• خانه
  • وبلاگ
  • آمار اشتغال و تورم در بریتانیا در ماه دسامبر: کمکی برای BOE؟

آمار اشتغال و تورم در بریتانیا در ماه دسامبر: کمکی برای BOE؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آمار اشتغال و تورم در بریتانیا در ماه دسامبر: کمکی برای BOE؟


جمعه گذشته، بریتانیا از افزایش غیرمنتظره تولید ناخالص داخلی خبر داد. این حتی برای تحلیلگران دولتی معمولاً بیش از حد خوشبین که انتظار داشتند بریتانیا در سه ماهه آینده در رکود باقی بماند، غافلگیرکننده بود.

چشم انداز بازار سه ماهه اول 2023 بین بنر متنی

البته این فقط یک ماه داده بود و لزوماً به معنای شکل گیری روند نیست.

رشد عظیم عمدتاً ناشی از بخش خدمات بود که همزمان با فروش بهتر گزارش شده توسط خرده فروشان پیشرو در بریتانیا بود. این نشان می‌دهد که خریداران بریتانیایی تورم شدیدی را احساس می‌کنند، اما به اندازه‌ای که انتظار می‌رفت کاهش تقاضا وجود نداشته است. این در شرایطی است که با وجود اعتصابات ادامه دار و کاهش انتظاری تورم، همچنان بازار کار فشرده است.

بازار کار همچنان تحت فشار است

متوسط ​​دستمزدها در بریتانیا با توجه به نرخ پایین بیکاری همچنان در حال افزایش است. تاکنون، متوسط ​​رشد کمتر از نرخ تورم بوده است که به کاهش نگرانی ها در مورد افزایش دستمزدها و قیمت ها کمک کرده است. با این حال، این ممکن است به این معنی باشد که کاهش نرخ پایه در بلندمدت ممکن است دشوارتر باشد. نرخ عمومی تورم به قدری بالاست که در غیر این صورت افزایش نگران کننده متوسط ​​دستمزدها مشکلی به نظر نمی رسد.

انتظار می رود تعداد مدعیان بریتانیا در ماه دسامبر به 16000 نفر کاهش یابد، تقریباً نیمی از 30.5 هزار گزارش شده در ماه نوامبر. علیرغم اعتصاب هایی که خواستار افزایش دستمزدها و مزایا هستند، ظاهراً کارفرمایان همچنان مشغول استخدام هستند. در همین حال، انتظار می‌رود نرخ بیکاری در ماه نوامبر در سطح 3.7 درصد ثابت بماند.

تورم بالاخره پایین میاد

روز چهارشنبه، انتظار می‌رود که بریتانیا کاهش متوسط ​​دیگری را در نرخ تورم ۱۰.۶ درصدی دسامبر گزارش دهد. نسبت به 10.7 درصد در ماه قبل. این می تواند به عنوان سیاست سختگیرانه BOE در نهایت شروع شود و می تواند اعضای بیشتری را به سمت جنگ طلب سوق دهد. در حال حاضر بازار برای نشست BOE اوایل ماه آینده 50 bps افزایش قیمت دارد. این در مقایسه با نیمی از انتظارات در ایالات متحده است.

سایر کشورها با کاهش قیمت سوخت، کاهش قابل توجهی را در تورم اصلی تجربه کردند، اما بریتانیا نه. تحلیلگران انتظار دارند که این کاهش ناشی از تورم اصلی باشد که هزینه های غذا و انرژی را حذف می کند. انتظار می رود تورم اصلی به 6.3 درصد کاهش یابد در مقایسه با 6.4 درصد قبلی. انتظار می رود کاهش قیمت انرژی با افزایش هزینه های مواد غذایی جبران شود.

جایی که کارها پیش می رود

یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در این هفته که می تواند به طور قابل توجهی پوند را تغییر دهد این است که گفته می شود نمایندگان بریتانیا و اتحادیه اروپا به دستیابی به یک توافق اصولی برای مقابله با پروتکل ایرلند شمالی نزدیک شده اند. این یک توافق نهایی نخواهد بود، اما بسیاری از مسائل کلیدی، به ویژه مالیات در ایرلند شمالی را حل خواهد کرد.

افزایش خوش بینی و کاهش ریسک در صورت تحقق چنین معامله ای می تواند از پوند حمایت کند. از سوی دیگر، با توجه به انتظاراتی که با انتشار بیانیه‌های مطبوعاتی متعدد پیرامون او ایجاد می‌شود، در صورت عدم دستیابی به توافق، می‌توان آن را یک شکست دیپلماتیک مهم تلقی کرد.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده