشتری برای مانور دارد، اما افزایش 50 واحدی می تواند باعث آشفتگی بیشتر در بازارها شود. از سوی دیگر، اگر بانک مرکزی اروپا نتواند ارائه دهد، این می تواند توسط بازار به عنوان عدم اعتماد به بخش بانکی تعبیر شود و در نهایت به یورو نیز آسیب برساند.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده