آلمان وارد رکود می شود، نفر بعدی کیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آلمان وارد رکود می شود، نفر بعدی کیست؟


صبح امروز آلمان نسخه نهایی داده های تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول خود را منتشر کرد که نشان دهنده رشد منفی است. علاوه بر نتایج منفی سه ماهه آخر سال گذشته، این بدان معناست که آلمان از نظر فنی در رکود بود. از سوی دیگر بازار تا حدودی واکنش آرامی داشت. با منفی شدن بزرگترین اقتصاد اروپا، این سوال پیش می آید که چه کسی بعدی است.

کلاس کارشناسی ارشد 728 در 90 [EN]

چی شد

زمانی که آلمان رقم اولیه تولید ناخالص داخلی خود را گزارش کرد، کمی شگفتی و آرامش به وجود آمد زیرا تغییری نکرد. اکثر تحلیلگران به دلیل مشکلات مربوط به قیمت انرژی و عدم اطمینان در زمستان انتظار یک نتیجه منفی را داشتند که به معنای رکود فنی است. اکنون که بازنگری نهایی منتشر شده است، آلمان در سه ماهه اول 0.3- درصد رشد داشته است، بهبودی جزئی از -0.5 درصد در سه ماهه چهارم و مطابق با پیش بینی های اولیه اقتصاددانان.

اختلاف سه اعشار آنچنان زیاد نیست و در ابتدا انتظار می رفت. این ممکن است توضیحی برای بازار به عنوان یک کل باشد که واکنش زیادی به داده ها نشان نمی دهد. به ویژه در جبهه ارز، انتظار نمی رود که بر مسیر بانک مرکزی اروپا تأثیر بگذارد. انتظار می رود بانک مرکزی مشترک در جلسه بعدی افزایش یابد و هیچ رکود فنی در آلمان دیده نمی شود که این موضوع را از مسیر خود خارج کند.

آن سوی دریاچه

چیزی که تأثیر بیشتری بر EURUSD دارد طرف دیگر معادله است: دلار. دیروز، رتبه بندی فیچ هشداری درباره خطر نکول قریب الوقوع صادر کرد و گفت که عدم اطمینان در مورد مذاکرات سقف بدهی، ارز را تحت نظارت منفی قرار داده است. بازده بدهی های کوتاه مدت ایالات متحده همچنان در حال افزایش است و سرمایه گذاران به دنبال پناهگاه های امن هستند، به این معنی که دلار در حال افزایش است.

فدرال رزرو اخیرا اعتراف کرد که ایالات متحده ممکن است در اواخر سال جاری وارد رکود شود. ردیاب/پیش‌بینی‌کننده رشد اقتصادی GDPNow فدرال‌رزرو آتلانتا در حال حاضر می‌گوید که انتظار دارد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سه‌ماهه دوم رشد سالانه ۲.۱ درصدی را نشان دهد. این مقدار کمی کندتر از سه ماهه قبل خواهد بود، اما هنوز از رکود فاصله دارد.

سایر بازیکنان کلیدی

همین چند روز پیش، صندوق بین المللی پول چشم انداز خود را برای اقتصاد بریتانیا تجدید نظر کرد و دید که رشد آن برای بقیه سال باقی می ماند. این بهبودی نسبت به گزارش قبلی است که انتظار می‌رفت بریتانیا تنها اقتصاد بزرگی باشد که در سال جاری وارد رکود می‌شود. صندوق بین المللی پول هنوز فرصتی برای به روز رسانی گزارش خود پس از آخرین داده های آلمان نداشته است.

باید به کاهش ارزش یوان چین اشاره کرد، زیرا اخیراً اجازه داده شد تا بالای خط 7.0 در برابر دلار حرکت کند. قیمت کالاها به دلیل کمبود تقاضا از سوی مراکز تولیدی بزرگ مانند آلمان، ایالات متحده و چین در حال کاهش است. تولیدات ایالات متحده از ابتدای سال جاری در حال کاهش بوده است. در حالی که چین در حال رشد است، آنقدر که از قرنطینه پس از کووید انتظار می رود نیست. اضطرار مقامات چینی برای تسهیل سیاست های پولی برای حمایت از اقتصاد نیز نشان می دهد که اقتصاد در حال شکوفایی نیست.

در این شرایط، ارزهای کالایی با وجود شکست سقف بدهی، تحت فشار تقاضا برای پناهگاه های امنی مانند دلار هستند.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات عمیق بازار است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده